Aikido w filmach – ciekawe aspekty

Niezależnie od tego, czy uwielbiasz oglądać filmy, czy po prostu lubisz uczyć się o sztukach walki, interesujące może być poznanie sposobów praktykowania Aikido w filmach. Widziałem wiele filmów, w których Aikido jest pokazane w akcji i są pewne aspekty stylu, które są całkiem fajne do oglądania.

Donnie Yen

Poza tym, że jest artystą sztuk walki, Donnie Yen jest również zaangażowany w przemysł rozrywkowy przez długi czas. W rzeczywistości jest on znany jako jeden z najlepszych choreografów akcji na świecie. Pracował w wielu hitach filmowych w Hollywood i w Azji. Ponadto zdobył kilka nagród Hong Kong Film Awards za najlepszą choreografię akcji.

Donnie Yen rozpoczął swoją karierę w 1984 roku od filmu Drunken Tai Chi. Później został główną gwiazdą w filmie Tiger Cage (1988). Później współgwiazdorzył w filmie Rogue One: A Star Wars Story. Pojawił się również w xXx: Return of Xander Cage i Shanghai Knights. Był nominowany do nagród Akademii w 2003 roku w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny za film Hero. Był również choreografem kilku filmów, takich jak Blade II, SPL: Sha Po Lang i Kung Fu Jungle. Ponadto posiada czarny pas szóstego stopnia w taekwondo.

Po wielu latach kręcenia filmów o sztukach walki, Donnie Yen nabawił się problemów z palcami. Później musiał poddać się operacji. W swoich filmach grał kilka różnych postaci. Jednak najbardziej znany jest z portretu arcymistrza Wing Chun Ip Mana. Ip Man jest uważany za najwcześniejszego mistrza Wing Chun Kuen. Jego filmy są uważane za piękne i czyste w formie. Nie są też podobne do innych filmów o sztukach walki.

Donnie Yen rozpoczął swoją karierę w Hongkongu. W 1978 roku matka wysłała go do szkoły sportowej Beijing Shichahai. Zaczął uczyć się Shaolin Kung Fu i Wudang quan. Ostatecznie poznał również północne style Shaolin. Dodatkowo uczył się Taijiquan. Uczył się również gry na fortepianie.

Donnie Yen był czterokrotnie nominowany do Hong Kong Film Award za najlepszą choreografię akcji. Dwukrotnie był również nominowany do Golden Horse Award za Najlepszą Choreografię Akcji. W 2010 roku opublikował autobiografię o swoim życiu. Pisał również kolumnę dla jednego z magazynów. Jest ambasadorem organizacji Save the Children. Ponadto podróżował do obozów dla uchodźców w Tajlandii. Brał również udział w grze wideo o nazwie Onimusha 3. Współpracował również z Cariną Lau, Sandrą Ng i Jetem Li.

Steven Seagal

Przez lata chwalono aikido Stevena Seagala. Od kilkudziesięciu lat uczy sztuk walki. Otworzył liczne dojo na całym świecie. Prowadził również seminaria w ośrodkach odosobnienia New Age. Wystąpił również w kilku filmach. Przypisuje mu się spopularyzowanie aikido.

Steven Seagal rozpoczął naukę aikido pod koniec lat 60-tych. Uczył się również karate i Kenjutsu. Swój pierwszy dan otrzymał od Koichi TOHEI w 1974 roku. Szybko awansował na pięć dan. Następnie został głównym instruktorem Tenshin Aikido Dojo w Osace, Japonia.

Aikido koncentruje się na przekazywaniu energii w celu pokonania przeciwników. Steven Seagal używa ruchów kontrujących i blokad nadgarstków. Mówi też o przepływającej przez niego energii. Opisuje to jako bycie jak błyskawica. Jego styl aikido znany jest jako Tenshin, czyli “szczęśliwy budda”. Znany jest z tego, że potrafi podrzucić większość swoich uczniów.

Seagal był żonaty z Miyako Fujitani, która była właścicielką dojo aikido w Japonii. W 1974 roku był instruktorem sztuk walki w Los Angeles. W 1975 roku on i Miyako Fujitani wzięli ślub. Zaczął uczyć się aikido w Kalifornii. Po zakończeniu nauki przeniósł się do Osaki w Japonii. Był pierwszą osobą spoza Japonii, która posiadała dojo aikido w tym kraju.

