Zrozumienie zasad Kung-Fu

Kiedy uczysz się Kung-Fu, istnieje wiele koncepcji, które musisz zrozumieć, aby opanować tę sztukę. Musisz wiedzieć jak atakować i bronić się jednocześnie, a także jak uprzedzać ataki napastników. Będziesz chciał również przyjrzeć się filozofii Wing Chun i zasadom Mantis kung fu, które podkreślają prostotę i harmonię z naturą.

Wing Chun zasady prostoty

Filozofia Wing Chun opiera się na prostocie i skuteczności. Czerpie z nauk Konfucjusza i Buddyzmu. Styl ten kładzie nacisk na skuteczność i bezpośredniość, wykorzystując siłę ludzkiego ciała do pokonania przeciwnika.

W porównaniu do innych sztuk walki, Wing Chun nie wymaga skomplikowanych ruchów i form. Jest łatwiejszy do zrozumienia i nauczenia się. Kiedy już nauczysz się podstaw, możesz poprawić swoje umiejętności poprzez powtarzanie.

System opiera się na 39 podstawowych koncepcjach. Koncepcja Pięciu Linii jest jedną z nich. Przez wszystkie etapy treningu uczniowie uczą się rozpoznawać linię środkową swojego ciała. Linia ta przebiega od czubka głowy do podstawy pachwiny. Koncepcja Pięciu Linii znana jest również jako mobilność postawy.

Koncepcja Pięciu Linii jest kluczowa dla wykonania ciosu. Kontynuowanie ruchu na wprost powoduje, że przeciwnik znajduje się w trójkącie swojej największej siły. Używając tej metody, jesteś w stanie wyprowadzić go z równowagi i uczynić podatnym na kontratak. Inną zasadą w Wing Chun jest obrona linii środkowej.

Aby odeprzeć atak, będziesz używał swoich rąk do stosowania bloków i parries. Będziesz również próbował utrzymać przeciwnika w obronie za pomocą szybkich ataków. Nauczysz się jak rozłączać i łączyć swoje ciało, aby zwiększyć siłę swoich ataków.

Cios Wing Chun jest jednym z najskuteczniejszych ciosów, jakich możesz użyć. Jest trudny do kontrowania przy użyciu zwykłych technik. W przeciwieństwie do większości uderzeń, cios Wing Chun jest wspierany przez całą strukturę twojego ciała.

Możesz trenować przez kilka lat, aby opanować te techniki. Kiedy już je opanujesz, będziesz gotowy do samodzielnej walki fizycznej.

Techniki długich rąk Mantis kung fu

Styl Mantis Kung Fu jest sztuką walki, która wykorzystuje różnorodne techniki. Techniki długich rąk Mantis Kung Fu służą do przeniesienia wojownika na dobrą pozycję. Dzięki temu zyskują oni przewagę. Techniki te łamią również obronę przeciwnika i mogą pozostawić go bezbronnym wobec niszczącego uderzenia.

Styl długich rąk Mantis Kung Fu jest bardzo skuteczny. Uczy pełnego zakresu kopnięć i uderzeń ręcznych. Dzięki temu jest bardzo wszechstronny. Przydaje się do walki na dystans lub na bliską odległość.

Styl Mantis Kung Fu został opracowany przez Wang Lang, mnicha ze świątyni Shaolin. Zobaczył on jak owad modliszka pokonuje cykadę. Był pod wrażeniem siły owada i walczył, aby nauczyć się jego technik sztuki walki.

Styl kung fu Modliszki został później udoskonalony przez innych mistrzów świątyni Shaolin. Dodali oni małpi styl pracy stóp i techniki uderzeń w punktach nacisku.

Styl kung fu Modliszki jest bardzo śmiertelny. Pazur Modliszki jest główną bronią tego systemu. Przedramię i nadgarstek są używane do zasilania tej broni. Wspólne haki to hak na ramię, hak na szyję i hak na tricep.

Hak Modliszki to kolejna świetna broń tego stylu. Kształt Mantis Hook jest genialnym projektem. Jest to potężny kształt, który będzie bardzo skuteczny. Styl Modliszki kung-fu nie jest tak krzykliwy jak inne style akrobatyczne, ale ma swoje unikalne bronie.

Styl Mei Hua kung-fu jest jednym ze stylów współtworzących północny system Mantis kung-fu. Jest to styl, który dodaje wiele form do systemu Mantis. Należą do nich Er Lu Jai Yaw, San Lu Jai Yaw i Yi Lu Jai Yaw.

Photo of author

Dawid