Zasady i filozofia aikido

Posiadanie dobrze zaokrąglonej wiedzy na temat Zasad i Filozofii w Aikido może zrobić różnicę w twoim treningu. Aikido jest sztuką walki, która podkreśla obronę, a nie atak. Jest to sztuka walki, która trenuje zarówno ciało jak i umysł.

Trening przynosi korzyści zarówno ciału jak i umysłowi

Odkryto fizjologiczne i psychologiczne korzyści z treningu aikido. Korzyści te zaczęły wyłaniać się z badań empirycznych i studiów zorientowanych fizjologicznie.

Fizyczne korzyści z treningu aikido obejmują poprawę elastyczności, siły mięśni i równowagi. Ponadto stwierdzono, że praktyka aikido promuje relaks, spokój emocjonalny i ogólne samopoczucie.

Korzyści psychiczne z treningu aikido obejmują korzyści wynikające ze zdrowego stylu życia i poczucia samoświadomości. Korzyści te obejmują zwiększoną świadomość ciała, silniejsze poczucie kierunku, lepszą samokontrolę oraz lepszą koordynację umysłu i ciała.

Fizyczne korzyści z aikido obejmują poprawę funkcji oddechowych, zmniejszenie stresu i zwiększenie przepływu krwi do mózgu. Ponadto, praktyka aikido może pomóc zredukować bóle i dolegliwości. Może również pomóc poprawić ogólną sprawność fizyczną, wytrzymałość i szczytową wydajność w sportach wyczynowych.

Najczęstszym błędnym przekonaniem na temat aikido jest to, że jest to ciężka forma ćwiczeń. W rzeczywistości trening aikido rozpoczyna się od miękkich, płynnych ruchów i stopniowo zwiększa szybkość i siłę. Ponadto, aikido ćwiczy obie strony ciała w równym stopniu.

Trening Aikido jest również dobrym sposobem na zapobieganie otyłości u dzieci. Ponieważ Aikido angażuje zarówno umysł jak i ciało w harmonijny sposób, pomaga poprawić kondycję fizyczną, wytrzymałość i koordynację.

Trening aikido ma również korzystny wpływ na obronę fizyczną. Sztuka walki uczy studentów skupiać się na samokontroli i odbijać lub przekierowywać konfrontację. Pomaga również uczniom rozwijać poczucie kierunku i odległości.

Mentalne korzyści z aikido obejmują zwiększoną samoświadomość, samokontrolę i emocjonalny spokój. Ponadto sztuka walki uczy samodyscypliny, właściwej etykiety i narzędzi do reagowania na stres w zdrowy sposób. Umiejętności te mogą również pomóc w zapobieganiu krzywdzenia człowieka przez niewidzialnych agresorów.

Chociaż korzyści z treningu aikido nie zostały w pełni zbadane, badania wskazują, że praktyka aikido jest cennym sposobem na poprawę ogólnego stanu zdrowia. Korzyści te stanowią również motywację do przyszłej pracy.

Trening aikido jest również korzystny dla osób, które cierpią na problemy ze zdrowiem psychicznym, takie jak depresja, lęk i stres. Praktyka aikido poprawia nastrój osoby poprzez uwalnianie endorfin produkujących stres. Poprawia również samoświadomość i samokontrolę oraz zwiększa ilość czasu, w którym dana osoba może się skupić.

To w 100% defensywna sztuka walki

Na początku XX wieku Morihei Ueshiba, znany jako “O-Sensei”, opracował Aikido jako nieagresywny system samoobrony. Studiował wiele różnych stylów jiu-jutsu, techniki włóczni i walki na miecze. Podczas japońskiego zakazu samurajskiego w późnych latach 70-tych XIX wieku, tylko wysoko postawieni urzędnicy państwowi mogli nosić broń. Zakaz samurajski został zniesiony w 1945 roku, kiedy Japonia została zajęta przez obce siły.

Aikido to sztuka walki przeznaczona do samoobrony. Koncentruje się na zarządzaniu dystansem i przekierowaniu energii napastnika. Obejmuje również skomplikowany system uników. W skrócie, Aikido jest sztuką walki, która może być używana do obrony przed prawie każdym atakiem.

Aikido może być świetnym sposobem na poradzenie sobie z wieloma napastnikami na ulicy. Ten rodzaj samoobrony nie jest dla osób o słabym sercu. Aikido uczy samokontroli, tolerancji i relaksu. Aikido oferuje również dobre ćwiczenia, co jest ważne dla każdego, kto chce pozostać w dobrej formie. Aikido jest dobrą sztuką walki dla mniejszych uczniów, ale nie powinno być stosowane na osobach przeciętnego wzrostu.

Aikido obejmuje sferyczny obrót, aby odwrócić energię napastnika. Aikido zawiera również blokady stawów, aby uniemożliwić napastnikowi uzyskanie kontroli.

Aikido jest łagodną sztuką walki, która może być stosowana zarówno na mężczyznach jak i kobietach. Nie zaleca się jednak, aby początkujący zaczęli ją uprawiać, dopóki nie rozwiną rozsądnego poziomu siły. System Aikido wymaga również minimalnego poziomu siły, aby odeprzeć rzut przeciwnika.

Pierwszy rzut w Aikido dotyczy uderzeń, chwytów za nadgarstki i skrętów pod napastnikiem. Stosowany jest również do obrony przed atakiem nożem.

Aikido obejmuje również ruch okrężny w celu odwrócenia energii. Ruch ten nazywa się “Tenchi-Nage Throw” i łamie on równowagę przeciwnika. Ten rzut jest podobny do “Rzutu Osoto Gari” w Judo.

