Właściwa etykieta w Karate Dojo

Właściwa etykieta w Karate Dojo jest ważną częścią bycia uczniem. Musisz się dobrze ubrać, ćwiczyć swoje techniki i szanować swojego instruktora. Musisz również dbać o swój sprzęt. Jest wiele rzeczy, o których należy pamiętać w dojo, a jeśli ich nie zrobisz, możesz mieć kłopoty.

Ukłony

Dojo karate to miejsce, w którym trenuje się sztuki walki. Jako karateka, powinieneś okazywać szacunek dojo i swojemu instruktorowi. Ukłon jest jednym ze sposobów okazania tego szacunku.

Wchodząc do dojo, powinieneś ukłonić się w kierunku shomen, czyli przodu sali. Robi się to na znak szacunku dla dojo i Sensei Funakoshi. Należy się również kłaniać, gdy się wychodzi.

Istnieje wiele sposobów kłaniać się. Możesz kłaniać się z głową skierowaną do przodu lub do tyłu. Możesz również wykonać „chiński” ukłon, który zwykle jest połączony z umieszczeniem lewej dłoni nad prawą pięścią. Możesz również ukłonić się nowemu partnerowi przed zmianą.

Chiński ukłon ma wiele wyjaśnień, ale najbardziej popularne jest to, że jest to symbol pokoju. Możesz go również użyć, aby zasalutować osobie lub grupie. Chiński ukłon to świetny sposób na oddanie szacunku swojemu instruktorowi.

Możesz również ukłonić się, gdy masz nowego partnera w klasie. Należy pamiętać o bezpieczeństwie drugiej osoby i unikać jawnego okazywania zmęczenia. Należy się również kłaniać, jeśli ma się pozwolenie instruktora.

Innym sposobem na pokazanie ukłonu jest wyciągnięcie rąk. Zwykle robi się to, gdy właśnie się czegoś nauczyłeś. Możesz również wyciągnąć ręce, gdy masz zamiar zrobić coś, co nie jest dozwolone w dojo.

Jest jeszcze kilka innych zasad, których należy przestrzegać, w tym nie rozmawiać lub mówić zbyt głośno. Powinieneś również unikać wchodzenia lub wychodzenia przez boczne drzwi. To może być bardzo niebezpieczne w dojo. Jeśli musisz, rób to ostrożnie. Powinieneś również upewnić się, że nie stoisz z przodu grupy.

Najlepszym sposobem na pokłon w dojo jest pokłon z serca. Kiedy się kłaniasz, nie bądź rozproszony przez żadne czynniki rozpraszające. Powinieneś również starać się stać za innymi osobami w dojo. To pomoże ci utrzymać spokój i porządek.

Ubieranie się odpowiednio

Istnieje szereg zasad etykiety dojo, które uczniowie powinni znać. Są one zaprojektowane tak, aby utrzymać przyjazne i uporządkowane środowisko, jednocześnie pomagając uczniom w nauce koncentracji i rozwijaniu samokontroli.

Po pierwsze i najważniejsze, uczniowie powinni nosić swój właściwy uniform. Jest to tradycyjna, biała koszula karate i spodnie. Mundur powinien być czysty, bez zmarszczek i w dobrym stanie.

Ponadto, uczniowie powinni uważać, aby nie krzyżować ramion lub opierać się o ściany, gdy stoją przy krawędzi podłogi dojo. Te działania są uważane za niegrzeczne w kulturze japońskiej.

Ponadto, uczniowie powinni unikać jedzenia na podłodze treningowej. W rzeczywistości, małe dzieci nie powinny w ogóle przebywać na podłodze.

Podczas zajęć studenci powinni zwracać uwagę i trenować z entuzjazmem. Powinni również z wdziękiem przyjmować krytykę. Jeśli jednak muszą wyjść wcześniej, powinni poinformować o tym instruktora. Ma to na celu uniknięcie zakłócania pracy reszty studentów.

Studenci nie powinni nosić żadnej biżuterii ani pasków podczas zajęć. Powinni również nosić zwykłe białe koszule pod swoimi gi.

Uczniowie powinni zawsze kłaniać się przed wejściem lub wyjściem z dojo. Dojo jest świętą przestrzenią dla wszystkich karateka. Jest to oznaka szacunku dla wszystkich.

Dojo nie jest miejscem do zabaw z końmi. Podczas ćwiczeń uczniowie powinni uważać na swoje otoczenie i być pewni, że nie wdają się w kłótnie z innymi uczniami.

Etykieta dojo jest przeznaczona do tego, aby zarówno uczniowie jak i instruktorzy byli zadowoleni i mogli skupić się na swoim treningu. Aby pomóc utrzymać dojo w czystości i bezpieczeństwie, uczniowie powinni zdejmować buty przed wejściem.

Po zajęciach powinni umyć ręce i stopy oraz schować swój sprzęt. Nie powinni również wnosić do dojo jedzenia i napojów. Jeśli uczeń ma kontuzję, powinien zasięgnąć pomocy medycznej.

Wreszcie, uczniowie nie powinni być rozpraszani przez telefony komórkowe lub inne urządzenia podczas treningu. Mogą one przeszkadzać innym uczniom i zwiększać ryzyko urazu.

Wreszcie, uczniowie powinni pojawić się na czas na zajęciach. Jest to szczególnie ważne dla młodszych uczniów, ponieważ powinni oni naśladować swoich seniorów. Ci, którzy się spóźnią, nie zostaną wpuszczeni na zajęcia.

