Rozwijanie własnego stylu Judo

Jeśli jesteś praktykującym lub uczącym się Judo i chcesz rozwinąć swój własny styl Judo, jest kilka rzeczy, o których powinieneś pamiętać. Pierwszą rzeczą jaką powinieneś zrobić jest nauczenie się dostosowywania do zasad rywalizacji. Jest to coś, co pomoże ci utrzymać swoją grę w ryzach, jak również uzyskać jak najwięcej z praktyki. Kolejną wskazówką jest ćwiczenie Shido i Hansoku tak często, jak tylko możesz. To pozwoli Ci zrozumieć pojęcia i terminologię związaną z praktyką tej sztuki walki.

Prezentowana treść powstała dzięki współpracy z bodylinefitnessklub.pl

Dostosowanie się do zasad rywalizacji

Aby wygrać w judo, musisz dostosować się do zasad rywalizacji. Oznacza to zrozumienie, kiedy należy się poruszać, kiedy grać na zwłokę i kiedy odpowiedzieć na atak z zaskoczenia przeciwnika. Musisz również zrozumieć, kiedy użyć taktycznego odwrotu, aby kupić sobie czas na obronę pozycji.

Aby wygrać mecz judo, musisz zdobyć więcej punktów niż twój przeciwnik. Osiąga się to poprzez stosowanie różnych rzutów i poddań.

Oprócz rzutów i poddań, możesz również zdobyć punkty poprzez użycie shido (przytrzymanie) lub hansoku (poważne złamanie zasad). Shido jest karą przyznawaną, gdy przeciwnik odmawia walki po dłuższym okresie nieagresji. Hansoku jest poważnym naruszeniem zasad, skutkującym dyskwalifikacją.

Innym rodzajem reguły jest złoty wynik. Jest on przyznawany zwycięzcy meczu judo. Jest to odpowiednik dogrywki sudden-death.

Możesz nie być w stanie całkowicie pozbyć się technik chwytania za nogi. Jednak wciąż możesz je ograniczyć. Jest tak dlatego, że są one uważane za bezpieczne i są częścią ogólnej zasady judo.

Jednym ze sposobów jest skupienie się na kącie nachylenia ciała. Ten kąt, wraz z ruchem bioder i nadgarstków, jest niezbędny dla twojej strategii judo.

Możesz również poprawić swoje judo, ucząc się atakować kąt ciała przeciwnika. Jest tak dlatego, że możesz wykorzystać słabą pozycję przeciwnika i zmusić go do zrobienia czegoś nieoczekiwanego. Jest to najbardziej skuteczna strategia.

Innym sposobem na poprawę swojego judo jest efektywne używanie armlocków. Możesz zdobyć hansoku poprzez trzymanie ręki przeciwnika w armlocku przez pewien okres czasu. Jeśli potrafisz to zrobić przez cztery minuty, jesteś zwycięzcą.

Na koniec, możesz poprawić swoje judo poprzez użycie kata-guruma bez ataku nogą. Jest to atak o niskim ryzyku, który może być użyty do zmuszenia przeciwnika do użycia bardziej zaawansowanych technik.

Judo to sport, który może być zabawny i ekscytujący. Ale są pewne zasady, o których należy pamiętać, zwłaszcza jeśli jesteś początkujący.

Shido i Hansoku

W Judo, Shido i Hansoku są używane do karania naruszeń drobnych zasad. Te kary nie są częścią całkowitego wyniku. Jeśli sędzia przyznaje karę, jest ona zaznaczana znakiem X.

Shido jest rodzajem kary, która jest przyznawana za przedłużające się okresy nieagresji lub taktyki przeciągania. Jeśli shido jest zastosowane wobec zawodnika, mecz zostaje orzeczony przeciwko niemu.

Istnieją cztery rodzaje kar Shido. Pierwsza z nich, zwana „Shido”, to drobne naruszenie przepisów. W tym czasie zawodnik nie może wykonywać żadnych akcji ani technik, które są dozwolone przez przepisy. Jeśli shido nie zostanie podane w ciągu minuty, jest traktowane jako „Hansoku Make”. Jest to bardzo poważna kara, która może skutkować wydaleniem z turnieju.

Jeśli przeciwnik klęczy, nie może złapać nóg przeciwnika, aby obronić rzut. Jeśli to zrobi, musi pozostać w pozycji siedzącej, aż przeciwnik będzie w stanie uwolnić nogi.

Hansoku Make jest poważnym naruszeniem przepisów, które skutkuje jawną dyskwalifikacją. Istnieje wiele powodów, dla których zawodnik może otrzymać tę karę. Najczęstsze są takie, gdy judoka narusza ducha Judo i nie wykonuje najlepszej możliwej techniki.

Ponadto zawodnik może zostać ukarany za odmowę udziału w zawodach. Trener nie ma prawa do odwołania się od tej decyzji.

Zawodnik, który uzyskał najwyższy wynik podczas walki jest zwycięzcą. Konkurs kończy się po pięciu minutach. Jeśli konkurs nadal trwa, rozgrywana jest czwarta runda w celu wyłonienia zwycięzcy. Wygrywa ten, kto wykona najlepszą technikę.

