Siła technik oddechowych w Judo

Jeśli jesteś początkujący w Judo, musisz wiedzieć wiele o technikach oddechowych. Istnieje kilka różnych rodzajów oddychania, w tym nosowe, chińskie i bojowe. Musisz nauczyć się ich wszystkich, aby rozwinąć skuteczną technikę walki.

Niniejszy artykuł powstał dzięki wsparciu serwisu silownias4.com

Oddychanie przez nos

Judo to sport, który wymaga dużo oddechu, szczególnie jeśli chodzi o machnięcia stopą. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć zawiłości oddychania, aby w pełni wykorzystać jego możliwości. Podczas gdy oddychanie przez usta i nos jest standardem dla większości fighterów, nie jest to jedyna droga do celu.

Oddychanie przez nos jest dobrym sposobem na zmaksymalizowanie korzyści płynących z oddychania przez nos. Wygładza drogę dla płuc i zwiększa pobór tlenu. Dodaje również wilgoci do wdychanego powietrza, co wspomaga efektywność oddychania. Oprócz działania chłodzącego, poprawia wytrzymałość i wydajność.

Ostatnie badanie wykazało, że stosowanie oddychania przez nos faktycznie zwiększyło wytrzymałość i zmniejszyło sztywność mięśni. Ponadto, zwiększa jasność umysłu. To dlatego, że pomaga zmniejszyć skutki przewlekłego stresu. Ponadto wykazano, że zwiększa wydajność na korcie nawet o 20 procent.

Nie jest zaskakujące, że biegacz na wysokim poziomie będzie wyglądał bardziej naturalnie, gdy jest w stanie oddychać przez nos. Ułatwia to również złapanie oddechu, gdy jesteś w ruchu. Ma to również kilka zalet, w tym usunięcie potrzeby stosowania paska do oddychania. W rzeczywistości to jest to, co Roger Federer zrobił podczas swojego ostatniego meczu Wimbledonu.

Cała sztuka polega na tym, by zrobić to dobrze za pierwszym razem. Nie jest łatwo utrzymać ten nawyk przez dłuższy czas. Najlepszym podejściem jest skupienie się na jednym nozdrzu na raz. Dobrze jest wziąć kilka głębokich oddechów przed przejściem do drugiego nozdrza.

Wierzchołek nosa powinien być zamknięty mocnym chwytem. Jeśli jesteś chrapaczem, możesz użyć małego kawałka plwociny lub gumy do żucia, aby wykonać to zadanie. Ewentualnie możesz zdecydować się na wacik do nosa. Jest to stosunkowo proste zadanie, choć być może będziesz musiał poćwiczyć kilka razy, zanim będziesz gotowy do działania.

Wreszcie, podczas gdy jesteś w procesie oddychania, najbardziej opłacalnym sposobem na osiągnięcie swoich celów jest upewnienie się, że twoje płuca są tak zdrowe, jak to możliwe. Jest to kluczowy element każdego poważnego sportu.

Chińskie techniki oddechowe

Techniki oddechowe Aikido to jedna z najważniejszych metod w sztukach walki. Jest to praktyka, która wzmacnia płuca, umysł i ducha. Kilka szkół aikido prowadzi kursy technik oddechowych, które pomagają się zrelaksować i poprawić koncentrację.

Chociaż istnieje wiele technik oddechowych, najlepszą dla początkujących jest oddychanie brzuszne. Ten rodzaj oddychania wymaga wdechu przez nos i wydechu przez usta. Często można zobaczyć judokę, który ciężko oddycha w trakcie meczu. Przepona, gruba warstwa mięśni przypominająca membranę, oddziela jamę klatki piersiowej od jamy brzusznej.

W tradycyjnej medycynie chińskiej kikai jest punktem znajdującym się poniżej pępka. Jest to miejsce niezwykle witalne. W przypadku Judo służy również jako środek ciężkości.

Podobnym pojęciem jest tanden. Jest to punkt znajdujący się trzy centymetry poniżej pępka, w którym podczas napięcia zbiega się siła. Jest to budo odpowiednik śmiechu bez konwulsji.

