Nauka Judo od podstaw

Nauka Judo od podstaw wiąże się z dużą ilością powtórzeń i poznaniem podstaw judo. Ten artykuł omawia znaczenie stójki vs. parteru, podstawowe rzuty judo oraz znaczenie Kuzushi.

Stójka vs praca na ziemi

Jednym z najważniejszych aspektów judo jest praca na ziemi. Dzięki niej zawodnik może ściągnąć przeciwnika na ziemię i poddać go. Podczas walki judoka musi przytrzymywać przeciwnika przez co najmniej dwadzieścia sekund. Jeśli nie uda mu się przytrzymać przeciwnika, sędzia przerwie walkę, a judoka będzie zmuszony wstać.

Najczęściej spotykane pozycje w judo to przeciąganie na ziemi i w stójce. W bjj przeciąganie jest główną karą.

Aby judoka stał się lepszy w walce na ziemi, musi poświęcić dużo czasu na ćwiczenie uchikomi. To pomoże mu przygotować wejście w technikę i uniknąć zatrzymania przez sędziego.

Dodatkowo judoka powinien ćwiczyć techniki rzucania. Techniki te mają na celu wstrząsnąć ciałem przeciwnika. Rzuty te mogą skutkować kontrolą boczną, poddaniem lub tachi-waza. Judoista, który jest w stanie kontrować te techniki może zdobyć punkty.

Sędziowie judo zwracają dużą uwagę na dynamiczne zachowanie judoków na ziemi. To może dać judokom cenne informacje o ich przeciwnikach i technice, którą stosują. Wyniki mogą być wykorzystane do optymalizacji treści techniczno-taktycznych.

Przepisy dotyczące zawodów judo są mocno ustandaryzowane. Oznacza to, że zawodnicy mogą walczyć tylko maksymalnie cztery regulaminowe minuty. Oznacza to również, że judocy muszą szybko podjąć kilka decyzji, aby wyprowadzić przeciwnika z równowagi.

Większość NWGS była zdobywana podczas drugiej i trzeciej minuty walki. U kobiet zdobyto więcej NWGS niż u mężczyzn. Rodzaj NWGS został sklasyfikowany jako lekki, średni i ciężki.

Zawody judo wymagają specjalnego treningu technik przejściowych. Techniki te mają za zadanie wypełnić lukę pomiędzy fazą stojącą a naziemną.

Podstawowe rzuty judo

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy doświadczonym profesjonalistą sztuk walki, możesz skorzystać ze znajomości kilku podstawowych rzutów judo, których należy nauczyć się od podstaw. Te rzuty mogą być używane do powalenia przeciwnika z równowagi lub rzucić je nad nogą. Mogą one również pomóc w kontrowaniu ruchów przeciwnika. Więc zanim wskoczysz prosto do zawodów judo, upewnij się, że ćwiczysz niektóre z podstawowych rzutów judo.

Sasae Tsurikomi Ashi jest silnym i efektownym rzutem. Aby go wykonać, musisz zamachnąć się na stopę przeciwnika. Następnie należy przesunąć przeciwnika do przodu. Jeśli nie jesteś zbyt wprawny, może to być niebezpieczne, więc upewnij się, że pracujesz nad tym ostrożnie.

Kolejnym świetnym rzutem do nauki jest Uchi Mata. Nie jest to najprostszy rzut do nauczenia się, ale jest to rzut spektakularny. Polega na owinięciu rąk wokół talii, a następnie zainicjowaniu kontaktu z przeciwnikiem. Wymaga to trochę techniki, ale gdy już ją opanujesz, będziesz mógł z łatwością złapać pas.

Pojedynczy rzut w tył jest dobrym miejscem do rozpoczęcia, gdy próbujesz opanować podstawy judo. Kluczem do tego rzutu jest rotacja prawego ramienia w ruchu zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Kiedy już to zrobisz, możesz wcisnąć swój biceps w pachę przeciwnika.

Innym bardzo podstawowym rzutem judo jest koło biodrowe. Jest to podobne do pojedynczego rzutu w tył, ale twist jest to, że masz zamiar podnieść swoje nogi. To pozwoli twojemu ciału stworzyć dźwignię, a rezultatem będzie spektakularny rzut.

Wreszcie, jest rzut fakir. Jest nieco trudniejszy niż pojedynczy rzut w tył, ale nadal jest dobrym wyborem. Aby go wykonać, musisz wystrzelić przeciwnika do przodu, a następnie przenieść jego ciężar ciała na lewą nogę.

Powtarzanie jest silną cechą w judo

Ci, którzy ćwiczą judo, wiedzą, że powtarzanie jest kluczowym elementem w osiąganiu sukcesu. Choć może to być trudne do zrozumienia dla początkującego, jest to niezbędne dla poważnych zawodników.

Podczas gdy judo wymaga pewnej sprawności fizycznej, oferuje również wiele w zakresie rozwoju umysłowego i emocjonalnego. Uczniowie uczą się o wartościach takich jak uczciwość, lojalność i wytrwałość. Te cechy pomagają im stać się aktywnymi członkami społeczności. Dyscyplina i siła, którą nabywają podczas treningu, przekładają się na ich codzienne życie.

W judo istnieje szeroki zakres rzutów i technik, w tym obalenia, poddania i blokady stawów. Techniki te pozwalają praktykom judo kontrolować przeciwników przy minimalnym wysiłku.

