Odkrywanie kultury karate

Odkrywanie kultury Karate może być bardzo ciekawym i satysfakcjonującym doświadczeniem. Niezależnie od tego, czy jesteś zainteresowany poznaniem początków karate, wpływu Korei, czy zasad i przepisów związanych z zawodami karate, znajdziesz wiele interesujących artykułów do przeczytania.

Ten artykuł jest efektem naszych wspólnych wysiłków z shapefitness.pl

Lokalny styl Okinawy

Lokalny styl Okinawy Karate wyewoluował z połączenia dwóch technik walki. Pierwotna wersja była prosta, ale skuteczna. Przez wieki używano jej w prawdziwych walkach. Obecnie jest praktykowany w 190 krajach na całym świecie. Tradycyjne dojo z Okinawy witają zagranicznych gości i oferują treningi związane ze zdrowiem.

Karate jest formą ćwiczeń, ale częściej jest techniką samoobrony. Ma korzyści zdrowotne dla ciała i umysłu. Praktyka karate na Okinawie jest mocno zakorzeniona w społeczności. Oprócz ćwiczeń, mieszkańcy Okinawy prowadzą zdrowy styl życia, w tym dietę, medytację i techniki oddechowe.

Wcześni przodkowie Okinawskiego karate rozwinęli się z połączenia chińskiego Chuan Fa i wyrafinowania Ryukyu. Główne formy karate na Okinawie to Shuri-te, Shorin-ryu i Goju-ryu. Wykorzystują one zwinność, siłę i elastyczność do ataku i obrony.

Okinawscy mistrzowie karate praktykowali tegumi. Jest to rodzaj ludowych zapasów opartych na japońskich sztukach walki. Uważa się, że Funakoshi Gichin zaczął angażować się w tegumi będąc dzieckiem. Później rozwinął je w wersję samoobrony w karate.

Kilku okinawskich mistrzów karate, w tym Matsumora Kosaku, Motobu Choki i Matsumura Sokon, było uczniami tegumi. Praktykowali oni również inne rodzaje sztuk walki, takie jak Jigen-ryu. Pod koniec XIX wieku tegumi zostało skodyfikowane w system technik zwany kata.

Matsumura Sokon podróżował do Chin, aby studiować inne rodzaje sztuk walki. Przywiózł swoją wiedzę i nauczał jej swoich uczniów. Opracował system kata, który jest obecnie używany przez wiele okinawskich szkół karate.

Początki w Japonii

Początki Karate sięgają Okinawy, małej wyspy w archipelagu Ryukyu w Japonii. Wyspa była pod panowaniem Japonii od 1609 do 1879 roku. W tamtych czasach królestwo było rządzone przez klan Satsuma. Na początku 1600 roku klan ten najechał na Okinawę. Powstała w ten sposób dynastia trwała przez prawie dwa wieki.

W tym czasie miejscowa ludność stawała się coraz bardziej wrogo nastawiona do Chin. Rolnicy zaczęli używać broni takiej jak narzędzia rolnicze do obrony. Rolnicy stali się bardziej zajęci codziennym przetrwaniem i byli mniej zainteresowani sztukami walki.

Na początku 1900 roku zainteresowanie karate zaczęło wzrastać. Było to częściowo spowodowane rosnącymi antychińskimi nastrojami w Japonii. W czasie wojny amerykańscy żołnierze autentycznie zainteresowali się karate.

W 1922 roku japońskie Ministerstwo Edukacji zaprosiło Gichina Funakoshi do Tokio, by dał pokaz karate. Po jego prezentacji, karate otrzymało większą uwagę w Japonii.

Wkrótce potem karate zaczęło się rozprzestrzeniać na całym świecie. Zostało również wprowadzone do Stanów Zjednoczonych. Słowo karate w języku japońskim oznacza „pustą rękę”. Używa się go do opisania wielu różnych sztuk walki. Sztuki walki na Okinawie były znane jako Tomari-te, Naha-te i Shuri-te.

Istnieją cztery główne style karate. Są to: Shotokan, Kodokan, Shorin-Ryu i Kyokushin. Styl Shotokan jest jednym z najbardziej znanych, a jego nazwę tłumaczy się jako „karate pełnokontaktowe”. Skupia się na szybkości i zwinności.

Wpływ w Korei

Wpływ karate w Korei jest kontrowersyjny i skomplikowany. Jest to kwestia sporna ze względu na przeszłość tego kraju. Podczas okupacji japońskiej rząd zezwolił Koreańczykom na uprawianie kendo.

Po odzyskaniu przez Koreańczyków niepodległości od Japonii w 1945 roku, otwarto wiele kwanów. Niektóre z nich uczyły opartego na japońskim stylu karate. Inne przyjęły koreańską sztukę zwaną tangsoodo. Niektóre były powiązane z rządem wojskowym. Ci, którzy odmówili podporządkowania się rządowym standardom, mogli spotkać się z karą.

Jedną z najbardziej znanych szkół karate w Korei była Yunmookwan. Jej założyciel, Yun Kwei-byung, studiował medycynę weterynaryjną na Uniwersytecie Nihon w Tokio. Następnie założył drużynę karate Uniwersytetu Koreańskiego. Jego uczniowie zmienili później nazwę szkoły na Changmookwan.

Wpływy karate w Korei sięgają czasów starożytnej dynastii Silla. Dokument z tego okresu opisuje sztuki walki uprawiane przez wojowników Hwarang. Jednak poważne zainteresowanie taekyon nie było rozpowszechnione w latach jego formowania.

