Sztuka uwalniania się od ataku – Aikido

Czy ćwiczysz Aikido, czy inne sztuki walki, czy po prostu starasz się chronić przed przemocą innych ludzi, jest kilka ważnych rzeczy do rozważenia, jeśli chodzi o sztukę uwalniania się od ataku. W tym artykule omówimy kilka najważniejszych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, a także kilka wskazówek, które pomogą Ci stać się bardziej skutecznym samoobrońcą.

Trening z bronią w aikido

Tradycyjnie, aikido jest sztuką walki nie wymagającą walki. Nie oznacza to jednak, że jest niepraktyczną sztuką samoobrony. Trening aikido ma na celu wykształcenie w uczniach spokoju i równowagi. Kultywuje również silne nastawienie psychiczne, które pomaga uczniom skutecznie reagować na zagrożenia.

Trening z bronią w aikido jest zaprojektowany tak, aby rozwijać świadomość kątową i silne wyczucie czasu. Jest również zaprojektowany, aby pomóc uczniom rozwinąć połączenie z partnerem. Dodatkowo, trening z bronią pomaga uczniom rozwinąć subtelne ruchy i relacje pomiędzy technikami z bronią i bez broni.

Założyciel aikido Morihei Ueshiba, emerytowany oficer armii, trenował sztuki walki i Judo, a w wieku 18 lat studiował jujutsu w dojo Tenjin Shinyo-ryu. Studiował w akademiach jujutsu w Japonii. Jego trening w jujutsu zawierał elementy tradycyjnej samurajskiej sztuki włóczni. Później zmienił nazwę swojej sztuki na Aikido.

Uczniowie aikido od początku uczeni są posługiwania się drewnianym mieczem (bokken). Ćwiczenie form solowych z bokkenem jest również skutecznym sposobem treningu.

W aikido istnieje wiele rodzajów broni. Drewniany miecz (bokken), prosty kij (jo) i drewniany nóż (tanto) są używane w treningu. Niektórzy praktycy wolą jo od pozostałych dwóch.

Trening z bronią w aikido może być frustrującym i trudnym doświadczeniem. Jednakże, jest to kluczowe dla praktykujących, aby ćwiczyć broń w połączeniu z solowymi formami aikido. Ponadto, praktykujący aikido powinni traktować swoje sesje treningowe tak, jakby prowadzili pojedynek na śmierć i życie z żywymi mieczami.

Twórca aikido włączył do swojej sztuki mistyczne praktyki Shinto. Termin “takemusu aiki” oznacza “nieskończenie generatywną sztukę walki”. Niektóre z technik w aikido mają na celu przekierowanie agresywnego impulsu. Zaawansowani studenci uczą się rozładowywać agresywne zamiary, zanim zostaną one fizycznie zrealizowane.

Założyciel aikido opracował postawę chudan no kamae, która przypomina tradycyjną postawę samuraja. Postawa ta służy do utrzymania środka masy i pozwala ćwiczącemu kontrolować równowagę partnera.

Zaawansowani praktycy uczą się również wykrywania oznak agresji przed atakiem fizycznym. Ta umiejętność umożliwia im użycie broni do przekierowania agresywnego impulsu, zamiast atakowania z użyciem siły.

Strategia samoobrony dla wielu napastników

Opracowanie strategii samoobrony dla wielu napastników nie jest tym samym, co trening w celu pokonania pojedynczego napastnika. Walka z dwoma lub więcej napastnikami może postawić cię w niekorzystnej sytuacji i doprowadzić do zadawania ciosów ssących. Najskuteczniejsza strategia samoobrony obejmuje połączenie strategii, taktyki i technik.

Aikido uczy pewnych technik, które pomogą ci przetrwać scenariusz z wieloma napastnikami. Jednak wielu praktykujących aikido nie ufa tym metodom tak bardzo jak powinno.

Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że twoim celem jest ochrona siebie przed zranieniem. Najlepszym sposobem na to jest atakowanie z siłą, a nie wycofywanie się. Ważne jest również, aby pamiętać, że większość napastników jest uzbrojona i prawdopodobnie jest niestabilna psychicznie.

Istnieje kilka sztuczek, których możesz użyć, aby uniemożliwić napastnikowi dotarcie do Ciebie, w tym rzucenie broni “chwilowej”. Przykładem może być metalowy długopis biznesowy z ostrym punktem. Dzięki temu zmusisz napastnika do użycia innej broni.

Skuteczna strategia samoobrony w przypadku wielu napastników polega na zastosowaniu atemi, czyli kombinacji technik przypinania i rzucania. Może się to wydawać zniechęcającym zadaniem, ale atemi można łatwo zastosować do obrony przed wieloma napastnikami.

Najbardziej efektywna strategia samoobrony dla wielu napastników obejmuje świadomość sytuacyjną. Twój napastnik prawdopodobnie będzie gdzieś w pobliżu ciebie, więc pamiętaj, by obserwować teren zanim zareagujesz. Atemi jest skuteczne tylko wtedy, gdy napastnik nie jest świadomy twoich zamiarów.

Najlepszą strategią samoobrony w przypadku wielu napastników jest wykorzystanie słabości napastnika. Na przykład, twój napastnik może się spieszyć i nie być w stanie zatrzymać cię na czas. Wykorzystując jego lub jej słabości, możesz wygrać walkę.

