Historia Jiu Jitsu – od starożytnej Japonii do czasów współczesnych

Niezależnie od stylu, który wyznajesz, istnieje wiele ważnych faktów, które warto znać na temat historii Jiu Jitsu. Dowiedz się jak to się zaczęło i jak ewoluowało na przestrzeni wieków.

Origins

Spośród wielu sztuk walki, Jiu-Jitsu jest uważane za najstarszą i prawdopodobnie najbardziej skuteczną. Chociaż pochodzi z Indii i Chin, sztuka walki przyjęła różne formy w różnych kulturach.

Jiu-Jitsu zaczęło się w Indiach jako sposób obrony mnichów przed bandytami. Król Asoka, ówczesny król Indii, przyjął buddyzm i rozpoczął szkolenie mnichów w Indiach. Kiedy Asoka zmarł, religia buddyjska doznała wielkiego ciosu. Pomimo tego, Jiu-Jitsu nadal rozprzestrzeniało się w Indiach.

Jiu-Jitsu rozwinęło się w skuteczną walkę wręcz. Jednak w XIX wieku zostało zagrożone przez ludzi Zachodu. Rodzina Gracie, grupa brazylijskich wojowników, opracowała styl walki, który zawierał techniki Jiu-Jitsu. Bojownicy uczyli tych technik swoich uczniów.

Techniki Jiu-Jitsu rozwijały się również w feudalnej Japonii. Działo się tak dlatego, że system feudalny tworzył środowisko sprzyjające rozwojowi Jiu-Jitsu. Jednakże japoński system feudalny uległ fragmentacji, a klasa samurajów straciła swoją rangę. W okresie Restauracji Meiji, japoński system feudalny został zniesiony, a samuraje stracili swój prestiż.

Jiu-Jitsu rozprzestrzeniło się w Chinach i Japonii. Ostatecznie sztuka ta trafiła do Azji Południowo-Wschodniej. Jiu-Jitsu stało się skuteczną techniką samoobrony dla małych japońskich mężczyzn. Dało im również siłę do pokonywania większych obcokrajowców. Nic więc dziwnego, że jiu-jitsu zostało uznane za skarb narodowy Japończyków.

Jiu-Jitsu ma fascynującą historię. W rzeczywistości sztuka walki przejawiła się w kilku kulturach i obecnie jest praktykowana na całym świecie. Najbardziej prawdopodobnym miejscem powstania Jiu-Jitsu jest Japonia, ale ukształtowało się ono również w Indiach. Nie jest to sztuka prosta do zidentyfikowania, niełatwo też przypisać jej początki jednej osobie lub grupie.

Ewolucja

Pierwotnie znana jako Jiu Jitsu, sztuka walki przeszła na przestrzeni lat rozległą ewolucję. Zaczęło się jako forma walki Samuraja i stało się jedną z najpopularniejszych sztuk walki na świecie.

Jiu Jitsu wywodzi się jako styl wojskowy, którego celem było umożliwienie samurajowi skutecznej walki pieszej. Samuraje używali ciężkiej, bawełnianej zbroi plecionej zwanej O-yoroi. Ważyła ona około 30 kg.

Jiu Jitsu ewoluowało, aby objąć kopnięcia i uderzenia, a także blokady stawów, chokeholds i rzuty. Ewoluowało również w stronę walki na ziemi.

Jednym z bardziej popularnych ruchów w Jiu Jitsu jest półgarda. Jest to innowacyjna garda, a jej twórcą jest Roberto Gordo Correa.

Kolejnym popularnym ruchem w Jiu Jitsu jest leg lock. Jest to popularna technika stosowana przez Johna Danahera.

Kolejna to pajęcza garda, która również jest bardzo skuteczna. Jest to następna garda w BJJ i skupimy się na podaniach, kontrach i zapobieganiu re-guardom.

