Nauka poruszania się w Judo

Nauka poruszania się w Judo może być bardzo ważna, gdy chcesz się upewnić, że jesteś w stanie bronić się, gdy przeciwnik próbuje zrobić coś przeciwko tobie. Istnieje kilka różnych sposobów, które można nauczyć się poruszać w Judo. Możesz nauczyć się, jak dusić przeciwnika, trzymać jego górną część ciała prawą nogą i rzucać przeciwnikiem.

Podstawowe ruchy

Podstawy judo obejmują szeroki wachlarz rzutów. Najbardziej podstawowe ruchy polegają na użyciu prawej nogi i biodra do stworzenia dźwigni do rzucania przeciwnikiem. Najlepszym sposobem, aby zacząć jest nauczyć się kilku rzutów. Ćwicząc, nauczysz się również, jak unikać rzucania. Zapobiegnie to kontuzjom i powstawaniu złych nawyków.

Jeden z najczęstszych rzutów w judo obejmuje Ura Nage. Wykonuje się go poprzez rozciągnięcie stawu kolanowego przeciwnika. Oprócz rozciągnięcia nogi, ogoshi może być również wykorzystane do destabilizacji przeciwnika poprzez doprowadzenie do kontaktu jego talii z plecami.

Kolejnym podstawowym ruchem judo jest Uki-otoshi. Jest to przykład systemu rzutów Dai-Yonkyo. Technika ta jest prostym, ale skutecznym sposobem na złapanie nogi przeciwnika i przerzucenie jej przez ramię.

Rzut O Guruma jest kolejnym chwytem judo. Polega on na zamachnięciu się prawą nogą na lewą. O Goshi łączy techniki przeciągania nogą i ramieniem tworząc unikalną flurrę ruchów.

Rzut na ramię jest najbardziej efektowny ze wszystkich. Rzut ten ma na celu uzyskanie ramienia przeciwnika przed głową, dzięki czemu można go podnieść z ziemi. Ruch ten posiada również nieco skomplikowany mechanizm chwytania rękawów. Najbardziej skomplikowaną częścią jest wykonanie go poprawnie.

W judo jest jeszcze wiele rzutów, ale te są najważniejsze. Aby się ich nauczyć, będziesz potrzebował wykwalifikowanego instruktora. Możesz nawet chcieć wypróbować różne wzorce ruchów, aby zobaczyć, co działa najlepiej dla Ciebie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o judo, sprawdź filmy na YouTube. Zapewniają one wspaniałe wizualizacje. Jest to sport, który może być bardzo ekscytujący, ale jeśli nie jesteś pewien co do tego, możesz chcieć zacząć od programu dla początkujących. Po opanowaniu podstaw, przekonasz się, że judo jest zabawą i wartościowym ćwiczeniem. Nauczysz się także czytać swoich przeciwników i kontrować ich najskuteczniejsze ruchy.

Ogólnie rzecz biorąc, dobrą zasadą jest ćwiczenie podstawowych ruchów przez jakiś czas, zanim spróbujesz bardziej skomplikowanych manewrów. Im więcej będziesz miał praktyki, tym bardziej będziesz pewny siebie.

Techniki trzymania górnej części ciała przeciwnika prawą nogą

W judo, jest kilka technik trzymania górnej części ciała przeciwnika prawą nogą. Obejmują one single-leg takedown, technikę pinning i reverse carry.

Technika obalenia polega na owinięciu jednej ręki wokół ramienia przeciwnika. Najczęstszym typem przypięcia jest trzymanie przeciwnika na plecach. Możesz również zawinąć swoją nogę pomiędzy jego nogami.

W judo istnieje wiele technik kansetsu-waza, czyli technik blokowania stawów. Techniki te są używane przeciwko wielu różnym stawom. Niektóre z bardziej popularnych to juji-gatame, kosoto-gari i Okuri-Eri-Jime.

Juji-gatame jest chwytem judo, który wymaga trzymania prawego ramienia przeciwnika pod pewnym kątem. Po tym, zginasz kolano tej samej nogi, którą trzymasz, pozwalając drugiej nodze pozostać schowanej za ciałem.

Praktycy judo z Kodokanu nazywają tę technikę „Ura-juji-jime”. Oprócz juji-gatame, istnieje jeszcze kilka innych chwytów, które można włączyć do gry w judo.

Kosoto-gari jest techniką judo polegającą na przeniesieniu ciężaru ciała z jednej strony na drugą, a następnie wytrąceniu przeciwnika z równowagi. Bardziej techniczna forma tego samego trzyma lewą nogę przeciwnika pod jego plecami.

Osoto-gari, lub „duży zewnętrzny chwyt”, jest kolejną techniką, która może być użyta do wyciągnięcia nogi przeciwnika spod ciebie. Technika ta działa najlepiej, gdy twoja noga jest silniejsza niż przeciwnika.

Tsurikomi-goshi, lub „sliding footwork”, jest techniką judo, która umożliwia zamachnięcie się nogą przeciwnika spod ciebie. Metoda ta jest zazwyczaj stosowana przy rzutach z prawej strony na prawą.

Kodokan odnosi się do tej techniki jako kata-juji-jime. Tsuri-komi-goshi obejmuje ruch wymiatający, w którym poruszasz stopą od lewej do prawej, a następnie od prawej do lewej. Powstałe w ten sposób połączenie ruchu wymiatającego z ruchem ślizgowym jest bardzo skuteczne.