Oprócz bycia doskonałą sztuką walki, Aikido oferuje wiele holistycznych korzyści zdrowotnych. Jest to również praktyka duchowa. Często uważa się, że sztuki walki i praktyki duchowe są połączone. W Aikido, ciało i umysł są postrzegane jako zintegrowane.

To nie jest sport ani walka turniejowa

W przeciwieństwie do wielu sztuk walki, Aikido nie jest sportowym ani turniejowym stylem walki. Celem treningu jest nauczenie samoobrony. Jednak niektórzy błędnie myślą, że Aikido nie jest poważną sztuką walki. Nie jest to prawdą.

Aikido jest japońską sztuką walki, która skupia się na unikaniu ciosów napastnika. Odbywa się to poprzez obracanie ręki przeciwnika. Jest to również nazywane taninzudori.

Aikido zostało założone przez Morihei Ueshibę w latach dwudziestych XX wieku. Studiował on sztuki walki u wielu mistrzów tradycyjnych sztuk walki. Następnie włączył swoje filozofie do Aikido. Był on również znany jako O Sensei. O Sensei był japońskim ekspertem sztuk walki, który słynął z otwartej krytyki społecznej. Zrezygnował również ze stanowisk obywatelskich, ponieważ nie chciał, aby jego sztuka walki stała się sportem.

Aikido znane jest również ze swojej harmonijnej i kontrolowanej natury. Potrzeba dużo czasu, aby stać się wykwalifikowanym w Aikido. Wielu ludzi uważa Aikido za świetną sztukę walki do samoobrony. Jest również znany ze swojej zdolności do poprawy możliwości fizycznych indywidualnego sportowca.

Mundur Aikido składa się z pasa, gi i spodni. Praktycy Aikido noszą te uniformy podczas zajęć w dojo. Celem Aikido jest ochrona ciała, umysłu i ducha jednostki. Praktykujący utrzymuje koncentrację na centrum swojego ciała.

Trening aikido skupia się na elastyczności i wytrzymałości. Kładzie również nacisk na blokady stawów i techniki rzutów. Większość technik wymaga precyzyjnego wyczucia czasu i ustawienia.

Aikido uczy również jak chronić się przed wieloma napastnikami. Praktykujący będzie musiał być dobrze zorientowany w atakowaniu i bronieniu się. Trening z bronią taką jak ken (miecz) lub jo (laska) jest również częścią programu nauczania. Aikido jest również używane przez japońską policję jako środek kontroli tłumu.

Aikido zostało przedstawione światu w 1951 roku przez Minoru Mochizuki. Studiował on aikido pod kierunkiem Morihei Ueshiby. Nauczał tej techniki studentów judo we Francji.

W 1965 roku Aikido zostało wprowadzone do Australii przez Seiichi Sugano. Międzynarodowa Federacja Aikido jest odpowiedzialna za światową promocję Aikido.

Jego początki

Pomimo tego, że Aikido jest japońską sztuką walki, jej początki nie są łatwo dostrzegalne. Istnieje wiele różnych interpretacji aiki i jej pochodzenia. Jest jednak kilka ważnych punktów, które należy wziąć pod uwagę.

Aikido zostało stworzone przez Morihei Ueshibę (1883-1969), znanego również jako O-Sensei. Był on osobą głęboko uduchowioną. Studiował również kilka sztuk samurajskich. Po odkryciu Daito-ryu Aiki-jujutsu w wieku 30 lat, kontynuował naukę u Tokimune Takedy.

Podczas pierwszych siedmiu lat istnienia aikido, kluby powstały w kilku miejscach na wyspie Hawaje. Jednym z takich klubów był Wailuku Aikido Club. Klub ten był prekursorem obecnego Shunshinkan Dojo.

Początki Aikido wywodzą się z tajnej sztuki Daito-ryu Aiki-jujutsu. Ta tajna sztuka została przekazana rodzinie Minamoto, która otworzyła ją dla reszty świata. Po odejściu O Sensei, jego wnuk Doshu Kisshomaru Ueshiba przejął stery ruchu Aikido.

Pod koniec lat 50-tych Katsuaki Asai i Seiichi Sugano wprowadzili Aikido do Australii. W 1965 roku aikido weszło również do Włoch. Po tym, w 1965 roku zostało wprowadzone do Niemiec.

Aikido jest sztuką walki, która wykorzystuje technikę i czas, aby osiągnąć pożądany rezultat. W przeciwieństwie do innych sztuk walki, Aikido kładzie nacisk na pokój i harmonię. Dzieje się tak dlatego, że nie chodzi o zdominowanie drugiej osoby lub rzucenie jej na ziemię. Zamiast tego, chodzi o zrozumienie rytmu ruchów napastnika i zastosowanie kontr techniki w optymalnej pozycji.

W Stanach Zjednoczonych Aikido zostało wprowadzone na Hawaje w 1954 roku przez Koichi Tohei. Został on wysłany przez Aikikai Hombu na Hawaje i później został przydzielony do nauczania w różnych dojo.

Po śmierci Ueshiby w 1969 roku, jego wnuk przejął przywództwo nad Aikido. Jego syn Kisshomaru zastąpił go w 1999 roku. Główne dojo Aikikai znajduje się w dzielnicy Shinjuku w Tokio.

Podręcznik Aikido jest doskonałym źródłem wiedzy na temat założyciela Aikido, jego życia i kosmologii Aikido. Książka omawia również odkrycie duchowej natury sztuk walki.

Aikido zostało opracowane jako sposób na rozwój osobisty i wzrost. Jest również środkiem do rozwoju silnego ciała i umysłu.

Podobne tematy