Strategie niszczenia wyżej notowanego przeciwnika w Judo

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym czy doświadczonym judoką, jednym z największych wyzwań, z jakimi przyjdzie Ci się zmierzyć, jest wymyślenie sposobu na pokonanie wyżej notowanego przeciwnika. Na szczęście istnieje kilka prostych wskazówek, których możesz użyć, aby uzyskać swoją grę w formie i pokonać przeciwnika.

„Mirror grips”

Jedną z bardziej zabawnych walk był pojedynek na poziomie M1 pomiędzy Ozeki Kaio i jego bardziej niż zdolnym, choć trochę na nosie, przeciwnikiem, Kokkai oa. Duet ten był w stanie sprawić, że krew popłynęła, a wraz z nią figurki, które będą widoczne przez długi czas. Pytanie brzmi: czy Kokkai przetrwa ons? Prawdopodobnie nie, jeśli dobrze rozegrają swoje karty. Bliższe spojrzenie na liczby na planszy ujawniło co następuje: wspomniany duet był na zacnym 6+, a wspomniany M1 o włos pokonał konkurencję, odnosząc samotne zwycięstwo.

„Uchwyty Hiki-te”

Kiedy przychodzi do pokonania wyżej notowanego przeciwnika w Judo, jest kilka uchwytów do wyboru. Uchwyty te są zaprojektowane tak, aby pomóc Ci uzyskać kontrolę nad przeciwnikiem. Możesz również użyć tych chwytów do destabilizacji przeciwnika.

Pierwszym krokiem do osiągnięcia wysokiego poziomu sukcesu w judo jest nauka podstawowych chwytów. Aby określić, który chwyt jest najbardziej odpowiedni dla twojego przeciwnika, zbadaj jego dominującą rękę.

Podstawowy chwyt judo nazywany jest hikite. Chwyt ten charakteryzuje się ciągnącym działaniem ręki. Hikite jest zwykle używany do chwytania rękawa uke. Istnieje jednak wiele odmian hikite.

Inny chwyt judo nazywa się tsurite. Jest to działanie polegające na podniesieniu ręki. Tsurite może być manipulowany w celu stworzenia potężnych rzutów. Tsurite jest również idealnym chwytem do rzutu judo.

Przepisy zawodów judo IJF mówią, że normalna kumikata jest trzymana przez lewą stronę gi. Jest to typowo prawostronny chwyt. Pozwala on grapplerowi na dotarcie do kołnierza przeciwnika.

Uchwyt na rękaw/obrożę jest świetną opcją dla przeciwnika, który jest pochylony. Ten typ chwytu może zatrzasnąć ciało przeciwnika w pozycji do dołu. Możesz również użyć rękawa/obojczyka do odepchnięcia przeciwnika.

Chwyt z wysokim kołnierzem jest jednym z potężniejszych chwytów dla zawodnika judo. Zapewnia on grapplerowi doskonałą siłę do prowadzenia przeciwnika do przodu. Ten chwyt jest zazwyczaj wykonywany z kciukiem w środku. Znajduje się on na szczycie mięśnia piersiowego, w pobliżu obojczyka.

Podczas gdy rękaw/obojczyk jest często preferowany, możesz również użyć innych chwytów. Niektóre z bardziej popularnych chwytów judo to hikite, tsurite, yusei gachi i ai-yotsu.

„Uchwyty tsurite”

Tsurite to termin używany w judo do opisania podnoszenia ręki, a zwłaszcza ramienia. Termin ten może być również stosowany do okolic rękawów przeciwnika.

Chwyt tsurite jest często używany do wypchnięcia munduru przeciwnika do tyłu. Niekoniecznie jednak jest on używany w tym celu.

Uchwyt tsurite jest również określany jako hikite, chociaż nie wszystkie rzuty judo wykorzystują tę technikę. Istnieje 14 rzutów kodokan, które nie wykorzystują tej akcji.

Uchwyt tsurite ma wiele odmian. Tradycyjnie, zawodnicy trzymają w tej pozycji rękaw przeciwnika.

Najczęstszą kombinacją chwytów jest chwyt za rękaw i kołnierz. Inną opcją jest chwyt boczny. Trzecią opcją jest chwyt za rękaw i grzbiet. Ta kombinacja może być dobrym wyborem dla cięższego zawodnika.

Chwyt tsurite może być bardzo skuteczną techniką do pokonania przeciwnika. Może być użyty do podniesienia rękawa przeciwnika, zabezpieczając jego kołnierz. Może być również użyty do przewrócenia przeciwnika. Dobrym pomysłem może być przećwiczenie tego chwytu podczas treningu.

Badania czasowo-ruchowe mogą pomóc sportowcowi w ulepszeniu treningu chwytu. W szczególności, mogą one pokazać sportowcowi, gdzie powinien skupić swoje wysiłki, aby zwiększyć zmienność chwytu. Jest to szczególnie ważne dla kobiet.

