Sztuka walki w Kung-Fu

Jeśli szukasz dobrego sposobu, aby uzyskać sprawność i zdrowie, należy rozważyć spróbowanie sztuk walki. Najlepszą częścią tych form ćwiczeń jest to, że są one zarówno przyjemne i skuteczne. Jednak trzeba być chętnym, aby umieścić w czasie i energii, aby stać się mistrzem.

Bruce Lee

Bruce Lee był ikoną sztuki walki. Był jednym z najlepszych artystów sztuk walki wszech czasów i otworzył świat na sztuki walki poprzez swoje filmy.

Jego ojciec, Lee Hoi Chuen, był śpiewakiem Opery Kantońskiej. Gdy był młody, rodzina Bruce’a przeniosła się do Kowloon w Hongkongu. Uczył się kung fu, Judo i Tae Kwan Do. W wieku trzynastu lat stał się biegły w Wing Chun gung fu. Poznał również Yinggong i Qigong.

Po ukończeniu szkoły średniej Bruce rozpoczął studia filozoficzne na Uniwersytecie Waszyngtońskim. Rozpoczął również naukę kung fu u mistrza Yip Mana. Trenował z Yip Manem przez pięć lat. Napisał również kilka esejów na temat sztuk walki.

Oprócz kariery aktorskiej Bruce rozwinął własną sztukę walki, którą nazwał Jeet Kune Do. Ten styl gung fu tłumaczy się jako sposób przechwytywania pięści. Uważany jest za najlepszą formę gung fu do uderzeń i rzutów.

Jako nastolatek Bruce Lee wykorzystywał swoją sprawność fizyczną do bójek. Zranił sobie nawet plecy. W końcu został pobity przez uliczny gang. Zranił się również w czwarty nerw krzyżowy. Miał problemy z policją w Hong Kongu.

Po opuszczeniu rodzinnego Hongkongu przeniósł się do Seattle w stanie Waszyngton. Uczył się także karate, tae kwon do, szermierki i kickboxingu. Posiadał osobistą kolekcję broni i był zapalonym fanem oper mydlanych.

Podczas swojej kariery Bruce Lee wystąpił w ponad 20 filmach. Stał się ulubieńcem chińskich kinomanów. Wystąpił również w serialu telewizyjnym Green Hornet. Później przeniósł się do Oakland i otworzył drugą szkołę kung fu.

Jackie Chan

Jackie Chan od wielu lat jest ważną postacią w świecie sztuk walki. Znany ze swoich akrobatycznych wyczynów, wystąpił w ponad 140 filmach. I został uhonorowany nagrodą za całokształt twórczości przez Amerykańską Akademię Filmową.

Choć często postrzegany jest jako bohater kina akcji, jego prawdziwy talent tkwi w aktorstwie. Potrafi zadowolić publiczność w różnym wieku i z różnych środowisk. Prowadził nawet kampanię przeciwko znęcaniu się nad zwierzętami i katastrofom naturalnym.

Oprócz aktorstwa, Chan jest również reżyserem. Wyreżyserował kilka filmów, w tym Police Story (1985), The Big Brawl (1980) i The Protector (1985). Znany jest również z pracy za kamerą. Występował w grach wideo i kreskówkach.

Był szkolony w wielu różnych formach sztuk walki. Studiował Kenpo, taekwondo i judo, jest dobrze zorientowany w akrobatyce i kung fu.

Był członkiem grupy performatywnej Seven Little Fortunes. Studiował również tradycyjną operę chińską. Ostatecznie postanowił zrobić karierę filmową. Wystąpił w filmach Rush Hour i Rush Hour 2 (2001).

Dał się również poznać jako Ambasador Dobrej Woli UNICEF. Zobowiązał się, że po śmierci przekaże połowę swojego majątku na cele charytatywne.

Jego filmy zostały dobrze przyjęte zarówno w Ameryce, jak i w Azji. Został nagrodzony honorowym Oscarem i otrzymał gwiazdy na Hollywood Walk of Fame. Ale miał też kilka negatywnych recenzji. Jego najnowszy film, Ride On, to komedio-akcja.

Mulan

Mulan to bohaterka legendarnej chińskiej opowieści ludowej. Jest ona zdolną artystką walki, która przebiera się za mężczyznę, aby wstąpić do armii. W końcu odkrywa prawdziwe znaczenie swoich mocy i odnosi zwycięstwo nad wrogiem.

Od dawna wiadomo, że Chiny mają żywą kulturę sztuk walki. Jednak wiele filmów kung-fu kręconych w tym kraju pozbawionych jest autentyczności. Kilka z nich jest wręcz przerobionych lub przesadzonych.

Wersja live-action tej historii spotkała się z mieszanym przyjęciem krytyków. Film wziął legendę Hua Mulan i przerobił ją na opowieść o kobiecie na misji. Film stracił również umiejętności łucznicze oryginału.

Historia filmu może nie być tak dokładna historycznie jak fani by chcieli. Jednak sceny akcji są choreografowane jak tańce, a walki są uduchowione i pełne gracji.

