Rozszerzenie repertuaru judo

Jeśli ćwiczysz judo lub jesteś zainteresowany pogłębianiem wiedzy na temat tego sportu, prawdopodobnie zawsze szukasz możliwości poszerzenia swojej wiedzy i umiejętności. Istnieje wiele sposobów, aby dowiedzieć się więcej o tej sztuce walki i ważne jest, abyś poświęcił czas na zbadanie tych możliwości.

Prezentowany tekst jest efektem naszych działań w partnerstwie z niku.com.pl

Urazy kolan

Podczas gdy Judo jest sportem wyczynowym, jest to również aktywność o wysokiej intensywności. W związku z tym, nie jest niczym niezwykłym, że zawodnicy doznają urazów, zarówno w wyniku upadków, jak i kontaktu z innymi sportowcami.

Dobrą wiadomością jest to, że większość urazów nie jest na tyle poważna, aby wymagała pomocy medycznej. Jednak niektóre urazy są niebezpieczne, jak na przykład wspomniane wcześniej zerwanie ACL. Jest to szczególnie prawdziwe w BJJ, gdzie skok z gardy okrężnej jest częstym zagrożeniem.

EJU, organ zarządzający judo w Europie, prowadzi bazę danych o urazach z zawodów najwyższej rangi. Organizacja wykorzystuje te dane do opracowania i wdrożenia zasad dla swoich imprez. Organizacja kilkakrotnie modyfikowała przepisy, w tym dodała zasadę zakazującą rzutów, które, jak udowodniono, zwiększają ryzyko kontuzji.

W badaniu skupiono się na urazach poniesionych podczas 128 zawodów najwyższej rangi. W sumie w tych zawodach startowało 28 297 zawodników. Komisarz Medyczny Europejskiej Unii Judo (EJU) nadzorował kwestionariusze i zbierał dane dotyczące lokalizacji anatomicznej i rodzaju urazu.

Najczęstszym typem urazu było skręcenie, a następnie stłuczenie. Najczęstszym miejscem anatomicznym było kolano. Na szczęście częstość występowania urazów na zawodach najwyższej rangi była niska i wynosiła 2,5% od 2005 do 2020 roku.

Najlepszym sposobem na uniknięcie kontuzji jest nauczenie się najlepszych sposobów trenowania oraz świadomość najnowszych metod treningowych. Organizacja bacznie obserwuje również zawody, aby upewnić się, że spełniają one jej standardy bezpieczeństwa i jakości.

Chociaż Judo jest niezwykle konkurencyjnym sportem, nie jest tak niebezpieczne jak niektórzy mogą myśleć. W rzeczywistości średni wskaźnik urazów jest niższy niż w innych sportach, takich jak piłka nożna i siatkówka. Przypisuje się to faktowi, że Judo jest sportem technicznym, który obejmuje ciągłe zmiany działań i struktur ruchu. Kontuzje są również mniej prawdopodobne podczas fazy stojącej zawodów niż podczas faz grapplingu lub walki w parterze.

Podczas gdy statystyki są jasne, wciąż pozostaje kilka pytań bez odpowiedzi. Pomijając kontuzje, istnieją również inne czynniki wpływające na wyniki sportowca.

Skręcenie kostki

Można śmiało powiedzieć, że jesteś w grze już od jakiegoś czasu, a w trakcie tego procesu bez wątpienia zebrałeś kilka wskazówek i sztuczek po drodze. Jedną z rzeczy, które musisz mieć świadomość, że niektóre sporty i ćwiczenia są mniej niż optymalne, zwłaszcza jeśli chodzi o urazy. Na przykład, jeden z bardziej powszechnych sportów jest piłka nożna. Szanse na uraz są ułożone przeciwko tobie, i to jest po prostu pech dla dedykowanego sportowca. Aby zwalczyć niebezpieczeństwa tego sportu, musisz upewnić się, że masz odpowiedni trening. Oznacza to solidny reżim wysokiej intensywności treningu. Najlepszym sposobem na to jest regularne chodzenie na siłownię. Pozwoli to również zmniejszyć ogólną częstotliwość występowania urazów. Dobry trening pomoże Ci zwiększyć pewność siebie i obniżyć poziom stresu.

Judo nie jest dla osób o słabym sercu i jest kilka rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zaczniesz wystawiać swoje umiejętności na próbę. Jeśli to zrobisz, zostaniesz nagrodzony doświadczeniem, które będzie trwało całe życie. Aby utrzymać się na właściwym torze, będziesz potrzebował dobrze opracowanej rutyny, która uchroni cię przed zejściem na głęboką wodę. Na szczęście, Twój trener może pomóc Ci poruszać się po pułapkach tego wysokiego ciśnienia sportowego. Podobnie, on lub ona może dać ci odpowiednią dawkę zachęty i motywacji. Uzyskanie jak najwięcej z treningu jiu jitsu nie jest takie trudne, ale wymaga odpowiedniego nastawienia i odrobiny dyscypliny. Właściwy trening nie tylko poprawi twoje wyniki na ringu, ale także sprawi, że staniesz się lepszym człowiekiem.

Walka na chwyty

W Judo jest wiele różnych technik. Należą do nich rzuty, choke, armbars i inne submission holds. Jednak wiele osób nie wie, że są one dostępne.

