Wszystko co powinieneś wiedzieć o sztuce aikido

Niezależnie od tego, czy jesteś zainteresowany Aikido, czy już jesteś jego członkiem, jest wiele rzeczy, które powinieneś wiedzieć o tej sztuce. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o jej historii, pochodzeniu, stylach treningowych i nie tylko!

Jej początki

Na początku XX wieku Morihei Ueshiba opracował Aikido. Rozpoczął nauczanie własnej sztuki walki i zaczął łączyć własne przekonania duchowe z wiedzą techniczną. W swoim dążeniu do pogodzenia fizycznego i duchowego bytu, Ueshiba zsyntetyzował techniki w formę, która uczy harmonii.

Mówi się, że początki aikido sięgają starej szkoły samurajskich sztuk walki. W rzeczywistości istniało kilka różnych stylów, które powstały na przestrzeni lat. Style te zmieniały się w zależności od sytuacji na polu walki. Różniły się również techniki.

Morihei Ueshiba studiował kilka różnych stylów jiujutsu, kenjutsu, sumo, judo, techniki włóczni, techniki kija i inne tradycyjne sztuki walki. Jako broni używał włóczni i laski.

Po przestudiowaniu wielu sztuk walki, zaczął rozwijać system walki bez broni. W ciągu pierwszych siedmiu lat życia zebrał grupę uczniów, którzy utworzyli dojo Aikikai w Hanie. Po jego śmierci w 1969 roku, jego uczniowie podzielili się na dwie grupy. Styl Iwama pozostał częścią Aikikai do 2002 roku.

Ostatecznie aikido zostało wybrane do nauczania przez Tajną Policję Metropolii Tokijskiej. Rozprzestrzeniło się również w Europie i innych częściach świata.

Nazwa aikido pochodzi od aiki, co oznacza “Sposób łączenia energii”. W języku japońskim ki to źródło życia i energii. Do 1946 roku, ki było zapisywane w kanji jako Qi. Jednak obecnie ki zapisuje się jako ki.

Wizja założyciela stała się ruchem ogólnoświatowym. W 1999 roku jego syn, Kisshomaru, zastąpił go na stanowisku Aikikai Hombu Dojo-cho. Główna siedziba Aikikai znajduje się w Tokio. Jest również reprezentowana na arenie międzynarodowej przez International Aikido Federation.

Aikido rozrosło się do ponad 130 krajów. Zostało opisane jako “najpotężniejsza sztuka walki na świecie”, a na całym świecie są miliony praktykujących.

Jej style treningowe

Niezależnie od tego, który styl aikido praktykujesz, istnieje kilka kluczowych koncepcji, które musisz zrozumieć. Należą do nich znaczenie oddechu, wykorzystanie świadomości przestrzennej oraz rola ruchu w Aikido.

Oddech jest ważną częścią wszystkich technik aikido. Zarówno metoda Kokyudosa (oddychanie w pozycji siedzącej) jak i Suwariwaza (oddychanie brzuchem) są ważne w Aikido.

Aikido jest sztuką walki, która zawiera w sobie użycie technik rzucania. Techniki Aikido mogą być “delikatnie” rzucone na przeciwnika, lub mogą być użyte w bardziej gwałtowny sposób.

Głównym celem treningu Aikido jest zwiększenie Twojej świadomości otaczającego Cię środowiska. Ta świadomość pozwala odpowiedzieć na atak z najmniejszą szkodą dla przeciwnika. Pozwala również chronić siebie przed urazami.

Techniki aikido są zazwyczaj wykonywane jako wolne formy pojedynczych praktyk. W niektórych przypadkach uczniowie będą trenować przeciwko wielu napastnikom w jednym czasie. Wymaga to wyższego poziomu umiejętności. Techniki mogą być również studiowane w formach Iaido/Batto-ho. Formy te pomagają wyjaśnić jak praktykujący używają swojego ciała z mieczem.

Innym ważnym pojęciem w Aikido jest użycie ukemi. Ukemi odnosi się do techniki, którą praktykujący otrzymuje od swojego partnera. Wymaga to uwagi na bezpośrednie otoczenie, technikę i partnera.

Użycie ukemi jest niezbędne w rozwoju dobrej praktyki aikido. Poprzez rozwijanie ukemi, ćwiczący może bezpiecznie przyjmować niszczące uderzenia, chroniąc jednocześnie swojego partnera.

Aikido jest również praktyką duchową. Uczy świadomości ciała i pomaga ludziom odnaleźć poczucie harmonii w sobie.

Inną ważną częścią Aikido jest praktyka tai sabaki. Tai sabaki polega na swobodnych ruchach ciała, takich jak uderzenie z boku głowy. Technika ta jest podobna do jogi i pilatesu.

Jej duchowy rdzeń

Niezależnie od tego, czy jesteś uczniem Aikido, czy po prostu interesujesz się filozofią tej sztuki walki, ważne jest, aby zrozumieć duchowy rdzeń Aikido. Celem Aikido jest przywrócenie harmonii między umysłem a ciałem. Odbywa się to poprzez rozwijanie jedności ki – umysł – ciało.

O Sensei, założyciel Aikido, miał serię duchowych doświadczeń, które były zarówno głębokie jak i ezoteryczne. Doświadczenia te można porównać do religijnej ekstazy. Jego głębokie doświadczenia zmusiły go do dostosowania aikido do jego nowego zrozumienia. Określił swój sposób myślenia jako nen.

Nauki O Sensei są pełne ezoterycznych koncepcji. Pozostawił też swoim uczniom unikalną interpretację zasad i metod aikido. Jednak jego uczniowie zeznają, że w jego naukach brakuje praktycznych instrukcji.