Yifei Liu gra tytułową rolę. Wystąpiła również w „Czwórce” i „Zakazanym Królestwie”. Ma wykształcenie taneczne, co pomogło jej przybić choreografię walk.

W filmie występuje również Eddie Murphy jako Mushu. Chociaż aktor doznał w przeszłości kilku poważnych urazów, jest utalentowanym wojownikiem. Ponadto Yifei Liu jest wyszkoloną artystką walki, która pracowała z Jackie Chanem i Jetem Li.

Film pojawi się w kinach 27 marca 2020 roku. Posiada również special look featurette, który pokazuje choreografię kaskaderską.

W filmie występują również Donnie Yen, Yoson An i Jet Lee. Film został wyreżyserowany przez Niki Caro. Został zainspirowany wersją animowaną Disneya.

Mulan Disneya jest jednym z najpopularniejszych filmów wszech czasów. Zainspirował wiele kobiet do wykorzystania swojej siły, aby uczynić świat lepszym miejscem.

Enter the Ninja

Enter the Ninja to jeden z najsłynniejszych filmów o sztukach walki lat 80. Film ten ustanowił kilka tropów ninja, które od tego czasu stały się ikonami. Są to między innymi gwiazda do rzucania, czarny strój z maską i katana.

Film jest pełen akcji i zawiera mnóstwo ninja. Jego choreografia sztuk walki jest gładka i dobrze wykonana, a film jest zabawny.

Ten film ma również zły ninja. Jest on przedstawiony przez głównego bohatera, młody Texan nazwie Franco Nero, który jest były ninja, który niedawno wrócił do Japonii. Poszukuje on swojego zaginionego syna. Pomaga staremu przyjacielowi podjąć walkę ze złym deweloperem.

Mimo strasznej fabuły, film ogląda się z przyjemnością. Jest to jeden z pierwszych amerykańskich filmów, w którym jedyną gwiazdą jest azjatycki aktor.

Ten film jest pierwszym z serii filmów o ninja, w których wystąpił Sho Kosugi. Wcielił się on w rolę japońskiego ninja w blisko tuzinie innych filmów.

Enter the Ninja przedstawił również białego ninję. Aktor, Michael Dudikoff, zaimponował widzom swoimi umiejętnościami ninja. Dostarczał zabójczych kopnięć i ciosów.

Film miał również twist w stylu Shaolin. W końcu główny bohater, Lo Mang, zginął.

Była to świetna okazja dla reżysera akcji, Ching Siu-tunga, do przeniesienia własnych fantazji na duży ekran. Stworzył wiele fajnych technik sztuk walki, w tym teleportujące się demony i błyskające ostrza.

Film miał również duży wpływ na szaleństwo ninja, które opanowało USA w latach 80. Wiele filmów naśladowało jego tropów ninja-themed.

Enter the Ninja nie jest najlepszym z filmów o ninja, ale wciąż jest zabawny.

Sammo Hung

Sammo Hung uczy sztuk walki w Kung-Fu, gatunku filmów, który pobił azjatyckie rekordy kasowe w latach 50. Chociaż istniało kilka różnych rodzajów filmów o sztukach walki, Bruce Lee był wpływową postacią w rozwoju tego gatunku. Odegrał kluczową rolę w rozpowszechnianiu tego stylu wśród zachodniej publiczności.

Miał wiele ról w latach 50-tych, w tym jedną w hicie drive-in Five Fingers of Death. Do dziś występuje również w licznych rolach związanych z kung fu. Wystąpił w kilku komediowych filmach kung fu.

W późnych latach 70-tych, kino kung fu z Hong Kongu odeszło od klasycznych filmów z epoki. Wiele filmów było ze sobą luźno powiązanych. To sprawiło, że trudno było określić, które filmy były bezpośrednimi odniesieniami do innych.

Na szczęście istnieje wiele dobrze zrealizowanych komedii z udziałem Sammo Hunga. Oto trzy przykłady.

The Magnificent Butcher zawiera śmiertelnie poważny żart połączony ze slapstickowym humorem. To dobry film dla ludzi, którzy lubią się trochę rozerwać.

W Pojedynku występują dwie największe gwiazdy tamtych czasów. To nie jest najlepszy film do oglądania, jeśli szukasz prostego dramatu kryminalnego. Ma mnóstwo krwawych sekwencji akcji w sztukach walki.

Niezwyciężona zbroja to kolejny film, który skupia się na wrobionym przestępcy. Są też zabójstwa i sekwencje treningowe. Fabuła jest bardzo dobra.

Crippled Masters to kolejny film, który łączy autentycznie kalekiego bohatera z kung fu. Historia jest nieco niepokojąca. Finałowa konfrontacja może być najlepszą sceną walki w karierze Chana.

Za najsłynniejsze z nich odpowiada również The Shaw Bros. Ich filmy są zwykle uważane za punkt wyjścia dla szaleństwa kung fu w Ameryce.

Photo of author

Dawid