Historia aikido

Niezależnie od tego, czy jesteś nowym adeptem Aikido, czy starym zawodowcem, każdy może się czegoś nauczyć z historii Aikido. Techniki i filozofia Aikido są nie tylko przydatne w walce, ale także świetnie nadają się do poprawy ogólnej sprawności i zdrowia.

Morihei Ueshiba

Założone przez Morihei Ueshiba, Aikido jest sztuką walki bez użycia przemocy. Opiera się na zasadzie jedności człowieka i braku oporu. Ma na celu zbudowanie silnego włókna moralnego u praktykujących. Jej celem jest powstrzymanie gwałtownych działań bez zadawania obrażeń innym. W przeciwieństwie do poprzednich sztuk walki, Aikido buduje charakter poprzez techniki bez przemocy i ma na celu rozwój włókna moralnego praktyków.

Morihei Ueshiba był wielkim artystą walki, który był również głęboko zainteresowany sprawami religijnymi i politycznymi. Studiował różne style sztuk walki, w tym jujitsu i karate. Głęboko zainteresował się również ezoterycznymi rytuałami buddyjskimi. Jego ojciec zbudował dojo na swojej farmie. Miał twardą głowę i wykazywał niezwykłe zdolności fizyczne. Przewodził także miejscowej straży pożarnej.

W 1908 roku Ueshiba miał silny wzrost swoich umiejętności walki. Wstąpił również do wojska. Był jednak skłócony z myślą o krzywdzeniu innych ludzi. W końcu założył dojo w Ayabe. Następnie przeniósł się do miasta Iwama. W tym małym wiejskim miasteczku rozwinął nową sztukę walki zwaną Aikido.

Na początku lat czterdziestych Ueshiba zaczął uczyć kilka osób. Następnie w 1947 roku, Kobukai zostało zreorganizowane. Nazwa dojo została zmieniona na Aikikai. Następnie w 1942 roku Ueshiba zaaranżował Minoru Hirai, aby trenował w Dai Nihon Butokukai. Było to pierwsze spotkanie Ueshiby z Takedą.

Ueshiba zmienił później nazwę swojej sztuki na Aikido, co oznacza “drogę harmonijnego ducha”. Miał silny związek z Deguchi Onisaburo. Deguchi był zięciem Deguchi Nao, założyciela religii Omoto-kyo. Religia ta jest mieszanką neoszintoizmu i idealizmu społeczno-politycznego.

Głównym dogmatem religii Omoto-kyo jest harmonia z całym życiem. Ponadto Omoto-kyo używa esperanto, języka, który został wynaleziony w celu ułatwienia komunikacji.

Morihei O’Sensei

Na początku XX wieku O’Sensei, znany artysta sztuk walki, rozwinął sztukę Aikido. Był człowiekiem oddanym i religijnym. Miał trzy wizje, które ostatecznie doprowadziły go do stworzenia Aikido. Sztuka ta jest do dziś praktykowana na całym świecie.

O’Sensei urodził się w prefekturze Wakayama w Japonii 14 grudnia 1883 roku. Był ekspertem w kilku starszych szkołach sztuk walki. Otrzymał wysoki status wojskowy i polityczny w swoim kraju i był poszukiwanym instruktorem Aiki-budo. Założył Aikido Schools of Ueshiba, światowe stowarzyszenie dojo. Aikido jest obecnie nauczane w ponad 130 krajach na całym świecie.

O’Sensei studiował sztuki walki u Koichi Tohei i Morihiro Saito. Uczył się również Judo od Kano Jigoro, założyciela Judo. O’Sensei był ekspertem w walce z bronią i bez broni oraz posiadał umiejętności w zakresie technik walki. Był również biegły w posługiwaniu się bagnetem. W 1903 roku wstąpił do japońskiej armii. U O’Sensei zdiagnozowano raka i zmarł 26 kwietnia 1969 roku. Jego uczniowie kontynuują nauczanie aikido na całym świecie.

Uczył również swojej sztuki w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Cesarstwa. Po wojnie przeniósł się z rodziną na dzikie tereny Hokkaido. Tam nauczał swojej sztuki w kilku dojo w całej Japonii w latach 20-tych i 30-tych. Stał się postacią legendarną ze względu na swoją siłę fizyczną i determinację.

Interesował się buddyzmem i Shinto. Po okresie służby wojskowej rozpoczął duchową podróż z Onisaburo Deguchi. Był on duchowym przywódcą nowej sekty religijnej zwanej Omoto-Kyo. Deguchi zachęcił O’Sensei do uczynienia Budo dziełem swojego życia.

Morihei Kisshomaru

W erze wojny na Pacyfiku, O-Sensei założył Aikido jako sposób walki z przemocą. Otrzymał wsparcie od wysokich rangą oficerów wojskowych i urzędników państwowych. Był artystą sztuk walki, który przeżył brutalne konflikty w dwudziestym wieku. Wierzył, że świat musi być harmonijnym miejscem dla wszystkich. Aikido jest sztuką walki, która uczy samoobrony i pomaga ludziom zmienić ich agresywne zachowania. Jest to bardzo wyrafinowana sztuka walki. Aikido ma miliony praktykujących na całym świecie.

Założyciel Aikido, Morihei Ueshiba, urodził się 14 grudnia 1883 roku w Tanabe w prefekturze Wakayama w Japonii. W 1927 roku przeniósł się wraz z rodziną do Tokio. Po śmierci swojego nauczyciela O-Sensei, kontynuował szerzenie Aikido na całym świecie.