Judo obejmuje również grappling i siły równowagi i mocy. Umiejętności te oparte są na zasadach łagodności i bezpieczeństwa. Jednakże judo jest brutalną sztuką walki. Ci, którzy biorą w niej udział, często znajdują się w stanie chwytania się z przeciwnikami, którzy są więksi i silniejsi od nich.

Opanowanie judo może zająć lata. Potrzeba znacznego wysiłku fizycznego i psychicznego, aby osiągnąć stałe wyniki. Aby odnieść sukces, praktykujący judo muszą trenować ze zwycięskim sensei. Muszą również nauczyć się dostosowywać swoje podejście do konkurencji.

W tym badaniu trzydziestu początkujących judoków wykonywało dwa zadania. Po pierwsze, byli testowani pod kątem preferencji bocznej. Drugim było zadanie randori. Obejmowało ono dwie walki po trzy minuty każda, z przerwami. Wskaźnik preferencji bocznej został użyty do pomiaru względnej siły technik.

Wskaźnik preferencji bocznej był znacząco skorelowany ze zmianami w randori i yakusoku geiko. Był również tak samo ważny jak zadanie w środowisku otwartym.

Dodatkowo, tętno osoby uprawiającej judo zostało porównane z biomarkerami metabolicznymi. Kardiolog był w stanie określić poziomy funkcji sercowo-oddechowej ćwiczących judo, stężenia mleczanu we krwi i glukozy w osoczu.

Kuzushi

Kuzushi to rodzaj techniki judo, która służy do naruszenia równowagi przeciwnika. Jest to ważny aspekt każdego rzutu w judo. Jako trener judo, musisz być w stanie wyjaśnić Kuzushi w praktyczny sposób.

Istnieje kilka metod osiągnięcia Kuzushi. Obejmują one użycie atemi (uderzeń), pozycjonowanie ciała i bezpośrednie działanie. Można również wykorzystać działania przeciwnika.

Pierwszym krokiem do osiągnięcia Kuzushi jest wyprowadzenie przeciwnika z równowagi. Możesz to osiągnąć poprzez przesunięcie go do przodu lub przesunięcie go do tyłu. Kiedy już to osiągniesz, możesz użyć impetu, aby przenieść go na ziemię. Będziesz musiał rozwinąć siłę i dokładność niezbędną do wykonania udanego kuzushi.

Drugim krokiem jest zdobycie kontroli nad Gi przeciwnika. Oznacza to, że musisz podciągnąć się na ich klapie. Jeśli nie będziesz miał pełnej kontroli nad Gi, zostaniesz ukarany w judo.

Trzecią i ostatnią fazą Kuzushi jest prowadzenie przeciwnika w jednym kierunku. Może to być osiągnięte poprzez ruchy głową lub ruchy ciała. Celem jest stworzenie dużego zderzenia klatki piersiowej z klatką piersiową. Możesz tak zaplanować swoje kuzushi, aby nastąpiło w momencie, gdy COM uke przesunie się w kierunku lewej nogi.

Możesz również zastosować Kuzushi do rzutów tai sabaki lub harai-goshi. Faza tsukuri zaczyna się od początkowego ruchu w kierunku rzutu przez tori. Faza kuzushi kończy się wraz z postawieniem przez tori stopy podporowej na ziemi.

Kuzushi jest procesem złożonym i może się zmieniać w zależności od sytuacji. Aby odnieść sukces, musisz prowadzić przeciwnika w określonym kierunku, nabrać rozpędu i mieć dokładny timing.

O-goshi

O-goshi to termin judo używany do opisania bardzo fajnego ruchu bioder. Jednym z przykładów jest Tsuri Komi Goshi. W tej technice rzut wykonywany jest poprzez trzymanie przeciwnika za klapy. Najlepsze jest to, że nie jest to zbyt trudne do wykonania.

Podczas gdy O-goshi nie jest już modne w świecie jujutsu, to wciąż jest popularnym tematem zarówno wśród początkujących, średniozaawansowanych jak i zaawansowanych praktyków. O-goshi nie zawsze jest jednak O-goshi.

Biodro jest podstawowym elementem O-goshi, z którym wiąże się wiele niuansów. Najważniejszym z nich jest zapewnienie, że głowa przeciwnika pozostanie na ziemi. Innymi słowy, jest to ruch jujutsu nie dla osób o słabym sercu. Druga sztuczka polega na tym, aby uke nie wylądował na klatce piersiowej.

Warto również wspomnieć, że 'o-goshi’ jest właściwie powtórzeniem 'Hiki-te’, które polega na dobrze wykonanym obrocie i chwyceniu obojczyka uke. Mimo, że jest to chwyt, to jest to bardzo dobry powód, aby nauczyć się neo-bohemy.

Przeprowadzono wiele badań nad „O-goshi”, aby sprawdzić, czy ma ono jakieś szczególne znaczenie. Wiązało się to z przebadaniem małej próbki dziewięćdziesięciu męskich judoków poziomu krajowego z Madhya Pradesh. Zostali oni podzieleni na dwie grupy eksperymentalne. Wyniki były analizowane przy użyciu randomizowanego projektu grupowego przed testem i po teście. Następnie, wyniki badania zostały przedstawione w formie krótkiego referatu. Głównym wnioskiem było to, że O-goshi nie było „meh” lub „nie”.

Trudno znaleźć wyraźnego zwycięzcę wśród wielu pretendentów. Kilka innych godnych uwagi o-goshi to „Tsuri Komi Goshi”, „Bo-Mo-Mo”, „Hiki-Mo-Mo” i „Tsuri-Me-Mo-Mo”.

Photo of author

Dawid