W późnych latach dwudziestych XX wieku koreańscy studenci powrócili do kraju z doświadczeniem w japońskich stylach karate. Po zakończeniu japońskiej okupacji powstał duch nacjonalistyczny. Rząd zachęcał do stworzenia nowego sportu narodowego. Celem rządu było powiązanie koreańskiego karate z taekyon, sztuką walki, która kładła duży nacisk na techniki kopania.

Pod koniec lat 30-tych Funakoshi Gichin odwiedził ten kraj. Następnie udał się w ślad za nim jego syn Yoshitaka (Gigo). Podczas tej wizyty Ro Byung-jik, który otrzymał już od Funakoshiego swój pierwszy dan w karate Shotokan, pracował jako policjant w Seulu. Później udał się do Japonii, aby studiować judo.

Testy na karate

Karate jest sztuką walki, która szybko zdobywa sławę na rynku pracy. W związku z tym ważne jest, aby testować i mierzyć swoje postępy.

Najlepiej robić to poprzez okresowe testy przeprowadzane przez instruktora i rówieśników. Najprostszym przykładem testu jest kumite, rodzaj sparingu, w którym jeden lub więcej uczniów atakuje lub broni się nawzajem.

Najlepsze testy kumite to te, które pokazują umiejętność poprawnego wykonania kata. Jest to nie lada wyczyn i wymaga użycia różnych technik, w tym jujutsu, ninjutsu i aikido.

Nie oznacza to, że kata jest jedynym sposobem na sprawdzenie i zmierzenie swoich postępów. Istnieją inne formy testowania, jak również, w tym kumite, formy i sparingi. Aplikacja Karate jest łatwym w użyciu narzędziem kata dla wszystkich karate-o-filów.

Aplikacja Karate jest zbudowana wokół open source API. Zawiera bogaty zestaw funkcji, w tym możliwość automatycznego tworzenia i uruchamiania testów API. Można ją łatwo zintegrować z pipelinami CI, co czyni ją bardzo wygodnym i potężnym narzędziem.

Aplikacja Karate zawiera szereg przydatnych funkcji. Obejmują one niesamowite wsparcie dla testów GraphQL, prosty interfejs do pisania i odczytywania testów API oraz możliwość debugowania test-by-test. Aplikacja Karate jest również dostarczana z wtyczką VS Code Karate, która wspiera debugowanie niepowodzeń testów.

Zasady zawodów w karate

Jeśli startujesz w karate, powinieneś znać zasady zawodów. Możesz sprawdzić zasady zawodów online lub pobrać je ze strony USA National Karate Federation.

Zasady współzawodnictwa opierają się na zasadzie, że najlepszym zawodnikiem powinien być ten, który uzyska najwięcej punktów. Odbywa się to poprzez punktowanie technik na przeciwniku. Techniki punktowane są w sposób systematyczny. Możliwe jest zdobycie punktu nawet jeśli technika nie jest wykonana prawidłowo.

Można zdobyć punkt uderzając zawodnika w głowę. Sędzia potwierdza to przez podniesienie dwóch palców za kopnięcia i jednego za techniki ręczne.

Najważniejszą zasadą jest bezpieczeństwo. Zawodnik nie powinien być nieostrożny ze swoją bronią, a ty zawsze powinieneś mieć na sobie ochronny ochraniacz głowy lub goleni. Należy również unikać stosowania nielegalnych lub ofensywnych technik.

W karate jest wiele różnych zasad. Powinieneś nauczyć się tych, z którymi czujesz się najlepiej. Powinieneś również być świadomy zasad przed rozpoczęciem zawodów. Jeśli nie będziesz gotowy, gdy rozpoczną się zawody, możesz nie zostać dopuszczony do rywalizacji.

Powinieneś również być w stanie zidentyfikować wynik punktowy w ringu. Sędziowie są ostatecznymi arbitrami punktacji. Niezależnie od tego, czy zdobywasz punkty czy nie, powinieneś być świadomy, że możesz zostać ukarany, jeśli złamiesz zasady.

Kyokushin

Karate ewoluowało od chłopskiej aktywności do międzynarodowego sportu i kultury. Jest to złożona sztuka walki o wielu formach. Jej początki sięgają Okinawy, długo niezależnego królestwa. Sztuka walki była pod wpływem Chin, a później stała się częścią kultury japońskiej.

W Japonii karate dzieli się na cztery główne style: Shotokan, Kyokushin, Shorin-ryu i Wado Ryu. Każdy styl ma swoje własne zasady rywalizacji. Obejmują one zakres od lekkiego kontaktu do pełnego kontaktu. Istnieje również kilka organizacji karate sportowego, które nie są związane z konkretnym stylem, jak na przykład AOK/ITKF.

Na Okinawie istnieją setki wersji karate. Niektórzy praktycy uważają, że style kontynentalne są nieautentyczne. Inni wyśmiewają je jako peryferyjne. W niektórych stylach broń jest ważnym ćwiczeniem treningowym.

Niektóre style zawierają grappling, rzuty i inne techniki. Jest znany ze swojej dyscypliny. Charakteryzuje się wysokim poziomem mistycyzmu. Praktykując karate, osoba rozwija siłę, nastawienie psychiczne i zwinność. Oprócz walki, karate jest formą samoobrony.

Podczas II wojny światowej, karate było używane do szkolenia żołnierzy. Było to postrzegane jako sposób na zaszczepienie starożytnych wartości samurajskich. Po II wojnie światowej, karate było popularnym sportem walki. Kiedy rząd wprowadził turnieje, karate stało się sportem „demokratycznym”.

Karate stało się ważnym elementem ruchu olimpijskiego. Jest pretendentem do Igrzysk w 2020 roku w Tokio w Japonii. Na czele United States National Karate-do Federation stoi Phil Hampel.

Photo of author

Dawid