Jak wybrać odpowiednią szkołę aikido

Niezależnie od tego, czy jesteś zainteresowany nauką Aikido, czy po prostu chcesz nabrać formy, ważne jest, aby znaleźć odpowiednie dojo dla siebie. Istnieje wiele czynników do rozważenia, takich jak rozmiar Dojo, kwalifikacje Sensei i style Aikido oferowane.

Rozmiar Dojo

Wybór dojo Aikido jest dużą decyzją i wiele rzeczy będzie miało wpływ na twoją decyzję. Jedną z nich jest wielkość dojo. To nie jest tylko kwestia wielkości, ale także stylu. Jeśli chcesz zrobić trwały wpływ, będziesz chciał wybrać dojo, które jest zarówno estetyczne, jak i edukacyjne.

Najlepszym sposobem, aby się o tym przekonać jest wizyta. Jeśli możesz, wypróbuj zajęcia, aby zobaczyć, czy Ci się spodoba. Dobrym pomysłem jest również zapytanie instruktora o jego linię, co jest dobrym sposobem, aby dowiedzieć się więcej o instruktorze i uzyskać więcej z doświadczenia treningowego.

Innym dobrym sposobem na zmierzenie dojo jest spojrzenie na jego wartości produkcyjne. Niektóre dojo używają prostych materiałów promocyjnych, podczas gdy inne idą na całość z wysokimi wartościami produkcyjnymi. Wysoka wartość produkcji oznacza, że dojo ma podejście marketingowe.

Aikido jest jedną z tych sztuk, które mogą być praktykowane przez szeroki zakres ludzi i będzie pomieścić ludzi z różnych atrybutów fizycznych. To może być trudne do zmierzenia, jak dobre jest dojo, choć. Jeśli znajdziesz dojo, które jest dla ciebie odpowiednie, prawdopodobnie będziesz szczęśliwszy i bardziej zmotywowany, niż gdybyś przebywał w sterylnym środowisku.

Najważniejszym czynnikiem jest prawdopodobnie przynależność dojo do Aikido. Dobra afiliacja pozwoli Ci na dalszy rozwój w większej organizacji, jednocześnie zapewniając przewodzenie większej społeczności Aikido.

Innym ważnym czynnikiem jest “nastrój” Aikido. Będziesz czuł się bardziej zainspirowany, jeśli trenujesz w środowisku, które jest przyjazne i integrujące. Może to również pomóc Ci w nawiązaniu nowych znajomości i uczeniu się od nich.

Będziesz również bardziej skłonny zabrać swój trening do domu, jeśli wybierzesz dojo z dojo store. Sklep dojo powinien mieć szeroki wybór sprzętu, od mundurów aikido do butów i innych potrzebnych rzeczy.

Wybór dojo Aikido może być trudnym zadaniem, ale z odrobiną badań i odrobiną poszukiwań, będziesz na drodze do sukcesu Aikido.

Style Aikido oferowane

Niezależnie od tego, czy szukasz treningu w Aikido, czy po prostu jesteś zainteresowany nauką więcej, istnieje wiele różnych stylów dostępnych dla Ciebie. Są style, które podkreślają różne aspekty Aikido założyciela, takie jak sposób prowadzenia treningu Aikido, a są style, które są bardziej skoncentrowane na praktycznym zastosowaniu technik Aikido.

Style Aikido, które są najbardziej znane to Yoshinkan Aikido i Tenshin Aikido. Yoshinkan został założony przez Gozo Shiodę i jest obecnie uważany za jeden z największych i najczęściej praktykowanych stylów Aikido. Kładzie nacisk na siłę, równowagę i wyrównanie w swoich technikach. W przeciwieństwie do niektórych innych stylów Aikido, Yoshinkan nie jest konkurencyjny. W rzeczywistości jest to styl wybierany przez wiele oddziałów japońskiej policji.

Tenshin Aikido zostało założone przez Koichi Tohei. Jest on wnukiem Morihei Ueshiby. W 1974 roku Tohei zaczął nauczać swojego własnego stylu Aikido, który nazywa Ueshiba Aikido. Jego książki nadal są bestsellerem i są wydawane w wielu głównych językach zachodnich. Jego książki są źródłem inspiracji dla wielu artystów sztuk walki i nie-artystów.

Pierwszym stylem Aikido, który włączył rywalizację do treningu był styl Shodokan. W tym stylu rzucający (nage) i rzucający (uke) pracują razem. Nage musi stworzyć poczucie równowagi i kontroli nad techniką, podczas gdy uke musi być szczery w ataku. Ta praktyka minimalizuje szanse na kontuzję w wyniku praktykowania technik Aikido.

W erze powojennej, style Aikido, które podkreślają podstawowe zasady Aikido stały się bardziej popularne. Niektóre style podkreślały użycie podnoszenia ciężarów, podczas gdy inne kładły nacisk na ruch całego ciała i siłę kontrakcji.

Ostatecznie kilka stylów połączyło się ze sobą tworząc Fundację Aikikai. Aikikai Hombu Dojo jest największą organizacją w Aikido i posiada ponad 6000 szkół w całej Japonii oraz tysiące szkół w innych krajach.

Niektóre style aikido są nauczane pod auspicjami International Aikido Federation. Aikikai aikido jest nauczane przez Moriteru Ueshiba Sensei i jest dużym, płynnym stylem. Jego program nauczania kładzie nacisk na standardowy sylabus, podczas gdy inne style podkreślają bardziej praktyczne zastosowania.

