Jak chronić się za pomocą karate

Jeśli chodzi o ochronę siebie z Karate, istnieje wiele różnych technik, które można wykorzystać. Na przykład, istnieją dwa główne sposoby, że można spróbować bronić się – jeden jest z kopnięciem, a drugi jest przy użyciu techniki grappling. Jeśli jesteś zainteresowany próbą nauki tych technik, to jest kilka rzeczy, które należy pamiętać.

Techniki samoobrony są takie same dla mężczyzn i kobiet

Wśród mężczyzn i kobiet, techniki samoobrony karate są dość podobne. Istnieją jednak pewne zauważalne różnice.

Na przykład kobiety są znacznie mniejsze od swoich męskich odpowiedników. To może sprawić, że będą mniej skuteczne w ataku z bliskiej odległości. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy napastnik jest większy i silniejszy. Dlatego ważne jest, aby kobiety trzymały się z dala od ziemi.

Ważne jest również, aby używać narzędzia w celu obrony. Może to być wszystko, od ołówka do spinki do włosów.

Na przykład, wbicie palców w oczy napastnika spowoduje ekstremalny ból. Podobnie, rzucenie kopnięcia w pachwinę może wytrącić osobę z równowagi.

Kilka innych narzędzi może być przydatnych, w tym książka, parasol lub kij. Zwykłe tupnięcie stopą może uwolnić przypięte ręce.

Innym dobrym pomysłem jest posiadanie pasa bezpieczeństwa lub torby na ramię do przenoszenia narzędzi. Te poręczne urządzenia mogą być używane w każdej chwili i mogą pomóc w obronie siebie i swoich bliskich.

Chociaż podstawy są dość podobne między obiema płciami, należy pamiętać, że każda osoba ma swoje unikalne mocne i słabe strony. Niezbędne jest więc dostosowanie swojej techniki do osobistych mocnych i słabych stron.

Najważniejszym aspektem bezpieczeństwa osobistego jest świadomość. Dlatego zaleca się odbycie kursu z zakresu podstawowej samoobrony. Niektórzy instruktorzy oferują nawet zajęcia dla dzieci w wieku nawet pięciu lat.

Najlepsze techniki samoobrony obejmują uderzanie i obronę. Ważne jest również wykorzystanie zmysłów i pamiętanie o kilku elementach witalnych. Na przykład używanie uszu jest dobrym sposobem na uniknięcie ataku.

Ground grappling to dobry sposób na zapewnienie, że twoje techniki karate są skuteczne w walce na bliskim dystansie

Ground grappling to sztuka manewrowania przeciwnikiem na ziemi przy użyciu rąk. Techniki te mogą obejmować klincz, submission holds i lockouts.

Jest to jedna z najbardziej skutecznych form obrony, ponieważ może pozwolić Ci uciec od napastnika. Dodatkowo, jest to dobry sposób na kontrolowanie przeciwnika bez zadawania mu obrażeń.

Wiele różnych sportów walki wykorzystuje tę metodę. Niektóre popularne przykłady obejmują Muay Thai i MMA.

Najważniejszą częścią tej metody jest nauka prawidłowego kontrowania napastnika. Musisz nauczyć się wykorzystywać dźwignię i kontrę, aby odeprzeć ataki napastnika. Nie jest to łatwe do wykonania. Ważne jest również, aby mieć na uwadze strefę bezpieczeństwa i mieć wolną rękę gotową do ochrony twarzy.

Istnieją dwa główne rodzaje technik walki w parterze. Pierwsza z nich polega na uwięzieniu ramion przeciwnika podczas zadawania ciosu. Druga polega na lądowaniu na plecach przeciwnika. Celem tej drugiej jest poprawienie swojej pozycji i przygotowanie do przypięcia.

Największą zaletą tych technik jest to, że można je stosować w kontrolowanym środowisku. Jeśli walczysz na wolności, możesz nie mieć tej przewagi. Nierzadko zdarza się, że grappler zostaje złapany przez przeciwnika wchodzącego z uderzeniami.

Inną przydatną techniką jest sprawling. Jest to sztuka rozkładania nóg w szybkim ruchu przy jednoczesnym utrzymaniu ich w równowadze.

Największą wadą grapplingu jest to, że wymaga on ogromnej ilości energii. Najlepiej uczyć się tych technik od profesjonalnego instruktora. Można też znaleźć wiele książek na ten temat.

Kyokushin jest jedynym stylem określanym jako „knockdown” karate

Kyokushin karate jest stylem sztuk walki, który kładzie nacisk na obrażenia w bliskim zasięgu i praktyczność. Zawiera Muay Thai i boks, i skupia się na uderzaniu przeciwnika potężnymi kopnięciami i ciosami. W turnieju Kyokushin, punkty przyznawane są zawodnikowi, który powala przeciwnika na podłogę.

Kyokushin zostało założone przez Mas Oyama. W 1969 roku zorganizował on pierwsze Mistrzostwa All Japan Full Contact. Wysłał też instruktorów do Stanów Zjednoczonych, Australii i Brazylii.

Polecił Miyuki Miura otworzyć dojo Kyokushin w kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych. Organizacja szybko się rozrosła. W 1976 roku rozpoczęła nauczanie w kraju.

Po śmierci Oyamy zaczęło powstawać kilka innych organizacji Kyokushin. Kontynuowały one jego filozofię. Niektóre są niezależne, a inne należą do IKO.

