Odkrywanie aikido poprzez jego historię

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy doświadczonym praktykiem, poznanie początków Aikido może pomóc ci zrozumieć jego korzenie i filozofię. W rzeczywistości nie brakuje informacji na temat założycieli i mistrzów tej sztuki walki. Oto tylko kilka z najbardziej znaczących nazwisk w historii Aikido.

Morihei Ueshiba

Prawie dwie dekady przed odkryciem Aikido, Morihei Ueshiba ćwiczył miecz i sztuki walki. Zdobył pewne doświadczenie w kilku rodzajach jujitsu i sztuk walki, i miał silne pragnienie, aby stać się sprawnym fizycznie i silnym. Interesowały go również myśli duchowe i medytacja. Studiował rytuały buddyjskich kapłanów i inne dyscypliny duchowe. Ostatecznie opracował ideologię, która skupiała się na stworzeniu uniwersalnej harmonii społeczno-politycznej.

Morihei pasjonował się sztukami walki, ale trudno mu było pogodzić swoje duchowe przekonania z fizycznymi osiągnięciami. Był zmotywowany, aby znaleźć sposób na połączenie swoich duchowych przekonań z fizycznymi osiągnięciami. W końcu opracował Aikido, które nazwał aiki budo, czyli drogą harmonii.

Jego Aikido rozwinęło się dzięki jego osobistym przekonaniom, które obejmowały jego oddanie duchowym, bojowym i filozoficznym aspektom Aikido. Włączył również do swojej twórczości aspekty starożytnych sztuk walki, takich jak jujitsu.

Wszystkie sztuki walki, które praktykował Morihei miały na celu przybliżenie go do świata duchowego. Studiował medytację, obrzędy religijne i myśli duchowe, a także stworzył ideologię, która skupiała się na uniwersalnej harmonii społeczno-politycznej. Ostatecznie udało mu się osiągnąć kami-waza, czyli umiejętność wykorzystania siły kami do przekroczenia ludzkich ograniczeń.

Potrafił też zdobyć szacunek wysokich rangą oficerów wojskowych i rodziny cesarskiej. Poparli oni jego wizję drogi wojennej, która była otwarta dla wszystkich szczerych osób na całym świecie. Po tym wydarzeniu otrzymał pośmiertnie medal cesarski.

Uczył także swojego syna Kisshomaru Ueshibę, który po śmierci ojca w 1969 roku został “drugim mistrzem aikido”. Wydał kilka książek na temat tej sztuki i rozpowszechnił ją na całym świecie.

Koichi Tohei

Niezależnie od tego, czy jesteś praktykującym aikido czy nie, nie ma wątpliwości, że Koichi Tohei był jedną z najbardziej wpływowych postaci w historii aikido. Był głównym instruktorem Aikikai i pomógł ukształtować sztukę Aikido taką, jaką znamy dzisiaj.

Historia Tohei’a zaczyna się w 1920 roku, kiedy to urodził się w Tokio. Dorastał w japońskiej rodzinie należącej do wyższej klasy, a jego ojciec, zawodnik judo z czwartym stopniem, wspierał siłę psychiczną syna. W wieku piętnastu lat Tohei uzyskał swój pierwszy w życiu dan w judo.

W tym czasie rodzina Tohei’a przeniosła się do domu przodków w prefekturze Tochigi. W 1940 roku wstąpił do Ichikukai, organizacji sztuk walki, gdzie uczył się pod okiem Ueshiba Sensei. Podczas agresywnych czasów wojny w Japonii, Tohei zdobył doświadczenie w wielu praktykach sztuk walki. Podczas swojego treningu, Tohei był w stanie wykorzystać pionową naturę japońskiego społeczeństwa.

Jako młody człowiek zachorował na pleurisy, chorobę, która może wpłynąć na układ oddechowy. Cierpiał również na zapalenie opłucnej podczas studiów na Uniwersytecie Keio, gdzie studiował Judo.

Tohei rozwinął swój własny styl aikido, który był oparty na jego teorii zasad ki. Napisał również wiele książek, w tym pierwszą w historii książkę o aikido w języku angielskim. Stał się najbardziej znaną postacią w historii aikido, a także odegrał kluczową rolę we wprowadzeniu aikido do Stanów Zjednoczonych.

Tohei wyjechał do Stanów Zjednoczonych w 1953 roku, a następnie powrócił w 1959 i 1971 roku. W tym czasie pomógł stworzyć sieć dojo Aikikai na Hawajach. Jego technika aikido znacznie różniła się od techniki Shiraty Rinjiro czy Yamaguchi Seigo.

George Lyons Sensei

Niezależnie od tego, czy jesteś nowym adeptem Aikido, czy też praktykujesz już od dawna, zyskasz głębsze uznanie dla tej sztuki walki, gdy będziesz w stanie zrozumieć jej historię. Poprzez zrozumienie początków Aikido, możesz lepiej zrozumieć zasady i techniki tej sztuki walki.

Aikido zostało po raz pierwszy stworzone w Japonii w pierwszej połowie XX wieku przez Morihei Ueshiba. Chciał on opracować sztukę walki, która byłaby skuteczna nie tylko do samoobrony, ale także do rozwiązywania konfliktów. Aby rozwinąć tę sztukę walki, Ueshiba uczył swoich uczniów pokonywania siebie oraz kultywowania pokojowych i harmonijnych relacji z innymi.