Kwalifikacje Sensei

Kwalifikacje Sensei są ważnym aspektem treningu aikido, i to nie tylko dlatego, że będziesz się uczył sztuki walki. Idealny sensei będzie wykazywał wiele cech, w tym cierpliwe przywództwo, honorowe postawy i doskonałe zrozumienie ludzkiego działania. Ważne jest jednak, aby wiedzieć, na co zwrócić uwagę, zanim podejmiesz decyzję o wyborze dojo.

Dobry sensei jest nie tylko nauczycielem, ale także doradcą i pierwszym pomocnikiem. Pomaga uczniom pokonywać wyzwania i bariery. Najlepiej, gdy sensei dobrze rozumie aikido i jest gotów przekazać tę wiedzę innym uczniom.

Dobry sensei ma również cierpliwość, aby wytłumaczyć Ci najdrobniejsze punkty aikido i zachęci Cię do poruszania swoim ciałem we właściwy sposób. Chociaż może być kuszące, aby pominąć zajęcia i spędzić czas z YouTube, wykwalifikowany instruktor pomoże ci rozwinąć odpowiednie techniki ruchu dla twojego unikalnego ciała.

Dobry sensei ma również pokorę, aby zaakceptować, że nie każdy jest dobry w aikido. W rzeczywistości wielu starszych Sensei nie posiada kwalifikacji.

Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, czy instruktor jest dobrze dopasowany jest odwiedzenie jego dojo. Jeśli masz znajomego, który już wcześniej uczył się aikido, poproś o obserwację zajęć. Upewnij się, że przestrzegasz zasad etykiety, takich jak trzymanie butów poza matą. Nie próbuj też poprawiać swojego partnera treningowego.

Dobry sensei będzie zainteresowany twoimi osiągnięciami i chętnie udzieli ci rady, a także udzieli pierwszej pomocy, jeśli będziesz jej potrzebował. Dobry sensei jest również zainteresowany tym, jak możesz najlepiej trenować i służyć innym.

Jeszcze jednym ważnym czynnikiem do rozważenia jest strona internetowa organizacji. Powinna być atrakcyjna, dobrze zaprojektowana i zawierać zdjęcia dojo i instruktora. Powinna również zawierać informacje kontaktowe.

Wreszcie, szkoła Aikido powinna być również powiązana z profesjonalną organizacją. W ten sposób członkowie mogą uzyskać dostęp do zasobów edukacyjnych, w tym certyfikatów i referencji. Pomaga to również w CV członka. Jest to szczególnie ważne dla nowych instruktorów.

Wreszcie, Aikido School of Ueshiba jest dobrym miejscem do rozpoczęcia, i wymaga złożenia wniosku o stopień kyu. United States Martial Arts Federation zapewnia certyfikaty instruktorom, którzy studiowali aikido.

Potencjał samoobrony

Czy szukasz skutecznej umiejętności samoobrony dla siebie, czy sposobu na ochronę rodziny, powinieneś rozważyć naukę sztuki walki. Jeśli jesteś uczniem szkoły średniej lub college’u, możesz nawet uzyskać kredyt PE za zajęcia z samoobrony.

Aikido, co oznacza “droga harmonii z energią”, jest japońską sztuką walki. Wykorzystuje techniki takie jak dynamiczne rzuty, blokady, spinki i punkty nacisku, aby przekierować siłę napastnika przeciwko sobie. Podkreśla również znaczenie koncentracji, spokoju psychicznego i harmonijnego zachowania.

Aikido jest dobrą sztuką walki do nauki samoobrony. W rzeczywistości, wiele organów ścigania i osobistych specjalistów bezpieczeństwa wolą go nad innymi sztukami walki.

Ma również reputację bycia nieagresywnym. To sprawia, że jest skutecznym wyborem do samoobrony, ponieważ wiele osób ma niewiarygodne intencje.

Aikido zostało również przedstawione w wielu filmach. Jest to potężna, nieagresywna sztuka walki, która może uratować ci życie. Jej nacisk na wewnętrzną harmonię i spokój jest również korzystny dla zdrowia fizycznego. Nie jest jednak dobrym wyborem do walk ulicznych, ponieważ w takich sytuacjach nie jest skuteczna.

Program Samoobrony łączy starożytne sztuki wojenne z nowoczesnym treningiem walki. Uczy wielu manewrów, w tym popularnych dławików, oraz jak obezwładnić większego przeciwnika. Uczy również jak używać typowych broni, w tym pięści, dłoni i stóp.

Aikido jest jedną z najszybciej rozwijających się sztuk walki. Zyskuje popularność, ponieważ jest skuteczną umiejętnością samoobrony. Jednak jest to również trudna sztuka walki do opanowania. Wymaga dużej siły psychicznej. Musisz również nauczyć się kompensować swoje słabości. Nie chcesz dać napastnikowi przewagi poprzez okazywanie wściekłości.

Ważne jest również, aby zrozumieć, że istnieje wiele różnych sztuk walki, które mogą być używane do samoobrony. Należą do nich MMA, muay thai, judo i kickboxing. Każda z tych sztuk skupia się na innym stylu walki. Jest to ważne, ponieważ każda z nich jest przydatna w różnych sytuacjach.

Program Samoobrony uczy również jak używać improwizowanej broni. Oznacza to, że możesz nauczyć się jak używać takich przedmiotów jak kije baseballowe i młoty kowalskie jako broń. Ponadto, możesz nauczyć się jak deeskalować sytuację, poprzez kontrolowanie objętości, intensywności i zakresu ataku.

Podobne tematy