Niskokaloryczna, wysokoodżywcza dieta dla karate

W Okinawie, miejscu narodzin Karate, mają niesamowitą dietę, która jest niskokaloryczna, ale wysoka w odżywianiu. Dieta ta została opracowana w celu zwalczania niebezpiecznych skutków japońskiej kultury jedzenia w tym czasie i jest koniecznością dla każdego, kto chce pozostać zdrowy podczas uczestnictwa w sztuce walki.

Okinawa jest miejscem narodzin karate

Królestwo Ryukyu na Okinawie jest miejscem narodzin karate. Kiedyś było to niezależne królestwo, które było zdominowane przez Japonię i Chiny. Rozwinęło się w swoją własną, unikalną kulturę. Obecnie jest jedną z najpopularniejszych sztuk walki na świecie.

Karate zostało opracowane przez mieszanie rdzennych stylów walki z Okinawy z chińskimi i południowo-wschodnimi sztukami walki. Stało się bardziej zróżnicowane i zlokalizowane po II wojnie światowej. Zyskało popularność na kontynencie. Jest uprawiana przez ponad 110 milionów entuzjastów na całym świecie. Została wytypowana do dyscypliny olimpijskiej w Tokio w 2021 roku.

Na początku lat 1900-tych nastąpiło zainteresowanie karate. Amerykańscy żołnierze stacjonujący na Okinawie zabrali swoje umiejętności karate do domu. Ostatecznie stało się ono oficjalnym wymogiem wychowania fizycznego w szkołach na wyspie.

Jest również przedmiotem wielu legend. Niektórzy twierdzą, że karate jest wytworem Indii, gdzie buddyjski mnich Daruma nauczył go swoich mnichów. Inni twierdzą, że wywodzi się z Chin. Jest to starożytna sztuka samoobrony, która jest połączeniem ruchów okrężnych i stylów prostych.

Chociaż nie ma dowodów, uważa się, że karate jest najstarszą formą samoobrony znaną ludzkości. Jego początki sięgają szóstego wieku.

Okinawa jest domem dla wielu historycznych miejsc poświęconych karate. Na wyspie znajduje się wiele dojo, które do dziś praktykują karate. Tradycja ta jest bardzo ważna dla mieszkańców Okinawy. Ważne jest, aby chronić spuściznę tej sztuki walki.

Podczas Ery Tokuyama, Okinawa absorbowała japońską i chińską kulturę poprzez szkoły. Została oficjalnie uznana za część Japonii w 1872 roku. Po 1868 roku rząd uprzemysłowił się. Represjonował również tradycje okinawskie.

Dieta okinawska jest niskokaloryczna, ale wysokoodżywcza

Dieta okinawska jest znana z wysokiej zawartości antyoksydantów, niskiej kaloryczności i pożywnych pokarmów. Jednak trzymanie się tradycyjnej diety może być trudne. Na szczęście istnieje kilka opcji, które możesz włączyć do swojej własnej diety. Niezależnie od tego, czy próbujesz schudnąć, czy utrzymać zdrową wagę, dieta Okinawa może pomóc Ci osiągnąć Twój cel.

Dieta Okinawa jest dietą niskokaloryczną i niskotłuszczową. Dieta ta kładzie również nacisk na spożywanie różnorodnych owoców i warzyw. Wiele pokarmów spożywanych w regionie Okinawy ma wysoką zawartość błonnika, jest dobrym źródłem witamin i minerałów oraz ma właściwości przeciwzapalne.

Dieta na Okinawie zawiera również trochę soi, która jak wykazano jest dobrym źródłem białka. Ponadto soja jest dobrym źródłem kwasów tłuszczowych Omega-3, które są uważane za najlepsze dla ludzkiego zdrowia. Te składniki odżywcze mogą pomóc w promowaniu funkcji mózgu i zapobieganiu chorobom przewlekłym.

Dieta okinawska jest dobrym źródłem błonnika, który może pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi. Ponadto zawiera dużo potasu, który pomaga nerkom usunąć nadmiar płynów. Ponadto ma niski ładunek glikemiczny. Jest również bogata w witaminy C, A i K.

Stwierdzono, że dieta okinawska obniża ryzyko wystąpienia cukrzycy i chorób serca. Ponadto pomaga utrzymać zdrową wagę, co jest ważne w zapobieganiu niektórym rodzajom raka. Okinawczycy praktykują „hara hara bu” lub mindful eating, co oznacza, że jedzą, dopóki nie są pełni.

Dieta okinawska jest bogata w antyoksydanty, które mogą pomóc w spowolnieniu procesu starzenia. W rzeczywistości istnieją badania dowodzące, że spożywanie pokarmów zawierających przeciwutleniacze może faktycznie opóźnić wystąpienie chorób związanych z wiekiem.

Cholina jest witaminą z rodziny witamin B

Cholina jest rozpuszczalnym w wodzie składnikiem odżywczym, który jest niezbędny dla zdrowego funkcjonowania układu nerwowego i mózgu. Może również odgrywać rolę w funkcjonowaniu wątroby. Jest również niezbędnym składnikiem ruchu i rozwoju mięśni.

Chociaż istnieje kilka źródeł choliny, najlepiej jest uzyskać ją z diety. Można go uzyskać z żywności, takich jak wołowina, drób, jaja, orzechy, fasola, grzyby i rośliny strączkowe. Można ją również znaleźć w niektórych suplementach diety. Ważne jest jednak, aby czytać etykiety suplementów diety, których używasz, ponieważ różne rodzaje choliny mają różne efekty.

