Doskonalenie rzutów i obaleń w Judo

Aby doskonalić rzuty i obalenia w Judo, należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Po pierwsze, musisz wiedzieć, gdzie się obracasz. Na przykład, jeśli próbujesz wykonać obalenie, będziesz chciał się upewnić, że nie obracasz się w kierunku przeciwnika. Ponadto, trzeba dostać przeciwnika off-balance przed zakończeniem rzutu. To jest coś, co można zrobić poprzez wykorzystanie różnych strategii chwytów.

Strategia chwytów

Ustawienie się w pozycji do rzutu lub obalenia wymaga szybkości i skoordynowanego, płynnego ruchu. Jeśli nie możesz zająć dobrej pozycji, nie będziesz w stanie wykonać skutecznej techniki judo.

Istnieje kilka metod opanowania tej umiejętności. Pierwszą z nich jest rozwinięcie zrozumienia taktyki i ruchów przeciwnika. Ta wiedza pozwoli ci dostosować strategię chwytów do potrzeb każdego przeciwnika.

Innym dobrym sposobem na poznanie przeciwnika jest wykorzystanie umiejętności chwytania jako naturalnej, integralnej części sekwencji ataku. Można to osiągnąć poprzez praktykę i powtarzanie.

Najbardziej oczywiste umiejętności chwytania obejmują podstawowy chwyt za rękaw. Jednak gracze powinni również poświęcić czas na opracowanie bardziej skomplikowanych strategii. Chwyt rękawowy najlepiej stosować jako narzędzie do kontrolowania ruchów i pozycji przeciwnika.

Jednym z najlepszych sposobów na poprawę umiejętności chwytania jest współpraca z trenerem, który pomoże Ci wdrożyć systematyczne podejście. Jest to szczególnie ważne na wyższych poziomach zawodów. Metody trenerskie obejmują wdrażanie ćwiczeń podkreślających ruch nad statyczną obroną i wzmacnianie tych technik podczas sesji zwrotnych.

Inną strategią jest zastosowanie chwytu no-form. To pozwoli ci polegać na twojej ofensywnej mobilności i defensywnej mobilności, aby znaleźć idealny uchwyt.

Wyzwanie Uchi-Komi to świetny sposób na przetestowanie i udoskonalenie tych technik judo. Jest to seria 40 rzutów judo. Najbardziej efektownym z rzutów jest Harai-Goshi, który łączy w sobie prawidłową postawę ciała oraz szybkie wejście i wyjście.

Kata Kodokan zostały rzekomo zaprojektowane tak, aby naśladować siłę judo, dlatego powinny być nauczane i ćwiczone regularnie.

Techniki podzielone na trzy główne kategorie

Istnieje wiele technik judo, których możesz się nauczyć, aby doskonalić swoje rzuty i obalenia. Wśród tych technik są różne techniki biodrowe, barkowe, ręczne i pinningowe. Te rzuty i obalenia są zaprojektowane tak, aby pomóc Ci złamać równowagę Twojego przeciwnika. Muszą być one jednak wykonywane dokładnie. Musisz zrozumieć intencje przeciwnika, jak wyprowadzić go z równowagi i jak wykorzystać swój impet, aby wykonać silny rzut.

Jednym z najczęściej wykonywanych rzutów w judo jest nage waza. Nage waza jest rzutem technicznym. Głównym celem jest rzucenie przeciwnika na podłogę. Istnieją dwa główne typy nage waza: stojący i poświęcenie.

Kolejnym rzutem judo jest katame waza. Katame waza jest techniką grapplingową. Najczęściej katame waza jest stosowana, gdy obaj przeciwnicy znajdują się na ziemi.

Faza kuzushi to moment, w którym rzut judo zostaje zakończony. To właśnie podczas tej fazy musisz mieć siłę, aby unieść przeciwnika z ziemi. Musisz również posiadać umiejętność prowadzenia go w jednym kierunku.

Istnieje wiele różnych rzutów jujutsu i judo, które możesz wykorzystać do złamania równowagi przeciwnika. Mogą być one proste, lub mogą być częścią kombinacji ruchów.

Ustawienie się w odpowiedniej pozycji do rzutu wymaga dokładnego i skoordynowanego ruchu, wraz z dobrą stabilnością. To jest powód, dla którego powinieneś rozwijać swoje umiejętności chwytania. Powinieneś ćwiczyć i doskonalić swoje umiejętności chwytania zanim kiedykolwiek spróbujesz wykonać rzut judo.

Kiedy masz już odpowiednie umiejętności chwytania, powinieneś zacząć trenować na odpowiednich matach. Maty do treningu judo są specjalnie zaprojektowane, aby zapewnić Ci komfort i bezpieczeństwo.

Pozbądź się przeciwnika z równowagi przed wykonaniem rzutu

Prawdziwą sztuczką, aby techniki judo były skuteczne, jest pozbycie się przeciwnika z równowagi. Jednak wymaga to czegoś więcej niż tylko rzucenia go. Musisz wiedzieć gdzie jest twój środek ciężkości, jak ustawić stopy i jak skoordynować swoje ruchy, aby były skuteczne.