Lepsze zrozumienie cyklu oddechowego może dać ci przewagę w walce sportowej. Dodatkowo, prawidłowe techniki oddechowe mogą poprawić twoją koncentrację, wydolność aerobową i układ odpornościowy.

Na szczęście ćwiczenia oddechowe są proste do wykonania i mogą nawet oczyścić twój umysł. Oprócz wymienionych korzyści, mogą one faktycznie zwiększyć poziom tlenu w twoim krwiobiegu, umożliwiając szybsze spalanie tłuszczu i zdobywanie mięśni.

Lepsze zrozumienie cyklu oddechowego to jedyna droga do celu. Nie jest trudno nauczyć się tanden-soku (oddech budo). Jest to najprostsza z wymienionych technik oddechowych.

Aby wykonywać ją prawidłowo, należy ćwiczyć przeponę. Można to zrobić poprzez położenie dłoni na splocie słonecznym. Będziesz też musiał wykonać je w jak najkrótszym czasie.

Prawidłowy oddech może nie być najbardziej oczywistą rzeczą do zrobienia, ale jest to jedna z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić. Podczas wykonywania jakiejkolwiek czynności, twój oddech będzie musiał być w punkcie. Jest to dobry powód, aby zainwestować w kurs oddychania.

Bojowe techniki oddechowe

Judo to sport walki, który skupia się na mechanice ciała i energii. Brakuje jednak badań nad interakcjami aspektów fizjologicznych, psychologicznych i fizycznych w tej dziedzinie. Nauki sportowe muszą zrozumieć, jak te aspekty współpracują ze sobą, aby poprawić wydajność.

Istnieje wiele technik oddechowych stosowanych w judo, które mogą mieć potężny wpływ na organizm. Dobre zrozumienie cyklu oddechowego da judoce znaczną przewagę podczas walki sportowej.

Judo jest olimpijskim sportem walki. Wymaga wysokiego poziomu energii i szybkości do wykonania. Obejmuje również techniki, które muszą być stosowane z precyzją i siłą.

W badaniu dziesięciu sportowców płci męskiej dokonano pomiarów antropometrycznych mięśni wdechowych. Zbadano również wskaźnik sprawności IMPA40. Wykazał on, że BM zajmował we wszystkich rankingach dwa pierwsze miejsca.

W przypadku Ne-Waza dominującą techniką jest technika ciśnieniowa. Techniki uciskowe dzielą się na dwa rodzaje: techniki parterowe i techniki zwichnięcia w stawie łokciowym. W tej formie występują również techniki bloku żylnego i oddechowego. Zwichnięcie w stawie łokciowym jest rzadziej poszukiwanym środkiem technicznym.

Do oceny reakcji psychofizjologicznych i fizjologicznych na parametry techniczno-taktyczne zastosowano test Friedmana. W badaniu stwierdzono, że kobiety przegrały więcej akcji technicznych, ale miały tendencję do odwrócenia czasu walki na złoty wynik.

W badaniu IMPA40 podkreślono również znaczenie częstotliwości walk i średniego czasu walki. Dodatkowo zbudowano złożoną sieć do badania zależności pomiędzy parametrami sprawności w różnych modalnościach.

W niniejszym badaniu badano wpływ wstępnej aktywacji mięśni wdechowych na parametry techniczno-taktyczne w meczu judo. Wyniki pokazują, że istnieje więcej powiązań pomiędzy parametrami fizjologicznymi, psychologicznymi i fizycznymi.

W judo oddychanie jest szczególnie odważne podczas uderzeń i wymachów nogami. Aby uniknąć ryzyka utraty tlenu do kończyn, judocy muszą głęboko oddychać. To pomaga im wykorzystać jedną stronę płuc i pozwala skierować energię gdzie indziej.

Dodatkowo, lepsze zrozumienie cyklu oddechowego poprawi koncentrację i wydolność aerobową judoki. Może to zaowocować większą wytrzymałością i rozluźnieniem.

Photo of author

Dawid