Kobiety w ciąży są szczególnie narażone na niski poziom choliny. Odnotowano, że kobiety z niższym spożyciem mają wyższe ryzyko urodzenia dzieci z wadami cewy nerwowej. Oznacza to, że są one dwukrotnie bardziej narażone niż inne kobiety na urodzenie dzieci z tymi schorzeniami.

Niemowlęta wymagają dużej ilości choliny w pierwszych miesiącach życia. Zaleca się, aby noworodki otrzymywały w tym czasie co najmniej 300 mg dziennie. Niektóre preparaty dla niemowląt są wzbogacone o cholinę.

Oprócz dostarczania energii, cholina może zmniejszyć ryzyko udaru niedokrwiennego. Może również poprawić cykle snu. Przyjmowanie choliny przed i po ćwiczeniach może zmniejszyć zmęczenie mięśni i zwiększyć zdolność do regeneracji po uciążliwych działaniach.

Instytut Medycyny zaleca dzienne spożycie od 125 do 550 mg dla większości dorosłych. Ilość choliny, której potrzebuje Twój organizm, może się różnić w zależności od Twojego stylu życia i nawyków żywieniowych. Niezależnie od wyborów żywieniowych, należy zawsze jeść dobrze zbilansowaną dietę, aby uzyskać potrzebne składniki odżywcze.

Do osób narażonych na niski poziom choliny należą kobiety w ciąży, sportowcy i osoby spożywające alkohol. Objawy niedoboru choliny obejmują drażliwość, upośledzony czas reakcji i słabą pamięć.

Ćwiczenia przed śniadaniem spalają więcej kilodżuli

Podczas gdy ostatnie badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii sugerują, że nie jest to najbardziej efektywny sposób na podniesienie tętna, może to być najlepszy sposób, aby się tam dostać. Stosowanie uświęconej tradycją techniki lekkiego śniadania przed treningiem nie tylko sprawi, że wyjdziesz za drzwi, ale także utrzyma Twój metabolizm na właściwym torze, a Twoje tętnice nie będą się zatykać wspomnianymi wcześniej kwasami tłuszczowymi. Zjedzenie niewielkiego śniadania przed rozpoczęciem dnia pomoże również Twojemu organizmowi wchłonąć składniki odżywcze, których potrzebuje, aby spalić poranny obiad. Aby zapewnić sobie jak najlepsze wykorzystanie dnia, zaplanuj z wyprzedzeniem swoje posiłki na cały dzień. Przy odrobinie wysiłku i strategicznego myślenia, będziesz na drodze do lepszego samopoczucia w krótkim czasie.

Podczas gdy jesteś przy tym, powinieneś również zaplanować swoją dietę i swój reżim ćwiczeń, jest to dobry sposób, aby upewnić się, że osiągasz cele, które sobie wyznaczyłeś. Rozpoczynając nowy reżim treningowy, pamiętaj o włączeniu do swojej diety odpowiednich pokarmów. Dzięki temu nie tylko zwiększysz swoją wydajność, ale także unikniesz podjadania niewłaściwych produktów i tym samym przybierzesz na wadze.

Długowieczność to połączenie genów i czynników związanych ze stylem życia

Istnieje wiele czynników, które wpływają na długość życia. Należą do nich geny, styl życia i warunki środowiskowe. Kilka badań wykazało, że geny odgrywają rolę w długowieczności.

Wiadomo, że genetyka jest związana z warunkami zdrowotnymi, takimi jak choroby serca. Czynniki dietetyczne również przyczyniają się do długowieczności. Jednak nie jest jasne, jak te czynniki współdziałają, aby wpłynąć na długowieczność.

Badanie porównujące warianty genów u osób długowiecznych z młodszymi kontrolami wykazało, że wspólna zmienność genetyczna wpływa na długość życia. Naukowcy przeanalizowali DNA od 800 osób. Badane geny obejmowały te związane z utrzymaniem komórek i metabolizmem.

Badania wykazały również, że geny zaangażowane w układ sercowo-naczyniowy i odpornościowy są związane z długowiecznością. Na przykład polimorfizmy w genach CETP i FOXO3 zostały zidentyfikowane jako związane z długim czasem życia.

Podobnie, badania wykazały, że geny, które są związane z sygnalizacją wyczuwania składników odżywczych, są również związane z długowiecznością. Na przykład geny APOE i CETP są skorelowane z ekspresją mitochondrialnego DNA i receptora delta proliferatora peroksysomów.

Proces starzenia się polega na spadku równowagi homeostatycznej organizmu. Spadek ten spowodowany jest uszkodzeniami i dysfunkcjami komórkowymi, które kumulują się w trakcie procesu starzenia.

W ostatnich latach przemysł zaczął koncentrować się na rozwoju interwencji mających na celu zwiększenie długości życia w zdrowiu. Przemysł opiera się na założeniu, że połączenie podłoża genetycznego i środowiska, które moderuje ryzyko chorób związanych z wiekiem, jest kluczowe dla indywidualnej szansy osiągnięcia długowieczności.

Obecnie istnieje niewiele dowodów sugerujących, że karate jest przyczyną przedwczesnej śmierci. Istnieje wiele czynników, które wpływają na długość życia, w tym styl życia, dieta i genetyka.

Photo of author

Dawid