Pierwszą częścią tej układanki jest rozpoznanie, co robi twój przeciwnik. Być może będziesz w stanie dostrzec słabość, którą możesz wykorzystać. Twój przeciwnik może być zbyt szybki, zbyt silny lub po prostu niezrównoważony. Sztuką jest odczytanie go lub jej.

Drugim krokiem jest wykonanie kontrataku. Prawidłowe wykonanie tego wymaga doskonałego wyczucia czasu. Musisz być w stanie dokładnie określić moment, w którym twój przeciwnik będzie się poruszał, a następnie zareagować.

Jest kilka technik, które to umożliwiają. Jedną z nich jest Osoto Gari, która wykorzystuje tę samą stopę do napędzania przeciwnej nogi wokół i za nią.

Inną jest fałszywy ruch do przodu, który wygląda jakbyś zamachnął się prawą stopą na przód przeciwnika. Spowoduje to, że twój przeciwnik cofnie się lewą nogą, pozostawiając prawą stronę w górze.

Kuzushi jest również ważnym elementem każdego rzutu judo. To sprytnie wyglądające urządzenie może być użyte do popchnięcia przeciwnika lub wytrącenia go z równowagi.

Istnieje wiele metod użycia tego zgrabnego przyrządu i można go wykorzystać przy każdej technice. Możesz go użyć do wykonania kroku do przodu, zepchnięcia przeciwnika do słabej pozycji lub do wytrącenia go z równowagi.

Prawdziwą sztuczką w używaniu fałszywego ruchu do przodu jest utrzymanie przeciwnika w stanie wyłączenia z równowagi przez kilka sekund. To da ci czas na zajęcie pozycji i wykonanie ruchu.

Oś obrotu w Judo dla każdego rzutu jest prawie zawsze na końcu drążka

Co to jest rzut i jak go wykonać? Najlepszą częścią judo jest to, że możesz być częścią akcji, bez względu na to, jak rudymentarne może być twoje jujutsu. Dobrze przeprowadzony pojedynek jiu-jitsu pozostawi cię bez tchu i z zapałem. A co jeśli jesteś początkujący lub chcesz się po prostu dobrze bawić? Odpowiedź leży w połączeniu wiedzy i praktyki. Można to osiągnąć poprzez czytanie na temat technik judo, takich jak jujutsu, jujitsu i judo. Można również znaleźć bardziej specjalistyczne kursy w dziedzinach takich jak taekwondo, aikido, kung fu i karate. Sekretem opanowania tej sztuki jest doskonalenie swoich umiejętności poprzez regularne ćwiczenie meczu judo. To nieuchronnie pomoże ci poprawić swoje jiu jitsu. Następną najlepszą rzeczą do zrobienia jest rozpoczęcie klasy jiu jitsu w dojo. Jeśli będziesz miał szczęście, możesz nawet zostać mistrzem.

Dziesięć najlepszych podstawowych rzutów Judo

Jeśli jesteś nowy w Judo, najlepiej skupić się najpierw na podstawach. Podczas pierwszego treningu zostaniesz nauczony pojedynczego rzutu w tył. Jest to jeden z najważniejszych rzutów w Judo i pomoże Ci szybko zakończyć walkę.

Jeśli jesteś początkujący, nie powinieneś próbować wykonywać żadnych rzutów Judo bez nadzoru wykwalifikowanego instruktora. Dobry instruktor może zapewnić, że nie zranisz się i może zapobiec wszelkim złym nawykom.

Istnieje wiele rodzajów rzutów judo. Niektóre z nich to Te Waza (rzuty oparte na rękach), Sutemi Waza (rzuty z poświęceniem) i Koshi Waza (rzuty oparte na biodrach).

Aby wykonać rzut judo, musisz być w dobrej pozycji. Musisz również wyprowadzić przeciwnika z równowagi. Odbywa się to poprzez przesunięcie wagi ciała lub spowodowanie jego poślizgu w bok. Kiedy masz już odpowiednią pozycję, musisz być w stanie kontrolować prędkość rzutu.

Jednym z najbardziej popularnych rzutów Judo jest rzut pływającym biodrem. Rzut ten polega na zsunięciu bioder przeciwnika z równowagi i złapaniu jego pasa. Może być skutecznie stosowany w scenariuszach ulicznego judo.

Kolejnym rzutem jest O Goshi. Jest to popularny rzut na biodra i wymaga ściągnięcia przeciwnika na swoje biodra. Ten rzut jest bardzo złożony i wymaga mocnego chwytu.

Możesz również wykonać Sasae Tsurikomi Ashi. Jest to technika blokowania stóp, która może być bardzo skuteczna. Podstawową ideą jest umieszczenie nogi atakującej za nogą docelową i przetasowanie w kierunku przeciwnika.

Innym podstawowym rzutem judo jest Uchi Mata. Jest to fantastyczny rzut, ale nie jest najłatwiejszy do opanowania. Wymaga świetnego wyczucia czasu i techniki.

Photo of author

Dawid