Upadek TORI jest techniką kontrującą. Stosowana jest przez rosyjskich zawodników judo. Przypomina popularną technikę przenoszenia rannej ofiary w bezpieczne miejsce. Jest to ciężka technika, która powoduje upadek przeciwnika na ziemię.

Techniki duszenia regionu szyi przeciwnika

Kiedy jesteś w trakcie meczu, możesz użyć różnych technik do duszenia regionu szyi przeciwnika. Te ruchy są określane jako strangle holds i mogą być bardzo skuteczne. Wymagają one jednak odpowiedniego ułożenia i siły. Jeśli dławik nie jest używany prawidłowo, może być niebezpieczny.

Dławienie gilotynowe jest jedną z takich technik. Aby zabezpieczyć ten chwyt, musisz naciskać w dół tricepsem i wywierać nacisk na tył głowy przeciwnika. Musisz również trzymać łokcie mocno przy ciele przeciwnika. Jeśli twój przeciwnik nie chce się poddać, możesz spróbować armbaru.

Dławienie trójkątne jest kolejnym sposobem na podporządkowanie szyi przeciwnika. Jest ono trudniejsze do ucieczki, gdy prawidłowo użyjesz techniki trójkąta. Aby skutecznie obezwładnić przeciwnika tą techniką, musisz naciskać rękami w dół i podciągać nogi do góry.

Pinner kesa-gatame jest skutecznym sposobem na przytrzymanie głowy przeciwnika jedną ręką. Technika ta wymaga, aby prawe ramię przeciwnika było trzymane pod jego plecami. Druga noga jest następnie owinięta wokół ramienia, aby stworzyć chwyt przypominający imadło.

Harai goshi to pozycja grapplingowa, która jest podobna do uchi-mata. Technika ta ma na celu złamanie równowagi i rzucenie przeciwnika do przodu. Jest ona repliką uchi-mata.

Sankaku Jime to kolejny rodzaj choke hold. Technika ta polega na okrążeniu szyi przeciwnika jedną z nóg. Używając drugiej nogi do okrążenia szyi tworzysz luki w postawie przeciwnika.

Blokada kolana jest kolejną techniką, którą możesz wykorzystać do zablokowania stawu kolanowego przeciwnika. Możesz również użyć blokady kolana, aby przerzucić lewą nogę przeciwnika nad prawą nogą przeciwnika.

Trójkąt jest tylko jednym z wielu dławików, które możesz wykorzystać w meczu. Możesz również wjechać przeciwnikowi na głowę i użyć armbaru lub nap, aby zakończyć mecz.

W zależności od sytuacji, możesz być w stanie zdobyć Ippon, jeśli twój przeciwnik nie jest w stanie poddać się. Sędzia może przyznać Ippon, jeśli uzna, że twoja technika jest groźna lub jeśli twój przeciwnik nie jest w stanie stawiać oporu.

Rzucanie przeciwnika

Jeśli chodzi o Judo, istnieje wiele technik rzucania przeciwnikiem. Możesz nauczyć się opanować te rzuty i używać ich w zawodach lub w samoobronie. Rzuty te są często podzielone na trzy podstawowe grupy.

Pierwszy to rzut przez ramię. Jest to najczęściej spotykany rzut. Polega on na podniesieniu ręki przeciwnika przy jednoczesnym utrzymaniu barku na ziemi. Jest to skuteczny ruch w samoobronie. Musisz jednak być szybki i płynny w swoim ruchu.

Kolejną techniką judo jest kosoto-gari. Jest to ruch, który polega na uchwyceniu lewą ręką rękawa przeciwnika. Następnie używasz prawej nogi, aby wymieść nogę drugiego przeciwnika spod niego.

Inne rzuty judo to rzut stopą i rzut barkiem. Rzut barkiem jest jednym z najbardziej popularnych rzutów w tym sporcie, a początkujący judocy powinni wykonać kilka serii ćwiczeń.

Innym rzutem judo jest osoto-gari, znany również jako duży zewnętrzny chwyt. Jest to technika podciągania, która wytrąca przeciwnika z równowagi. Biodra muszą być obrócone, a nogi wypchnięte do przodu, aby wytworzyć wymagany pęd.

Siła ciągnąca bicepsa jest przymocowana do głowy 0′ kości łokciowej. Jest ona również częścią ogólnej siły ciała.

Seoi Nage jest niezwykle skutecznym rzutem ulicznym. Wymaga on dużej rotacji bioder i musisz uważać na to, gdzie ustawiasz swoje ręce. Możesz również wytrącić przeciwnika z równowagi za pomocą uchi-gari. Będziesz musiał złamać równowagę zanim to zrobisz.

Musisz być ostrożny z tym rzutem i najlepiej używać go jako kontrataku, gdy przeciwnik już rzuca w ciebie techniką. Możesz to wykonać z pozycji kucania lub stojącej.

Inne rzuty obejmują ura nage, rzut z tyłu. Ustawisz się z boku przeciwnika i położysz rękę na pasie jego spodni. Rzut ten jest powszechnie używany jako kontratak przeciwko rzutom z biodra.

Photo of author

Dawid