Odkrywanie aikido poprzez jego praktykę

Niezależnie od tego czy jesteś początkującym czy weteranem, istnieje wiele wspaniałych sposobów na odkrycie Aikido. Jeśli jesteś nowy w tym sporcie, zacznij od zajęć w lokalnym dojo. Istnieje również wiele wspaniałych filmów w Internecie, które pomogą Ci zacząć.

Samoobrona

Używanie aikido do obrony jest skutecznym i bezpiecznym sposobem na zabezpieczenie się w różnych okolicznościach. Aikido jest nie tylko przydatne w samoobronie, ale może również pomóc Ci uniknąć znaczących obrażeń.

Istnieją dwa główne obszary, na których należy się skupić podczas treningu samoobrony. Pierwszy to aspekt fizyczny, a drugi to aspekt psychiczny. Aspekt fizyczny obejmuje trening wyczuwania agresji.

Najlepszym sposobem użycia aikido do obrony jest skanalizowanie energii napastnika i skierowanie jej z dala od ciebie. Dobrym przykładem jest technika skrętu nadgarstka. Jednak może być ona bolesna. Jeśli zbyt szybko skręcisz nadgarstek, uszkodzisz go.

Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest unikanie wchodzenia zbyt głęboko. Jeśli to zrobisz, napastnik pomyśli, że złamałeś nadgarstek. Podobnie, jeśli zbyt szybko zejdziesz na ziemię, napastnik pomyśli, że jesteś słabeuszem.

W rzeczywistości, nie jest dobrym pomysłem próbować używać aikido do ochrony przed uzbrojonym napastnikiem. O ile nie jesteś wysoko wyszkolonym i doświadczonym artystą walki, raczej nie odniesiesz sukcesu.

Ponadto, aikido nie uczy właściwego sparingu. W rzeczywistości, większość szkół aikido nie uczy tego. To może być prawdziwy problem. Dobrym pomysłem jest cross trening w innej sztuce walki, jeśli planujesz się bronić.

Najważniejszą rzeczą do zapamiętania podczas treningu samoobrony jest świadomość mocnych i słabych stron napastnika. Możesz wykorzystać ich słabości lub uniemożliwić im kapitalizację mocnych stron.

Inną ważną rzeczą do zapamiętania jest utrzymanie swojego ego w ryzach. Duma jest potężną emocją i może zatkać twój osąd.

Nauki Sensei

Nauki Sensei dotyczące odkrywania Aikido poprzez jego praktykę są często bardzo różne od siebie. Każdy nauczyciel ma swoje osobiste uwarunkowania, które określają istotę jego Aikido.

Aikido jest sztuką walki, która podkreśla harmonię z wszechświatem i eksplorację siebie. Ruchy fizyczne odzwierciedlają wewnętrzne aspekty sztuki. Sztuka Aikido bardzo różni się od sztuk walki w starym stylu.

Założyciel Aikido, O Sensei, stworzył sztukę jako praktykę duchową. Nie stworzył systemu przekazywania swoich nauk, ale pozostawił to swoim uczniom. Czyniąc to, O Sensei położył fundament pod rozwój Aikido. Nie pozostawił żadnych jasnych instrukcji dotyczących wewnętrznych praktyk Aikido, ale jego uczniowie świadczą o braku praktycznych instrukcji.

Współczesna era stawia przed Aikido wiele wyzwań. Wraz z pojawieniem się łatwego dostępu do informacji i wykorzystaniem internetu zacierają się granice geograficzne. Świat Aikido stoi przed nowym zestawem wyzwań, które określą przyszłość tej sztuki.

Jednym z głównych wyzwań stojących dziś przed Aikido jest współczesny globalny sposób myślenia. Sztuka ta musi ewoluować, aby pozostać żywą i energiczną. Ostatecznie, zdolność do łączenia się z tym sposobem myślenia określi przyszłość sztuki.

Innym wyzwaniem stojącym przed Aikido jest brak jasnej filozofii. Podczas gdy założyciel pozostawił pewne zasady, które są fundamentalne dla sztuki, istota Aikido leży w duchu. Jego istotą nie jest zrozumienie intelektualne, ale duchowe. Zadaniem ucznia jest połączenie technik aikido ze swoim duchowym zrozumieniem.

Suburi

Mieć dobre pojęcie o tym, czym jest aikido, to konieczność przed rozpoczęciem praktyki. Podczas gdy aikido jest często uważane za sztukę walki bez walki, możesz spodziewać się konfliktów z członkami rodziny, współpracownikami i znaczącymi osobami. Techniki aikido mogą być skuteczne w radzeniu sobie z tymi sytuacjami. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że aikido jest praktyką, która wymaga ciągłego ponownego zbadania siebie i swoich celów.

Aikido włącza do swojego treningu praktyki Zen, filozofie taoistyczne i mindfulness. Aikido jest uważane za sztukę transformacyjną. Jego początki są zakorzenione w mistycznych wierzeniach neo-Shinto.

W aikido zachęca się do rozwijania “kokyu ryoku” – po japońsku siły oddechu. Jest to koordynacja oddechu z ruchem. Jest to ważne, ponieważ wiele technik aikido nie może być skutecznie wykonywanych bez atemi.