Kilka szkół przyjęło zasady K1 i innych stylów full contact. Należą do nich Daido Juku i Enshin kaikan. Style te oparte są na tych samych podstawowych zasadach. Główną różnicą jest to, że nie pozwalają one na klinczowanie i trzymanie.

Poza tradycyjnymi kata, Kyokushin karate wykorzystuje szeroką gamę technik, które nie występują w innych formach karate. Celem treningu Kyokushin jest rozwinięcie siły psychicznej i fizycznej oraz twardego nastawienia.

Uczniowie karate knockdown poświęcają się rygorystycznym ćwiczeniom fizycznym i psychicznym. Poddają się godzinom intensywnych sparingów. Typowy trening obejmuje ćwiczenia takie jak kopanie i uderzanie przeciwnika, aż ten upadnie na ziemię. Jest to wymagający i wyczerpujący proces, ale pomaga kultywować twardą jednostkę.

Celem treningu jest rozwinięcie siły i umiejętności niezbędnych do podjęcia wyzwania, jakim jest prawdziwa walka. Najlepsi praktycy tego stylu to ci, którzy potrafią szybko ustalić swój zasięg i kontrować ruchy przeciwnika.

Tradycyjny grappling jest głównym punktem zainteresowania w nowoczesnym karate

Grappling jest sztuką używania rąk, stóp, nóg lub ciała do kontrolowania i manewrowania przeciwnikiem. Istnieje wiele różnych form grapplingu, z których każda skupia się na innym zestawie technik.

Grappling może być podzielony na takedowns, submission holds i inne techniki kontrolne. Celem tych technik jest zdobycie dominującej pozycji, zazwyczaj poprzez uderzanie lub duszenie przeciwnika. Techniki te są stosowane w większości sportów walki.

Jeden z najwcześniejszych zapisów o grapplingu pochodzi z Królestwa Ryukyu. W XIV wieku duża liczba rodzin przeniosła się na wyspy Ryukyu z Chin. Król Wysp Ryukyu zakazał używania broni, a sztuka walki szybko się rozwinęła.

Tradycyjne Okinawskie Karate, na przykład, zawiera techniki grapplingu. Jednak większość ludzi nie zwraca na nie większej uwagi. Ćwiczone są głównie na turniejach lub jako forma samoobrony.

Nowoczesne style karate skupiają się raczej na uderzeniach niż na grapplingu. Nacisk kładzie się na wysoki poziom techniki, lekki kontakt i precyzję. Wprawny zawodnik może przejść do pozycji przewagi, gdzie może uderzyć, kopnąć lub sklinczować przeciwnika.

Inne sporty walki dopuszczają grappling. Na przykład brazylijskie Jiu-Jitsu i sambo to popularne sporty olimpijskie. Jest to również ważny element Lose-tak, czyli sportu zapaśniczego w stylu wolnym.

Ważną częścią większości sportów walki jest zdobycie dominującej pozycji, która pozwala grapplerowi kontrolować przeciwnika. Celem submission hold jest zablokowanie przeciwnika w pozycji dominującej, z której nie jest on w stanie uciec.

Innym rodzajem techniki parterowej jest sprawling, który polega na przesunięciu nóg do tyłu i rozłożeniu ich szybkim ruchem. Przeciwnik ląduje na plecach i nie jest w stanie zaatakować.

Kung Fu jest bardziej adaptowalne i elastyczne niż karate

Niezależnie od tego, czy szukasz sposobu na zapewnienie bezpieczeństwa sobie i swoim bliskim, czy po prostu chcesz nabrać formy, możesz się zastanawiać, która opcja jest lepsza, karate czy kung fu. Oba są zarówno wielkie formy samoobrony, ale najlepszy dla Ciebie zależy od osobistych preferencji.

Najbardziej oczywistą różnicą między kung fu a karate jest to, że karate jest sportem walki, podczas gdy kung fu jest bardziej wdzięczną formą zabawy. Pierwszy jest bardziej wydajny, a drugi bardziej artystyczny. Jednak jeśli szukasz sportu, który sprawi, że będziesz sprawny, daj karate szansę.

Zarówno karate jak i kung fu są znanymi formami samoobrony. Niemniej jednak, istnieje kilka różnic pomiędzy nimi.

W dziedzinie sztuk walki, kung fu jest staromodne, podczas gdy karate jest nowoczesne. W skrócie, karate jest szybszym, bardziej efektywnym i praktycznym systemem samoobrony. Podczas gdy kung fu istnieje od dziesięcioleci, karate powstało dopiero w XX wieku.

Największą zaletą karate jest to, że możesz nauczyć się technik, oglądając jedynie kilka demonstracji. Dla porównania, jeśli weźmiesz kilka lekcji kung fu, będziesz potrzebował dziesięcioleci treningu, zanim opanujesz ruchy.

Film kung fu, który został wydany w późnych latach 70-tych, stał się szalenie popularny. Jednak film kung fu wymarł pod koniec lat 90. z powodu desperacji ekonomicznej w przemyśle filmowym Hongkongu.

„Wushu” jest najbardziej efektownym ruchem ze wszystkich. Jest to sekwencja kolistych ruchów, które mają na celu uniknięcie uderzeń napastnika i zatrzymanie poruszającego się przeciwnika.

Photo of author

Dawid