Przesuwanie granic w Judo

Jeśli jesteś zainteresowany treningiem Judo, ważne jest, aby pamiętać, że powinieneś najpierw poznać podstawy. Obejmuje to naukę różnych aspektów tego sportu, takich jak tsukuri, kake, judogi i ippon. To pomoże ci wiedzieć, czego możesz oczekiwać od sportu i jak wykonać swoje najlepsze wyniki w każdej sytuacji.

kuzushi

Kuzushi to technika w Judo, która łamie lub spycha przeciwnika z równowagi. Istnieje wiele różnych znaczeń tego terminu, ale większość ludzi rozumie go jako próbę pozbawienia przeciwnika równowagi. Różne techniki mają różne aspekty Kuzushi, ale wszystkie z nich będą obejmować ciągnięcie lub pchanie rąk lub nóg przeciwnika.

Niektóre metody Kuzushi osiągane są przez bezpośrednie działanie, inne przez ułożenie ciała, a jeszcze inne przez atemi (uderzenia). Jednak najczęstszą metodą jest wykorzystanie działań przeciwnika do pociągnięcia lub zepchnięcia go na ziemię.

Jednym z najbardziej skutecznych rzutów w zawodniczym judo jest Uchimata. Ten rzut jest trudną techniką do obrony, ponieważ wykorzystuje znaczną akcję bioder. Jest również klasyfikowany jako technika na nogi w Nage-no-kata z Kodokan judo.

Kiedy po raz pierwszy uczysz się metody kuzushi, może ci się ona wydawać nieco abstrakcyjna. Nie jest to ustalona sekwencja niezależnych działań, ale seria ruchów, która dostosowuje się do stylu, strategii i wzorców ruchowych tori.

Kiedy ćwiczysz kuzushi, powinieneś dążyć do stworzenia dużego zderzenia klatki piersiowej z klatką piersiową, ale powinieneś również pracować nad stworzeniem pędu ciągnącego z ramion. Dzięki temu techniki będą znacznie łatwiejsze do wykonania.

Świetnym sposobem na naukę kuzushi jest obserwowanie wykwalifikowanego instruktora demonstrującego tę technikę. Większość judoków doceni nauczyciela, który pomoże im w doskonaleniu umiejętności.

tsukuri

W Judo, termin „Tsukuri” odnosi się do akcji przygotowawczej, która przygotowuje wykonanie techniki. Jest to ustawienie, które jest używane do złamania równowagi przeciwnika.

Istnieją dwie główne fazy tego przygotowania: kuzushi i tsukuri. Obie są wymagane do wykonania waza.

W fazie tsukuri ciało przemieszcza się do pozycji. Odbywa się to poprzez generowanie momentu obrotowego za pomocą rąk i nóg. Jest to również nazywane niezmiennikiem akcji. Działanie opiera się na równaniu Hamiltona-Lagrange’a.

Faza tsukuri zmienia się w zależności od pozycji przeciwnika. Tsukuri jest kluczem do fazy kuzushi. Jest ważnym elementem składowym Nagewaza.

Założyciel kodokan Judo Jigoro Kano przywiązywał dużą wagę do tego działania przygotowawczego. Swoją instytucję nazwał Kodokanem.

Tsukuri nie jest jedynym sposobem na złamanie równowagi przeciwnika. Inną metodą jest uchimata, czyli proca.

Oprócz tsukuri, najlepszą techniką jest ta, która wymaga najmniejszej ilości energii. Innymi słowy, jest to najlepsza technika Judo.

Aby móc to zrobić, musisz wiedzieć o kilku podstawowych zasadach. Niektóre z nich są dość proste. Pierwszą z nich jest fakt, że tsukuri i kake są ze sobą powiązane.

Tsukuri jest też dobrym przykładem równania Hamiltona-Lagrange’a. Jest to minimalna akcja, którą musi mieć każdy szybki rzut.

Tsukuri również najlepiej wykorzystuje gi (gi to po japońsku ubranie). Tsukuri wykorzystuje gi do złamania równowagi przeciwnika, a także wykorzystuje własne uke.

kake

Judo jest sztuką walki, która testuje granice ludzkiego ruchu. Uczy zintegrowanego systemu zasad. Zasady te oparte są na zdrowych zasadach biomechanicznych.

Jedną z głównych zasad w judo jest kake. Odnosi się ona do techniki podnoszenia przeciwnika z maty. Jest to technika, która jest stosowana od początku istnienia judo.

Koncepcja kake jest również stosowana do wielu innych rzutów. Ważne jest, aby nauczyć się tych koncepcji jako początkujący. Kake jest ważne w rozwijaniu dobrej równowagi i umiejętności ukemi.

Kolejną koncepcją jest seiryoku zenyo, co jest japońskim terminem oznaczającym maksymalną wydajność i minimalny wysiłek. Jest to zasada w judo, która umożliwia ćwiczącemu jak najlepsze wykorzystanie swojej energii.

Aby osiągnąć najlepsze rezultaty w judo, uczeń musi być w stanie kontrolować własne ciało i ciało przeciwnika. Muszą również umieć nadać priorytet wzajemnym korzyściom obu stron.

Techniki, które są najbardziej złożone to techniki rzutów. Ważne jest również, aby nauczyć się jak uniemożliwić przeciwnikowi zabezpieczenie swojego chwytu na tobie.

Kata jest formalną ilustracją zasad w judo. Pozwala uczniowi studiować interakcje pomiędzy tori i uke. Pomaga uczniom wyraźniej zidentyfikować te zasady.