Po śmierci O-Sensei w 1969 roku, jego następcą został Kisshomaru Ueshiba. Kisshomaru miał wtedy 21 lat i studiował nauki polityczne na Uniwersytecie Waseda. Został dyrektorem Hombu Dojo w Tokio. Koordynował również wysyłanie młodych nauczycieli za granicę, aby zakładali dojo.

Kisshomaru odniósł wielki sukces w rozpowszechnianiu aikido na całym świecie i do dziś jest aktywny. Posiada czarny pas ósmego stopnia w Aikido. Napisał również kilka książek o Aikido. Wyszkolił tysiące uczniów w różnych krajach i jest bardzo ważną postacią w historii sztuki walki Aikido.

Syn Morihei Ueshiby, Kisshomaru, był bardzo udanym nauczycielem aikido. Potrafił wyjaśnić historię aikido i dlaczego powstało. Założyciel aikido był również człowiekiem uduchowionym. Był skłócony przez sprzeczne idee.

Kisshomaru Ueshiba odniósł duży sukces w rozpowszechnianiu aikido i został wielokrotnie nagrodzony przez rząd japoński. Jest bardzo znaną postacią w historii aikido.

Minoru Hirai

Podczas wojny na Pacyfiku, Morihei Ueshiba był zmotywowany do opracowania nowego sposobu rozwiązywania konfliktów. Chciał połączyć ludzi w pokoju i zainspirował się do opracowania sztuki, która zapewniłaby pozbawione przemocy środki do pokonania przeciwników. Studiował wiele różnych sztuk walki i opracował Aikido, które nazwał Aiki-bujutsu.

Aikido jest japońską sztuką walki, która jest dziś praktykowana w ponad 130 krajach. Jest to sztuka walki oparta na filozofii harmonii z naturą i ludzkością. Koncentruje się na sprawności fizycznej, rozwoju charakteru i samodoskonaleniu.

Aikido było pierwotnie praktykowane wyłącznie przez samurajów. Po rewolucji Meiji, Japonia stała się bardziej otwarta i zaczęła studiować Budo jako część swojej edukacji. Różne ryu i systemy aikido zostały stworzone, aby spełnić techniczne wymagania feudalnej wojny.

Zainteresowanie Ueshiby sztukami walki doprowadziło go do studiowania różnych technik jiujutsu i włóczni. Motywowało go pragnienie bycia silnym i sprawnym, a także wykorzystanie sztuk walki jako ćwiczenia duchowego. Ostatecznie, był skonfliktowany przez jego przekonanie, że sztuki walki mogą być używane do krzywdzenia innych. Był również skonfliktowany przez fakt, że wiele sztuk walki, które studiował, wydawało się być sprzeczne z jego przekonaniami.

Był osobą głęboko uduchowioną i chciał znaleźć sposób na pogodzenie swoich duchowych przekonań z jego sztukami walki. Po tym jak poznał duchowego przywódcę o imieniu Onisaburo Deguchi, zainteresowanie Morihei spirytualizmem nasiliło się. Jego związek z Deguchi był ważny dla duchowego rozwoju Ueshiby i jego wejścia w świat elitarnych kręgów wojskowych.

Podczas wczesnych lat dwudziestych, Ueshiba rozwinął aikido. W tym czasie aikido było nazywane wieloma różnymi nazwami. Chciał stworzyć sztukę walki, którą mógłby wykorzystać, aby pomóc ludziom odnaleźć spokój, a także stać się wielkim wojownikiem.

Embu Taikai

Założone przez Morihei Ueshibę, Aikido jest jedną z najbardziej znanych sztuk walki na świecie. Ta forma samoobrony jest znana ze swojej gracji i łagodności, jak również z tego, że skupia się na doskonaleniu praktyki sztuk walki.

Założyciel Aikido był artystą walki, który był głęboko religijny. Jego ojciec doznawał przemocy fizycznej ze strony lokalnych bandytów z powodów politycznych, więc podjął intensywny trening sztuk walki, aby stać się sprawnym wojownikiem. Miał również nadzieję, że Aikido przyniesie światu pokój.

Był człowiekiem o wielkiej duchowej wnikliwości, a jego praca miała uniwersalny wpływ. Był znany jako O’ Sensei. Był również człowiekiem o wielkiej wiedzy technicznej. Dzięki temu zyskał poparcie wysokich rangą oficerów wojskowych. Jego zasługi zostały docenione medalem cesarskim. Zmarł w 1969 roku.

Po jego śmierci jego syn, Kisshomaru Ueshiba, rozpowszechnił aikido za granicą. Wydał również kilka książek na temat praktyki Aikido. Aikido jest obecnie praktykowane na całym świecie.

O’ Sensei był mistrzem w sojitsu, kenjutsu, walce włócznią i mieczem. Połączył te praktyki w nową sztukę walki. Zmienił sposób praktykowania Aikido, czyniąc je bezpieczniejszym i bardziej dostępnym dla większej liczby osób.

Ueshiba był również bardzo uduchowiony. Jego związek z duchowym przywódcą religii Omoto-kyo, Onisaburo Deguchi, wpłynął na jego filozofię sztuk walki. To połączenie dało mu również zdolność do przyciągania utalentowanych uczniów.

W wyniku swoich koneksji Ueshiba wszedł do ekskluzywnego świata elitarnych kręgów politycznych i wojskowych. Uważano go za niepokonanego. Jego nauki pomogły wielu ludziom w ich życiu, w tym wielu uczniom, którzy później stali się wybitnymi postaciami w świecie sztuk walki.

Podobne tematy