Dbanie o swój sprzęt

Dbanie o swój sprzęt w Karate Dojo jest obowiązkiem wszystkich uczniów. Należy dbać o swój sprzęt przed i po jego użyciu. Jest to również sposób na zachowanie odpowiedniej higieny. Mundury, które nosisz powinny być pozbawione zmarszczek, czyste i starannie przycięte.

Wchodząc lub wychodząc z Dojo należy się ukłonić. Ma to na celu okazanie szacunku instruktorowi, seniorom i innym uczniom.

Powinieneś unikać noszenia wody kolońskiej i perfum. Należy również uważać na swoje paznokcie. Utrzymanie ich przyciętych zapobiegnie urazom podczas treningu.

Kiedy wchodzisz do Dojo, upewnij się, że jesteś w pełnym stroju. Nie będziesz mógł nosić żadnej biżuterii. Jest to zasada obowiązująca w kulturze japońskiej.

Po wejściu, przywitaj się z osobami znajdującymi się w pomieszczeniu. Ważne jest, aby zachować optymistyczne nastawienie. Jeśli jesteś spóźniony, poczekaj aż Sensei cię pozdrowi.

Podczas zajęć nie rozpraszaj innych. Jeśli musisz porozmawiać, wyjdź na korytarz. W przeciwnym razie bądź cicho i skoncentruj się na ćwiczeniu. Jeśli będziesz się rozpraszać, zostaniesz poproszony o opuszczenie sali.

Niedopuszczalne jest używanie telefonów komórkowych lub jakichkolwiek urządzeń elektronicznych w Dojo. Jeśli uczeń używa telefonu komórkowego, powinien zabrać go na korytarz.

Nie należy używać żadnych środków odurzających ani papierosów przed lub po zajęciach. Są one niezdrowe w połączeniu z ćwiczeniami. Kilka drinków przed lub po treningu jest w porządku, ale zbyt duża ilość może utrudnić skupienie.

Niedopuszczalne jest również noszenie jakiejkolwiek biżuterii w Dojo. Jeśli masz dzieci w Dojo, upewnij się, że je nadzorujesz. Żadne psy ani zwierzęta nie są dozwolone w Dojo.

Niedopuszczalne jest również niesportowe zachowanie. Może to skutkować zawieszeniem zajęć.

Dojo nie jest miejscem na randki. Nie przynoś żadnych wartościowych przedmiotów ani przedmiotów do samoobrony. Jeśli musisz wyjść wcześniej, musisz wcześniej poinformować Sensei.

Możesz również pomóc innym uczniom składając hakamy i keiko-gi przed zajęciami. Podczas zajęć możesz pomagać Senseiowi w demonstracji technik. Możesz również pomóc w odkładaniu sprzętu po treningu.

Szanuj swojego instruktora

Kiedy chodzisz do Karate Dojo, musisz nauczyć się szanować swojego instruktora. Etykieta dojo wymaga, abyś nosił pełny mundur na zajęcia i utrzymywał swój sprzęt w czystości. Jest to sposób na zapewnienie bezpiecznego i uporządkowanego środowiska oraz pomoc w osiągnięciu wysokiego poziomu nauki.

Niezależnie od stopnia, musisz szanować swoich instruktorów. Są oni tam po to, aby poprowadzić cię do osiągnięcia twoich celów i są odpowiedzialni za twoje bezpieczeństwo. Kiedy będziesz szanował swoich instruktorów, będziesz również szanował innych uczniów w dojo.

Po przybyciu na pierwsze zajęcia, ukłoń się Senseiowi. Możesz również pokłonić się shomen. Ten gest oznacza podziękowanie osobie stojącej przed tobą. Ta etykieta jest częścią zasad Dojo i ma na celu zachęcenie do pokojowej atmosfery.

Możesz również kłaniać się wychodząc z Dojo. Jest to szczególnie ważne, gdy masz zamiar rozpocząć nową pracę z partnerem.

Przed opuszczeniem Dojo musisz również upewnić się, że masz na sobie czyste ubranie. Jest to spowodowane tym, że brudne uniformy będą pokazywać brak szacunku i spowodują, że bakterie będą się na tobie rozwijać. Powinieneś zawsze prać swój mundur po każdym użyciu.

Kiedy idziesz do Dojo, powinieneś również pamiętać o bezpieczeństwie pożarowym. Jeśli musisz wyjść, poproś instruktora, aby pozwolił ci wyjść wcześniej. Nie możesz żuć gumy ani jeść na podłodze treningowej.

Oprócz tych zasad, powinieneś być również świadomy etykiety kultury brazylijskiej. Niegrzecznie jest nie przywitać się ze swoimi instruktorami.

Jako senior powinieneś dawać przykład dyscypliny i kontroli swoim juniorom. W ten sposób będą oni mogli naśladować twoje maniery.

Jeśli spóźnisz się na zajęcia, możesz zostać poproszony o poczekanie, aż instruktor skończy rozgrzewkę. Jeśli przyjdziesz za późno, nie będziesz mógł trenować w tej klasie.

Jeśli zamierzasz mieć zajęcia indywidualne z instruktorem, upewnij się, że zameldujesz się w biurze zanim tam dotrzesz. Musisz podpisać waiver. Jest to pierwszy krok do stania się wspaniałym uczniem.

Photo of author

Dawid