Aby zademonstrować ki (po japońsku “żywa siła”), aikidoka stosują ćwiczenie nieugiętego ramienia. W tym ćwiczeniu wyciąga się ramię do maksimum, ale następnie rozluźnia się je i pozostawia wyciągnięte.

Podczas gdy nieugięte ramię jest jednym z najbardziej znanych wyczynów aikido, istnieje wiele innych technik aikido, które można wykonać. Należą do nich back roll-falls i front roll-falls, znane również jako mae ukemi.

Jak każda praktyka, aikido nie zawsze jest łatwe czy wygodne. Może być frustrujące. Jednak najważniejsze jest, abyś pamiętał o swoich celach i nie porównywał się do innych.

Inną powszechną praktyką aikido jest kaeshi waza – odwrócenie techniki. Ta praktyka pozwala wyostrzyć umiejętności aikido i stać się bardziej wrażliwym na ruchy partnera. Możesz wykonać tę praktykę z bronią taką jak bo i jo.

Yokomenuchi

W przeciwieństwie do Iaido, gdzie cięcie mieczem i shomen-uchi są używane razem, w aikido są one rozdzielone. W rzeczywistości są to dwie bardzo różne techniki. Mają jednak podobne zastosowanie i czasami są używane razem. W zależności od pozycji nage i rodzaju uderzenia, shomen-uchi może być użyte do odchylenia yokomen-uchi lub nawet przekierowania uke na matę.

Shomen-uchi jest potężnym i szybkim uderzeniem. Jest to rodzaj ciosu typu roundhouse. Yokomen-uchi jest ciosem typu roundhouse, który odbija się. Używane są do treningu i do technik pustej ręki.

Ataki aikido wykonywane są z ai-hanmi. Wykonuje się je z lewej lub prawej strony. Ai-hanmi to przestrzeń pomiędzy dwoma siłami. Istnieje osiem kierunków unikania. W aikido tori przewiduje kłopoty i praktykuje unik shomen-uchi, aby uniknąć ataku yokomen-uchi.

Aby wykonać shomen-uchi, ramię uke musi być wyciągnięte powyżej 90 stopni, a staw nadgarstkowy uke musi być w tenkan. Noga uke musi być pochylona do przodu.

Shomen-uchi może być zadane delikatnie lub może być użyte jako uderzenie. Na przykład, shomen-uchi może być użyte jako parry lub cięcie. Jest to szczególnie przydatne w aikido, ponieważ shomen-uchi może być wyprowadzone z ai-hanmi.

Aikido jest formą japońskiej sztuki walki, która powstała z nauki Iaido. Jest to wysoce zalecana sztuka walki dla tych, którzy praktykują inne sztuki walki. Jest nauczane przez Mugairyu Hogyokukai, japońską szkołę sztuk walki. Zorganizowali oni ogólnokrajową demonstrację Iaido na cześć wydania filmu “Moeyo Ken”.

Mugairyu Hogyokukai uczy również Tameshigiri, serii zaawansowanych technik. Uczy również Kata, Suwari Waza, które składa się z ośmiu technik. Suwariwaza rozpoczyna się z oboma przeciwnikami w seiza.

Nieprawdopodobni nauczyciele

Nieprawdopodobnych nauczycieli w Aikido jest niewielu. To nie znaczy, że ich nie ma. W rzeczywistości ta książka pomoże ci ich znaleźć.

Książka Nieprawdopodobni nauczyciele aikido posiada przedmowę napisaną przez Thomasa Cruma. Chociaż książka dotyczy czegoś więcej niż zarządzania konfliktami, są w niej również konkretne praktyki, które możesz zastosować w swoim codziennym życiu.

Najlepszą częścią książki jest to, że jest to zbiór anegdot, a nie tylko faktów i liczb. Znajdziesz tu cytaty takich osób jak Morihei Ueshiba, wynalazca Aikido, oraz jego uczniów. Stanowią one świetny punkt wyjścia w twoim dążeniu do stania się bardziej odpornym i dobrze zaokrąglonym człowiekiem.

Książka zawiera również ciekawy rozdział poświęcony sztuczce aikido “Roztopić lód”. W tej sztuczce uczeń uczy się, jak skierować własną energię na rozwiązanie konfliktu. Jest to trochę podchwytliwe, ale jest to również świetny sposób na praktykę.

Jest jeszcze kilka innych książek, które omawiają sztuczkę aikido “Topienie lodu”, ale ta idzie trochę dalej. Unlikely Teachers of Aikido to dobrze napisany, szczegółowy przewodnik po samodoskonaleniu poprzez Aikido. Dowiesz się o sztuce, jak zastosować techniki w codziennym życiu i jak najlepiej zarządzać sobą w obliczu stresu.

Książka oferuje również kilka innych, mniej namacalnych, ale bardziej zabawnych, sposobów na poprawę swojego życia. Poznasz też kilka zabawnych faktów na temat aikido i dowiesz się o kilku jego najbardziej nieprawdopodobnych nauczycielach.

Jest też przedmowa Thomasa Cruma i kilka innych smakołyków związanych z aikido. Książkę można znaleźć na Amazon.com lub AikiWeb.

Podobne tematy