Jedną rzeczą, że większość ludzi nie wie o Jiu Jitsu jest to, że jest to faktycznie japońska sztuka walki. Zaczęło się jako obronna sztuka walki dla Samurajów z Japonii. Później ewoluował w bardziej potężny styl sztuki walki, który opiera się na pełnej mocy praktyki przeciwko wykwalifikowanych przeciwników.

Rodzina Gracie również pomogła ukształtować ewolucję Jiu Jitsu. Carlos Gracie otworzył pierwszą szkołę Jiu Jitsu w Brazylii w 1925 roku. Jego syn, Carlos, udoskonalił sztukę i nauczył jej swoich braci. Rodzina Gracie poszła dalej, aby pomóc Maedzie wyemigrować do Brazylii.

Mitsuyo Maeda był jednym z najlepszych uczniów Kano Jigoro. Był szkolony w Kodokan Judo i stał się członkiem elity japońskich sztuk walki. Później przeniósł się do Brazylii, gdzie był pod wpływem George’a Gracie, lokalnego polityka i mistrza jiu jitsu.

Brazylijskie Jiu-Jitsu

W ciągu ostatniego stulecia brazylijskie Jiu-Jitsu wypozycjonowało się jako jedna z najbardziej instrumentalnych sztuk walki na świecie. Często określana jako BJJ, dyscyplina ta jest nie tylko wysoce skutecznym stylem walki, ale także umożliwia studentom zastosowanie technik w rzeczywistych sytuacjach.

Podczas gdy początki Brazylijskiego Jiu-Jitsu nie są łatwe do prześledzenia, podstawowe elementy grapplingu można prześledzić w wielu różnych miejscach. Ogólnie mówiąc, grappling polega na wykorzystaniu dźwigni i różnych ruchów w celu zranienia lub obezwładnienia przeciwnika. Technika ta była praktykowana przez różne kultury na przestrzeni dziejów.

W Japonii również istnieje długa historia grapplingu. Ta metoda walki polega przede wszystkim na chwytaniu przeciwnika na ziemi. Mniejszy mężczyzna jest wtedy w stanie obezwładnić większego napastnika.

Na początku lat 1900, japoński judoka o imieniu Mitsuo Maeda został wysłany za granicę, aby rozpowszechnić Jiu Jitsu. Po nauczeniu się sztuki od Jigoro Kano, Maeda wyemigrował do Brazylii. W ramach swojej misji podróżował po całym kraju i dzielił się swoimi umiejętnościami Jiu Jitsu.

Maeda i jego grupa kładli nacisk na stosowanie wolnych metod treningowych. Dzięki temu grupa mogła rozpowszechniać swoje Jiu Jitsu wśród ludzi ze wszystkich środowisk. Do jego pierwszych uczniów należał Carlos Gracie, który w 1925 roku otworzył pierwszą szkołę brazylijskiego Jiu Jitsu.

Helio Gracie, młodszy brat Carlosa Gracie, również był pionierem Brazylijskiego Jiu Jitsu. Odkrył on alternatywną metodę jiu jitsu, która skupiała się na dźwigni i timingu. W rezultacie Helio na nowo ukształtował sztukę jiu jitsu i udoskonalił ją.

Kolejną ważną postacią w historii Brazylijskiego Jiu Jitsu był Rorion Gracie. Pomógł on współzałożyć Ultimate Fighting Championship, czyli zawody sztuk walki, w których walczyli ze sobą zawodnicy różnych stylów.

Takenouchi-ryu

Takingnouchi-ryu to japoński styl jujutsu i jest jednym z najstarszych jujutsu koryu w Japonii. Sztuka Takenouchi-ryu została założona w Japonii w 1532 roku przez Takenouchi Hisamori. Hisamori użył drewnianego miecza do pokonania nieznajomego, a następnie zaatakował mężczyznę próbującego zaatakować jego żonę. Takenouchi Hisamori następnie wycofał się w góry, aby trenować. Ostatecznie jego syn przejął linię Takenouchi-ryu.