Oprócz tradycyjnego judo, brazylijskie jiu-jitsu przyjęło wiele z tych ruchów. W rzeczywistości wiele osób uważa, że BJJ zaczęło się od judo.

Jednym z rzutów judo, które trafiły do filmu jest tawara gaeshi (gutwrench suplex). Ten ruch jest znany jako ryo ashi hishigi (Boston crab) w judo.

Inną techniką judo, która jest często wykorzystywana jest ura nage (belly to back suplex). Termin ten jest połączeniem japońskich słów ura (bok) i nage (slam). Technika ta jest również nazywana tomoe nage, co oznacza belly to back suplex.

ebi-jime jest dławieniem, które wykorzystuje nogę przeciwnika. Został on oficjalnie wynaleziony przez mistrza kosen judo Yaichibei Kanemitsu w 1922 roku. Niektórzy uważają jednak, że ebi-jime zostało po raz pierwszy opracowane przez Mataemona Tanabe.

Podczas gdy wielu judoków woli używać swoich bioder, rosyjskie sztuki walki faworyzują chwytanie przez ramię. Preferują również postawę pochyloną. Jest tak dlatego, że kąty są kluczem do samoobrony.

Innymi słowy, musisz zrozumieć, jak prawidłowo chwytać i pozycjonować się. Jest to niezbędna umiejętność do posiadania.

Niektóre z najbardziej skutecznych ruchów judo to te, które obejmują takedowns. Należą do nich morote gari i kuchiki taoshi. Oba te ruchy mają podobne odczucia do zapaśniczych takedownów.

Praca u podstaw w judo ma tendencję do bycia pospieszną. Dlatego ważne jest, aby rozwijać dobrą kontrolę bioder.

Używanie biodra jako pivota może pomóc ci wyjść z rzutów. Jeśli wylądujesz na brzuchu, nie dostaniesz żadnych punktów. Ale jeśli wylądujesz na głowie, zostaniesz ukarany.

Jeśli myślisz, że przepisanie zasad grapplingu no-gi jest konieczne, pomyśl jeszcze raz. Sportowcy, którzy rywalizują w świecie judo musieli odpadać z zawodów z powodu blumingu. Jest to niesprawiedliwe wobec sportowców, a przepisanie zasad zbytnio upodobniłoby judo do jiu-jitsu.

Dodanie newaza do judo pozwoliłoby sportowcom walki zdobyć więcej medali. To pomogłoby sportowi przebić się na Igrzyska Olimpijskie. Ale miałby też więcej przeszkód regulaminowych.

Rangi w judo

W judo system rang dzieli się na dwie kategorie, stopnie kyu i stopnie dan. Pierwsze stopnie, kyu, to stopnie uczniowskie, natomiast stopnie dan, czyli czarne pasy, przeznaczone są dla mistrzów. Rangi są oparte na umiejętnościach, a nie na ustalonych zasadach czy harmonogramach.

Początkujący zaczynają od białego pasa. Przechodzą przez pomarańczowe i zielone pasy, zanim otrzymają swój własny brązowy pas. Te stopnie kyu są wspólnie znane jako Mudansha w Japonii.

W USA, USJA ma proces oceniania dla wszystkich klubów judo. Ci, którzy spełniają minimalne wymagania otrzymują stopień kyu, a ci, którzy spełniają wyższe wymagania otrzymują stopień dan. Stopień dan jest najwyższym stopniem w judo.

Praktykujący judo mogą zdobyć stopień dan poprzez ukończenie 10 lat treningu. Stopień dan reprezentuje najlepszą wiedzę i umiejętności w judo.

Dodatkowo, uczniowie muszą wykazać się ogólną wiedzą i słownictwem z zakresu judo. Jeśli zdadzą egzamin promocyjny, otrzymają certyfikat od swojego klubu.

Aby judo mogło być promowane na wysoki stopień dan, uczeń musi dobrze radzić sobie w zawodach. Poważni zawodnicy muszą trenować krzyżowo, odpoczywając swoje ciała i skupiając się na umiejętnościach zawodniczych.

Na progresję ucznia przez stopień judo mają wpływ jego wyniki w turniejach, wkład w Judo i ogólna dojrzałość. Jednakże Stowarzyszenie Stopni Judo (JBBA) stosuje konserwatywne podejście do przyznawania stopni pasów Judo.

Strona internetowa JBBA zawiera informacje o stowarzyszeniu i jego członkach. Można tam również pobrać podręcznik i zbiór przepisów do Freestyle Judo. Jeśli jesteś zainteresowany dołączeniem do organizacji, możesz wypełnić wniosek o członkostwo.

Oprócz JBBA, inne organizacje sztuk walki mają swój własny system oceniania i możesz chcieć do nich dołączyć. Jeśli poważnie myślisz o rozwoju w judo, możesz potrzebować treningu z wygrywającym sensei i być gotowym do uczestnictwa w innych organizacjach.

Stowarzyszenie Judo Belt Rank nie jest dla każdego, ale jest to dobra opcja dla tych, którzy szukają bardziej tradycyjnego sposobu na otrzymanie swojego stopnia Judo.

Photo of author

Dawid