Aikido jest unikalną sztuką walki. Łączy ruchy okrężne i siłę oddechu w celu ustanowienia rzeczy duchowych w świecie fizycznym. Duchowym rdzeniem Aikido jest tworzenie pokoju w relacjach międzyludzkich.

Badania duchowości aikido wskazują na klasyczną myśl daoistyczną, buddyzm Shingon i sektę Omoto-kyo w Shinto. Jednakże te ezoteryczne tradycje nie są szczególnie pomocne w rozjaśnianiu podstawowych zasad aikido.

Duchowy rdzeń aikido nie jest w pełni zintegrowany z treningiem aikido. Podczas gdy fizyczne ruchy aikido mają duchowy element, nie ma standardowej duchowej praktyki lub metody.

Dogmatyczne oczekiwanie jest takie, że jeżeli będziesz ćwiczył wystarczająco dużo, to rozwiniesz głęboki wgląd. Jest to błędne założenie. Prawdziwy duch Budo znajduje się w dążeniu do doskonałości jako istoty ludzkiej. Droga do absolutnej samodoskonałości jest drogą kumulacji treningu.

Metodą aikido do osiągnięcia tego celu jest użycie ruchów okrężnych do kontrataku i kontroli napastnika. Jednak aikido uczy również alternatywnych sposobów radzenia sobie z konfliktem.

Jego wykorzystanie w praktyce wielu napastników i broni

Używanie wielu napastników i broni jest ważnym aspektem aikido. Uczniowie uczą się bronić przed wieloma napastnikami podczas praktyki kata i kumite Aikido. Studiują również korzyści płynące z używania broni.

Użycie broni do skutecznego ataku nie jest tak proste jak użycie kopnięcia. Studenci aikido zazwyczaj trenują z jo (krótka laska) lub drewnianym tanto (nóż).

Najbardziej podstawową techniką aikido jest kihon waza, seria kihon (podstawowych postaw) i kihon waza, które wykonywane są w pozycji siedzącej. Studenci Aikido uczą się jak używać kihon waza do obrony przed wieloma napastnikami, jednocześnie ćwicząc wolne formy w dojo.

Najbardziej efektowną techniką aikido jest prawdopodobnie kaeshi waza, technika w której uke i nage zamieniają się rolami w tym samym czasie. Innym przykładem jest yokomenuchi, boczne uderzenie w bok głowy.

Aikido jest sztuką walki, która łączy ruchy ciała z walki mieczem z blokadami stawów z jujitsu. Sztuka ta zawiera również treningi z bronią, takie jak rzucanie.

Najlepszym sposobem na praktykę aikido jest zachowanie spokoju. Świat sztuk walki jest pełen nieprzewidywalności, więc praktykujący Aikido muszą być świadomi, jak zachować spokój. Wymaga to stałej komunikacji z innymi i samodyscypliny. Zachowanie zimnej głowy i wykonywanie swoich zadań w praktyce poprawi Twoją ogólną sprawność, siłę i wytrzymałość. Aikido jest dostępne dla studentów, aby mogli używać Aikido jako kompletnego systemu samoobrony.

Jednym z najlepszych sposobów na poznanie tajników Aikido jest uczęszczanie do szkoły aikido z dojo w pobliżu. Pozwoli Ci to poznać podstawowe zasady aikido, jednocześnie ćwicząc z partnerem.

Jego filozofia

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy doświadczonym praktykiem sztuk walki, zrozumienie filozofii Aikido może pomóc Ci w dążeniu do samoświadomości, siły i odwagi. Filozofia Aikido podkreśla harmonię ze światem i z samym sobą. Filozofia ta jest wyjątkowa, ponieważ promuje współczucie. Aby nauczyć się Aikido, należy rozwinąć w sobie odwagę do kontynuowania treningu.

Filozofia Aikido została opracowana przez Morihei Ueshibę, który był znanym praktykiem sztuk walki i praktykującym duchowym. Brał udział w wojnie rosyjsko-japońskiej na początku lat 1900 i poświęcił swoje życie studiowaniu Bujutsu i filozofii duchowej. Wyznawał specyficzną filozofię i zawiera ona elementy Shinto, Buddyzmu i Omoto-Kyo.

Wczesne lata rozwoju Aikido były rozpowszechniane wśród ograniczonej liczby wpływowych osób. Jednak kolejne pokolenie nauczycieli Aikido podjęło się misji rozpowszechnienia sztuki na całym świecie.

Aikido jest wysoce efektywną sztuką walki. Jednak jest to również sztuka, która jest niebezpieczna. Jeśli będziesz ćwiczył Aikido, nauczysz się jak wyprowadzić napastnika z równowagi i kontrolować go za pomocą szpilek lub innych metod. Nauczysz się również jak stosować Aikido poza matą.

Aikido jest formą samoobrony, która opiera się na starożytnej mądrości samurajów. Podkreśla również zasady Ki, która jest japońską filozofią, która jest często używana do opisania “umysłu nad materią”. Aikido jest sztuką duchową i wojenną, która zachęca do korzystania z działań instynktownych i filozofii Zen o pustym umyśle.

Filozofia Aikido jest najlepiej zrozumiana poprzez zbadanie jej teorii i zasad. Aby techniki Aikido były skuteczne, muszą być używane ostrożnie i w najbardziej odpowiednich sytuacjach. Jednak filozofia Aikido może być również stosowana w życiu codziennym, pomagając w pokonywaniu osobistych wyzwań i konfliktów.

Podobne tematy