Takenouchi-ryu uczy wielu technik, w tym chwytów z bronią i bez broni. Ponadto obejmuje również reanimację, techniki naziemne oraz walkę z wachlarzem wojennym. Ta sztuka walki jest do dziś nauczana w Japonii.

Podczas okresu Edo (1603-1868), jujutsu było nadal używane przez samurajów. Chociaż miecze były zakazane dla cywilów, jujutsu i inne sztuki walki były praktykowane w codziennej rutynie samurajów. Niektóre szkoły skupiały się również na duchowych aspektach konfliktu. Inne, takie jak Shinden Fudo-ryu, łączyły sztuki walki i instytucje religijne.

Po okresie Edo, jujutsu zostało prawie porzucone z powodu przemocy. Praktyka jujutsu była nadal stosunkowo ograniczona aż do lat 60-tych XIX wieku, kiedy to Japonia otworzyła się na obcokrajowców. Reformy te prawdopodobnie doprowadziły do rewitalizacji kultury walki, a także do nowych kroków w rozwoju stylów walki.

W okresie Asuka (538-710), utworzenie armii narodowej zasiało ziarno dla powstania klasy samurajów. W prefekturze Shimane, Nomi no Sekuni pokonał Tajima no Kehaya. Zachowały się notatki samurajów o udanych i nieudanych akcjach. Uważa się, że jujutsu było używane jako ostatnia deska ratunku przeciwko silnie uzbrojonemu wrogowi.

Po Restauracji Meiji (1912-1926) nastąpił spadek popularności japońskich sztuk walki. Wiele szkół jujutsu przeniosło swój nacisk na przygotowanie do sporów cywilnych.

Gracie style

Gracie style Jiu Jitsu jest sztuką walki, która jest nauczana studentom jako sposób samoobrony. Jest to sztuka walki, która podkreśla zdrowe nawyki i uczy podstawowych technik kontrolowania przeciwnika.

W latach dwudziestych ubiegłego wieku Carlos Gracie założył szkołę brazylijskiego jiu jitsu. Helio Gracie, ojciec Carlosa, był artystą sztuk walki. Styl Helio skupiał się na wyczuciu czasu i dźwigni, co okazało się skuteczne przeciwko większym przeciwnikom.

Jiu Jitsu w stylu Gracie było praktykowane na całym świecie. Było praktykowane przez wielu fighterów i zostało przyjęte jako system samoobrony.

Rodzina Gracie jest znana z rozpowszechnienia Jiu Jitsu w Stanach Zjednoczonych. Na jej metody wpłynęła teoria Maedy, która dzieli walkę fizyczną na fazy. Teoria ta pomogła Graciom udowodnić swoją sztukę walki w prawdziwych walkach ulicznych.

Royce Gracie rozpoczął swoją profesjonalną karierę niepokonany w swoich pierwszych ośmiu walkach. Wygrał również pierwszą walkę w Ultimate Fighting Championship. Nadal jest aktywny, trenując kolejne pokolenia fighterów. Uczy również Jiu Jitsu dla FBI i US Navy Seals. Uczy również Jiu Jitsu dla izraelskich sił specjalnych.

Pracuje również jako oficer rezerwy dla Departamentu Policji w Pocatello. Odwiedził również Anglię i Kanadę. Ma czworo dzieci. Jest emerytowanym wojownikiem, ale wciąż trenuje kolejne pokolenia wojowników.

Ma 53 lata. Jest znanym nazwiskiem w MMA. Był członkiem Team Alpha Male i był jednym z założycieli Combat Sports Institute. Walczył przez prawie dwie godziny z Kazushi Sakurabą i pokonał kolegę z ultimate fightera Kena Shamrocka.

Uczy Jiu Jitsu Navy Seals, US Army Rangers oraz izraelskie siły specjalne. Regularnie podróżuje również do Izraela.

Podobne tematy