W judo, dobre uke staje się coraz ważniejsze w miarę postępów początkującego. Kata pomoże początkującemu rozwinąć dobre ukemi i pozytywne doświadczenie bycia rzucanym.

ippon

W japońskich sztukach walki ippon oznacza „jeden pełny punkt”. Jest to najwyższa kategoria punktowa. Judoka wygrywa mecz poprzez zgromadzenie większej ilości punktów niż jego przeciwnik. Najprostszym sposobem na wygranie pojedynku judo jest rzucenie przeciwnika na plecy. Istnieje jednak wiele innych sposobów na osiągnięcie ippon.

Ippon jest zdobywany, gdy judoka ląduje na plecach przeciwnika z odpowiednią siłą i szybkością. Jest on również przyznawany judoce, który przytrzyma przeciwnika przez określony czas.

Walka judo jest pięciominutowym pojedynkiem. Każda walka jest zarządzana przez sędziego i sędziów narożnych. Zwycięzca jest określany przez wynik na końcu walki. Jeśli jest remis, sędziowie decydują o zwycięzcy.

Najlepszym sposobem na wygranie walki judo i zdobycie ippon jest rzucenie przeciwnika na plecy. Judoka może to osiągnąć poprzez wykonanie chwytu matowego, shime waza, kansetsu waza lub groundwork waza.

Innym sposobem na osiągnięcie ippon w judo jest użycie osaekomi. Jest to ruch, który służy do unieruchomienia przeciwnika na 20 sekund lub więcej. Osaekomi jest zazwyczaj chwytem, który zaczyna się od złapania przez judokę pleców przeciwnika i utrzymania go tam.

Jeśli judoka nie otrzyma ippon, gra przechodzi do złotego wyniku. Jest to podobne do dogrywki sudden-death w sporcie. Gra trwa do momentu, gdy judoka zdobędzie ippon lub przeciwnik zdobędzie jeden.

zasady dla sędziów i sędziów

Kiedy sędzia lub sędzina jest zaangażowana w zawody judo, są oni odpowiedzialni za bezpieczeństwo zawodników. Powinni trzymać zawodników w zasięgu wzroku przez cały czas. Oni również zarządzają i zapisują decyzje.

Jeśli sędzia lub arbitr zauważy, że zawodnik naraża swoje zdrowie na niebezpieczeństwo, może udzielić ostrzeżenia. Mogą również udzielić dyskwalifikacji. Zawodnik może również poprosić o pomoc lekarza. Sędzia musi upewnić się, że pomoc lekarza jest zgodna z przepisami.

Jeżeli zawodnik judo jest kontuzjowany lub potrzebuje pomocy medycznej, powinien wezwać lekarza. Mogą również poprosić lekarza o przerwanie meczu, jeśli jest to konieczne. Jednak mogą to zrobić tylko w ekstremalnych okolicznościach.

Jeśli arbiter lub sędzia widzi, że zawodnik stanowi zagrożenie dla ich bezpieczeństwa, musi natychmiast przerwać zawody. Muszą również poinformować o tym osobę prowadzącą zawody.

Sędzia musi również upewnić się, że znajduje się we właściwym miejscu, aby zawody mogły się rozpocząć. Musi znajdować się na środku tatami, 2 metry z tyłu od linii zawodników. Powinni być zwróceni twarzą do stołu sędziowskiego i stołu chronometrażysty.

Zawodnik może otrzymać shido, jeśli wyjdzie poza obszar zawodów. Dodatkowo, może zostać ukarany hansoku-make. Kary te są przyznawane za działania sprzeczne z duchem judo.

judogi

Judo to sport, który testuje granice ludzkiego ruchu. Sportowcy są szkoleni w tej dwuboju, aby utrzymać równowagę i wykorzystać swoją szybkość do dezorientacji przeciwników.

Judo obejmuje szeroki zakres grapplingu na ziemi. Oprócz dobrej bazy umiejętności technicznych, poważny praktyk Judo powinien również zminimalizować ryzyko kontuzji. Można to zrobić poprzez edukację na temat podstawowych obszarów medycyny sportowej.

Jednym z najczęstszych zagrożeń dla zawodnika Judo jest odwodnienie. Odmowa wody lub jedzenia podczas intensywnego treningu może prowadzić do odwodnienia, poważnego stanu chorobowego, który wymaga natychmiastowej pomocy medycznej.

Innym częstym czynnikiem ryzyka jest trener, który izoluje swoją drużynę od reszty boiska. Trener, który ma ponadprzeciętną budowę ciała lub wyższy stopień postawy, jest bardziej skłonny do podejmowania ryzykownych decyzji.

Urazów można uniknąć, poznając ryzyko związane z uprawianiem sportu i dbając o to, by urazy były traktowane poważnie. Jednak urazu czasami nie da się uniknąć.

Urazy można również zminimalizować poprzez jak najszybsze wdrożenie metody leczenia R.I.C.E. (Recovery, Immobilization, Closure, Elevation). Polega ona na wykonaniu szeregu ćwiczeń reoperacyjnych w celu skorygowania wszelkich słabych punktów w obszarze dotkniętym urazem.

Aby uniknąć kontuzji, upewnij się, że wykwalifikowana osoba medyczna jest dostępna w twoim dojo. Kontuzje powinny być natychmiast zbadane i odpowiednio leczone. Drobny uraz może pozwolić na normalny trening, podczas gdy poważniejsze urazy wymagają więcej czasu na powrót do zdrowia.

Photo of author

Dawid