Badania techniczno-taktyczne mogą być również przydatne. Ten typ badań może pomóc trenerowi w opracowaniu bardziej efektywnego programu treningu chwytu. Sportowcy mogą zidentyfikować lokalizacje uchwytów, które są najbardziej efektywne dla ich specyficznej judogi.

Wreszcie, przyszłe przeglądy tego typu badań będą zawierały artykuły, które dostarczają fizjologicznych informacji na temat chwytu. Jest to szczególnie ważny aspekt chwytu, ponieważ dostarcza on wewnętrznych informacji o przeciwniku.

„Kuzushi”

Judo jest sztuką walki bez przemocy i posiada szereg technik, które mogą być wykorzystane do pokonania przeciwnika. Kluczem jest kontrola. Judoka kontroluje ruchy przeciwnika i łamie jego równowagę. Judoka musi również określić najlepszy przebieg akcji i wykorzystać odpowiednią ilość siły, aby osiągnąć swój cel.

„Ju”, czyli „łagodny”, to słowo, którego Kano Jigoro użył do opisania judo. Powiedział, że Judo jest próbą zrozumienia żywych praw ruchu. Sformułował zbiór naukowo skutecznych technik.

Oparł swoje podejście na sprawdzonych chińskich i japońskich teoriach wojskowych. Jego techniki jutsu obejmowały walkę w pozycji stojącej i na podłodze.

'Ju’, o którym mówił, to nie tylko umiejętność wykorzystania atrybutów przeciwnika przeciwko niemu, ale także umiejętność wykorzystania własnych atrybutów. To właśnie oznacza punkt 'Seiryoku-Zen’yo’. 'Seiryoku-Zen’yo’ oznacza najbardziej efektywne wykorzystanie energii.

Punkt 'Seiryoku-Zen’yo’ odnosi się do faktu, że judo jest elastyczną i pragmatyczną formą samoobrony. Judo jest sztuką walki, która skupia się na wykorzystaniu umysłu jak i ciała.

Szkoła Tenjin Shinyo jujutsu kładzie większy nacisk na umysł niż na ciało. Podkreślają również elastyczność i zdolność do adaptacji. Judoka musi mieć elastyczny i praktyczny umysł, aby rozwinąć solidny chwyt w judo.

'Seiryoku-Zen’yo’ jest doskonałym przykładem tego, jak można ćwiczyć i rozwijać judo. Ważne jest, aby pamiętać, że skuteczny judoka musi dokonać najlepszej oceny swojej sytuacji i użyć swojego najlepszego osądu.

'Seiryoku-Zen’yo’ spokojnie prowadzi świat judo. Judo ma wiele różnych rodzajów technik, w tym rzucanie, łamanie i trzymanie. Niezależnie od tego, czy jesteś początkujący, czy masz czarny pas, możesz nauczyć się podstaw, ćwicząc z ekspertem judo.

„Joint locks”

Joint lock jest rodzajem poddania, które polega na manipulacji stawem. Często robi się to, aby kontrolować ruch przeciwnika lub go rozbroić. Może być również stosowany w samoobronie.

Blokady stawów działa poprzez zastosowanie ciśnienia do stawu, który zmusi go do poruszania się poza jego normalnym zakresie ruchu. Może to spowodować uszkodzenie więzadeł lub mięśni, a nawet doprowadzić do złamania kości.

Istnieje wiele różnych rodzajów blokad stawów. Niektóre popularne rodzaje obejmują blokady łokci, kolan, bioder i kostek. Blokady te mogą być stosowane zarówno z pozycji stojącej jak i klęczącej. Są one powszechnie stosowane w grapplingu i samoobronie.

W judo, blokada stawów jest metodą poddania przeciwnika poprzez wykorzystanie dźwigni ciała. W niektórych przypadkach jest ona połączona z rzutem. Może być również stosowany w MMA.

W zależności od stylu, niektóre formy joint locków mogą być bardzo niebezpieczne. Zalicza się do nich m.in. skręcone kolana, które mogą spowodować trwałe uszkodzenia u ofiary. Ważne jest, aby ćwiczyć te techniki tylko pod nadzorem wyszkolonego instruktora sztuk walki.

Zamki stawowe można znaleźć w wielu stylach walki i sztukach walki, w tym w Judo, Aikido, Brazylijskim Jiu-Jitsu i Eskrima. Są one istotną częścią arsenału wojownika.

Najbardziej efektywnym sposobem użycia tych technik jest praca z pozycji górnej. Można to osiągnąć poprzez użycie „gardy”, która jest standardowym manewrem w judo.

Jeśli przeciwnik nie może uciec z chwytu, sędzia ogłosi sonomama, co oznacza, że walka jest zakończona. Sędzia powie również judoce, aby się poddał.

Photo of author

Dawid