Najlepsza strategia samoobrony Aikido dla wielu napastników zawiera również kilka sztuczek, których nie znajdziesz w większości sztuk walki. Należy do nich kilka różnych technik wywołujących ból.

Strategia samoobrony Aikido dla dwóch lub więcej napastników musi być dostosowana do twojej osobistej sytuacji. Poniższe wskazówki są jednak dobrym początkiem.

Strategie obrony w przypadku przyjmowania ataku innej osoby i neutralizowania jego skuteczności

Używanie aikido do radzenia sobie z agresją i złośliwością jest szlachetnym przedsięwzięciem. Sztuka ta nie jest dla osób o słabym sercu, ale dla oddanego praktyka jest ratunkiem. Z odpowiednim nastawieniem, możesz zostać mistrzem tej sztuki w ciągu kilku miesięcy. A jeśli jesteś samotnym wilkiem, prawdopodobnie poczujesz się nieco bardziej komfortowo w granicach własnej firmy. To także dobry sposób na poznanie swojego otoczenia i wyrobienie sobie zdrowego obrazu siebie.

Nie uda ci się to w nieskończoność, ale aikido jest sztuką w sporcie. Nauczysz się, że w rzeczywistości istnieje kilka sztuczek w tym fachu, takich jak wykorzystanie swojego ciała do zanegowania dźwigni napastnika. Możesz również przemyśleć swoją pozycję w sposób nieśmiertelny, używając rąk i nóg. A skoro już przy tym jesteś, możesz równie dobrze nauczyć się sztuki niewalczenia.

Jak w każdej sztuce walki, najlepiej uczyć się na błędach. Jeśli jesteś początkujący, będziesz chciał skorzystać z pomocy instruktora. Poza niezliczonymi ni yasu ki aikido, jest jeszcze wiele innych rzeczy, których możesz się nauczyć od dobrze wyszkolonego instruktora. Warto również zapoznać się z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami związanymi z aikido, aby być na bieżąco, gdy następnym razem zmierzysz się z profesjonalistą. A jeśli jesteś już mistrzem, nie wahaj się podzielić swoją wiedzą z innymi. Nigdy nie wiadomo, kiedy może się ona przydać. Upewnij się również, że dobrze się wyspałeś, abyś był gotowy do działania, gdy zdarzy się coś nie do pomyślenia. Najlepszą częścią jest to, że sposób aikido jest również świetnym sposobem na uczynienie przyjaciół, wrogów i członków rodziny nieco mniej strasznymi.

Aikido nie jest zrównoważone dla celów samoobrony

Pomimo faktu, że aikido jest skutecznym systemem samoobrony, może być również złym wyborem. Ma wiele słabych stron w porównaniu ze sztukami walki opartymi na ataku.

Większość ataków i strategii w Aikido nie przypomina prawdziwego świata. Na przykład, cięcie nożem w dół w bok głowy jest nierealistyczne. Większość ataków nie jest nawet chwytami za nadgarstek, które nie są powszechne w prawdziwym życiu.

Głównym zastosowaniem Aikido jest zmiana sposobu myślenia przeciwnika. Jest to bardzo ważny aspekt samoobrony. Aikido jest holistyczną sztuką walki, która uczy skupienia i świadomości. Uczy również kontrolowania ruchów przeciwnika poprzez przepływ.

Jeśli szukasz systemu samoobrony, który działa z bronią, lepiej jest z boksem lub MMA. Te sporty walki są najbardziej skuteczne w samoobronie. MMA pozwala na wykonywanie małych joint-locków, które nie są dozwolone w Aikido.

Chociaż Aikido posiada kilka technik wywołujących ból, metody te są skuteczne tylko wtedy, gdy napastnik jest nieprzygotowany. Na przykład, jeśli twój nadgarstek pęknie podczas uderzenia sankyo, wywoła to reakcję u atakującego.

Istnieje również kwestia podporządkowania się. Instruktorzy aikido muszą zająć się tym zagadnieniem. Wielu uczniów aikido przedkłada techniki rzucania nad rzeczywistą samoobronę. Nie zdają sobie sprawy, że większość ataków nie jest wykonywana w sposób w pełni zaangażowany.

Podczas gdy aikido może być użyteczną metodą samoobrony, nie jest zrównoważone dla długoterminowej samoobrony. Musisz nauczyć się jak pokonać agresję i ego przeciwnika. Musisz również używać technik z innych sztuk walki, aby przeciwdziałać słabościom przeciwnika.

Aikido może być cennym narzędziem samoobrony, ale będziesz musiał ciężko trenować, aby nauczyć się tych umiejętności. Będziesz musiał być świadomy intencji przeciwnika i wiedzieć, kiedy się poruszać lub atakować. Będziesz musiał również rozwijać swoją siłę psychiczną, aby zachować spokój w sytuacji zagrożenia. To trudne zadanie, ale da się je wykonać.

Jeśli nie jesteś pewien, czy Aikido jest dla ciebie dobrym systemem samoobrony, wypróbuj go najpierw. Może to uratować ci życie.

Podobne tematy