Uczniowie Ueshiby rozwijali nowe techniki, ale utrzymywali podstawową zasadę pokonywania siebie. Aikido jest sztuką walki, która wykorzystuje siłę, kierunek i nacisk napastnika do przekierowania agresji. Odbywa się to poprzez wyrównanie centrum ciała z naturalnym centrum. Stosując tę technikę, praktykujący uczy się relaksować z centrum ciała.

Na początku lat 60-tych Terry Dobson, nie-Japończyk, rozpoczął naukę Aikido w Aikikai Hombu Dojo. Później był współzałożycielem Vermont Aikido w Burlington, Vermont. Po śmierci Ueshiby, Dobson kontynuował swój trening w Hombu Dojo. Został wizytującym sensei i prowadził seminaria w USA i za granicą.

Dobson związał się następnie z Robertem Bly. Uczył również aikido w różnych miejscach. Jednak w 1984 roku zachorował na sarkoidozę. Po przejściu zmiany leków, Dobson wznowił nauczanie w Vermont.

Wczesny rozwój aikido w Stanach Zjednoczonych był trudny do udokumentowania. Ze względu na wielkość USA, trudno jest udokumentować historię aikido w jednym wpisie na blogu. Jednak ten artykuł będzie próbował nakreślić niektóre z wczesnych postaci aikido w Stanach Zjednoczonych.

Tomiki Aikido

Często określany jako Tomiki Aikido, styl ten jest stosunkowo młodym sportem. Po raz pierwszy został opracowany w Japonii, gdzie ma wielu praktyków. Później sport ten został wprowadzony w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Tomiki Aikido opiera się głównie na ideach Kenji Tomiki, ucznia Morihei Ueshiby.

Związek Tomiki z Ueshibą rozpoczął się, gdy Tomiki uczestniczył w seminarium judo w dojo Ueshiby w Ayabe podczas wakacji. Ueshiba nauczył go technik w swoim dojo, a Tomiki był pierwszym uczniem, który otrzymał czarny pas 8. dan. Tomiki uczył aikido w szkole w Ayabe, a później pracował jako profesor na Uniwersytecie Kenkoku w Mandżurii.

Tomiki rozwinął swój własny styl aikido, który opiera się na technikach aiki ćwiczonych w otwartym dystansie. Jego nauki były bardziej formą radości niż rywalizacji, a jego uczniowie zaprzyjaźnili się z ludźmi, których mogliby się spodziewać, że będą ich rywalami.

Tomiki nauczał aikido dla Agencji Domu Cesarskiego, a później został profesorem na Uniwersytecie Kenkoku. Był pierwszym instruktorem aikido, który wyjechał do Stanów Zjednoczonych i walnie przyczynił się do opracowania zasad turniejów aikido. Napisał też wiele prac i książek. W 1975 roku został wiceprzewodniczącym Japońskiej Akademii Budo. Zmarł w grudniu 1979 roku.

W 1974 roku Tomiki założył Japan Aikido Association, grupę promującą aikido i nauczającą jego teorii. Założył również Wydział Kai Shin Kai w BAA, który mieści dojo w stylu Aikikai.

Najbliższym uczniem Tomiki był Hideo Ohba. Ohba uczył również Tomiki’ego w Mandżurii i był jego asystentem przez kilka lat. Ohba Sensei ma 9. dan w Shodokan Aikido.

Nashville Aikikai Dojo

Założone przez Mary i Toma McIntire, Nashville Aikikai Dojo jest klubem Aikido od początku lat 90-tych. Pierwszy Nashville Aikikai Dojo został otwarty w MTSU w 1990 roku, a następnie rozszerzony do Martial Arts Alliance w Nashville.

Na początku lat 60-tych starsi hawajscy uczniowie Tohei’a przenieśli się do Kalifornii. Odwiedził również kontynentalne siły powietrzne USA, gdzie trenowało kilku jego uczniów. Metodologia nauczania Koichi Tohei, oparta na zasadzie KI, została szeroko przyjęta, a jego książki stały się bardzo popularne.

Oprócz Koichi Tohei, inne wczesne postaci aikido w USA to Yoshimitsu YAMADA, Seiichi SUGANO i Shizuo IMAIZUMI.

W latach 70-tych, dwaj czołowi instruktorzy SHINSHIN TOITSU AIKIDO, Kenji TOMIKI i Mitsugi SAOTOME, zaczęli nauczać w USA. Ich śladem poszli Mitsunari KANAI w Bostonie i Shuji MARUYAMA w Filadelfii.

Pod koniec lat 70-tych uczniowie aikido w regionach zachodnim i wschodnim byli zmuszeni do wyboru pomiędzy dwoma szkołami. Region Zachodni nie poddał się centralnej kontroli i stworzył regionalne organizacje niezależne od USAF. Aikikai stworzyło w 1976 roku Międzynarodową FEDERACJĘ AIKIDO, ale amerykańskie dojo odmówiły przystąpienia do niej. Rozłam utrzymywał się przez lata.

W 1988 roku organizacja Mitsugi SAOTOME została uznana przez Aikikai. Później przeniósł się do Waszyngtonu, gdzie prowadził prywatne zajęcia.

Na początku lat 80-tych trzech australijskich uczniów Saito zaczęło zakładać prywatne dojo. Dziś Aikikai Hombu Dojo w Nashville jest domem zajęć aikido dla australijskich i międzynarodowych aikidoka.

Dzisiaj, Nashville Aikikai Dojo jest zaszczycone, że Tres Hofmeister Sensei, 7. Dan, będzie prowadził zajęcia. Będzie on prowadził zajęcia w sobotę o 10:30 AM i w niedzielę o 10:30 AM. Uczestnicy są zaproszeni za darmo.

Podobne tematy