Kata to seria technik judo, które wykonywane są z partnerem. Ilustrują one zasady judo i pokazują jak poprawnie wykonać daną technikę. Uczą również filozoficznych dogmatów. Używane są do ćwiczenia technik, które nie są dozwolone podczas randori.

Kata są również używane do zachowania wcześniejszych form judo. Nie są one jednak dozwolone w zawodach.

Kano Jigoro Shihan

Wśród wielu mężczyzn, którzy wpłynęli na rozwój nowoczesnych sztuk walki jest Jigoro Kano. Był on japońskim uczonym i pedagogiem, któremu przypisuje się rozwój Judo, formy chwytania i samoobrony. Był również pierwszym japońskim członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i pełnił funkcję prezesa Japan Athletic Association.

Przez całe życie Kano uczył w wielu prywatnych szkołach i na uniwersytetach. Był związany z Tokyo Teachers Training School i Kodokan Judo Institute, a także Gakushuin, szkołą dla elitarnych Japończyków. Poświęcił się także studiom nad starożytnymi sztukami walki i poprawie edukacji w Japonii.

Kano urodził się 10 grudnia 1860 roku. Dorastał w wiosce Mikage w Japonii i został adoptowany przez swojego ojca. Był słaby fizycznie i ciężko było mu pokonać znęcanie się nad innymi. Był jednak zdeterminowany, aby nauczyć się walczyć i stać się silniejszym. Nauczył się Judo od Fukudy Hachinosuke i opracował nowy system wokół grapplingu.

W 1881 roku Kano ukończył Cesarski Uniwersytet w Tokio. Następnie zaczął uczyć w Gakushuin, która była prywatną szkołą dla wysoko urodzonych Japończyków. Był popularnym nauczycielem, a towarzyszyli mu Takasaki S. i Nakai Basai. Interesował się także innymi formami sportu, w tym baseballem i zapasami. Był znany ze swojej wiedzy na temat kata, czyli form, i zaprzyjaźnił się z Fukudą.

Był bardzo udanym nauczycielem i pomógł rozpowszechnić sztuki walki w całej Japonii. Był również zaangażowany w biznes olimpijski i uczestniczył w pierwszej olimpiadzie w Japonii.

Kano był płodnym pisarzem, jak również ważnym graczem w rozwoju sportu Judo. Założył również Japan Athletic Association w 1911 roku. Uczestniczył w piątej olimpiadzie w Sztokholmie w 1912 roku. Jego córka, Noriko, napisała książkę o swoim ojcu „Recollections of My Father”.

Kano zmarł na zapalenie płuc 4 maja 1938 roku, w wieku 67 lat. Był oddanym ojcem i nauczycielem, miał duży wpływ na współczesny sport i sztuki walki.

Kayla Harrison’s Fearless Foundation

Kayla Harrison’s Fearless Foundation została założona w celu edukacji i pomocy osobom, które przeżyły seksualne wykorzystanie dzieci. Fundacja stara się poprawić życie tych ofiar poprzez zwiększenie ich pewności siebie i sprawności fizycznej poprzez sport. Edukuje również opinię publiczną na temat sygnałów ostrzegawczych związanych z wykorzystywaniem i jak uzyskać pomoc.

Harrison współpracuje obecnie z armią amerykańską, aby wytępić nadużycia seksualne w wojsku. Pisze też książkę o swojej własnej historii. Została poproszona przez różne organizacje charytatywne, aby opowiedzieć o swoim życiu jako najlepszego sportowca. Zarezerwowała swoje wystąpienia do wiosny 2018 roku.

Skrytykowała MMA za promowanie pięknych kobiet. Powiedziała też, że chce zostać najlepszą fighterką wszech czasów. W zeszłym roku umawiała się nawet z brytyjskim judoką Frazerem Chamberlainem.

Jak stała się gwiazdą w judo, Kayla Harrison zyskała również uwagę w świecie mieszanych sztuk walki. W styczniu planuje wziąć udział w pełnym obozie treningowym MMA. Jej rywalką będzie niepokonana rosyjska zawodniczka sambo Svetlana Khautova. Walka obu zawodniczek zaplanowana jest na 9 maja w Los Angeles.

Ostatnio ujawniła, że była wykorzystywana seksualnie, gdy miała 16 lat. Jej ofiarą padł trener judo o nazwisku Daniel Doyle. Na jej trenera złożono doniesienie i ostatecznie został on skazany na 10 lat więzienia.

Zdobyła złoty medal na Olimpiadzie w Londynie w 2012 roku i kolejny na Igrzyskach w Rio w 2016 roku. Jest pierwszą Amerykanką, która zdobyła złoty medal w judo. Jest wielokrotną mistrzynią olimpijską, a od 2008 roku co roku stawała na światowym podium.

Startując w mistrzostwach judo na całym świecie, Harrison rozwijała się jako profesjonalny sportowiec. Była najwyżej sklasyfikowaną judoczką w swojej kategorii wagowej. Pokonała Audrey Tcheumeo w finale dywizji 78-kilogramowej. Była jedyną zawodniczką, która pokonała wszystkie cztery swoje przeciwniczki przez ippon, czyli manewr kończący walkę.

Ma pełną karierę po olimpiadzie. Napisała pamiętnik z Dave’em Wedge’em, współautorem książki „Boston Strong”.

Photo of author

Dawid