Haruo Matsuoka, uczeń aikido Stevena Seagala, był również aktorem. Wystąpił w filmie The Challenge u boku Scotta Glenna. Stał się biegły w randori, czyli treningu freestyle z wieloma napastnikami. Zdobył też drugi stopień w Osace. Mówi z japońskim akcentem. Wystąpił w kilku filmach Stevena Seagala.

Kiedy Steven Seagal po raz pierwszy znalazł się w L.A., był Sandanem. Uczył się Aikido od prawie 11 lat, kiedy poznał Seagala. Pobrali się, a on został głównym instruktorem dojo. W 2001 roku zerwał więzi z Seagalem. W aikido jest od 30 lat.

Podczas gdy niektórzy chwalili aikido Stevena Seagala, inni uważali go za wstyd dla aikido. Jego aikido nie jest prawdziwą reprezentacją aikido. W rzeczywistości jest skrzywione. Nie zaprzeczył, że uczył się u Morihei Ueshiby.

Anakin Skywalker

Podczas Wojen Klonów, Anakin i Ahsoka Tano zostali przedstawieni widzom. Anakin był okrzyknięty Wybrańcem i posiadał Moc. Yoda natomiast odegrał dużą rolę w upadku Anakina. Ahsoka miała dobre połączenie z Mocą.

Anakin wykazywał mściwą stronę. Obawiał się utraty Padme. Uważał też, że Jedi zgubili swoją drogę. Otrzymał przepowiednię, która miała przynieść równowagę Mocy. Musiałby nauczyć się odpuszczać ludziom. Musiałby też nauczyć się wykorzystywać swoje zdolności w walce.

W filmie Star Wars: The Clone Wars, Obi-Wan Kenobi i Anakin Skywalker odbyli ponad dziesięcioletni trening. Nauczyli się korzystać z Mocy, oraz nauczyli się tworzyć przywiązania.

Zakon Jedi prowadził zaciętą rywalizację z Sithami. Zmienili się ze strażników pokoju w wojowników. Przegrali nawet rebelię. Po jej zakończeniu pozostało tylko dwóch Sithów.

W uniwersum Gwiezdnych Wojen, zakon Jedi musiał podjąć ekstremalne środki, aby się chronić. Mieli nawet tajny sposób wykrywania wrażliwych na Moc dzieci. Najlepsze jest to, że powstał animowany miniserial o Jedi.

Galaktyka Star Wars była pełna starożytnych bytów. Miały one imiona, jak Ojciec i Syn. Miały też sposób na zrobienie oh-so-important’memorable’. Najlepsze jest to, że tylko w tej serii.

Nie ma potwierdzonych dat premiery nowej serii. Mark Hamill, aktor, który wcielił się w Anakina, jest na mediach społecznościowych bawiąc się z fanami. Nawet rozważa pomysł powrotu. Jest nowa powieść skupiająca się na Obi-Wanie i Anakinie zwana Bractwem, która ukaże się 10 maja.

W The Force Awakens jest trzech Anakinów Skywalkerów, w tym hybryda Anakina i Dartha Vadera. W “Ostatnim Jedi” łączą się oni ponownie. Mistrz Jedi będzie ekscytującym wątkiem fabularnym w uniwersum Star Wars.

W trailerze Star Wars: Rebels, który ukazał się w marcu, występuje Hayden Christensen jako Anakin. Pojawia się w nim również Ahsoka Tano, były padawan Jedi Kanan Jarrus oraz były lasański strażnik honorowy Zeb Orrelios. Te postaci pojawią się w nowym serialu i to na nich skupią się niektóre z najbardziej ekscytujących odcinków.

Li Aikido

Widzenie Li Aikido w filmach nie jest niczym nowym. Gwiazda sztuk walki rozpoczęła swoją karierę w późnych latach 80-tych, i wyrobiła sobie nazwisko jako ass-kicker. Był również częścią serii Expendables Sylvestra Stallone’a.

Aikido to japońska sztuka walki, która kładzie nacisk na rozwiązywanie konfliktów bez użycia przemocy. Ma na celu uniknięcie poważnych obrażeń i różni się od Jujitsu i boksu.

Jest praktykowana przez narodową i państwową policję w Australii, Indiach i Japonii. Stosowana jest również przez Siły Obronne Izraela.

Niektórzy uważają, że tradycyjne sztuki walki mają świetlaną przyszłość w dzisiejszym społeczeństwie. Ale inni uważają, że przyszłość sztuk walki jest ponura.

W latach 80-tych, sztuki walki dynamos jak Steven Seagal i Chuck Norris były nazwiska gospodarstw domowych. Ich filmy cechowały się lepszymi fabułami i bardziej drugoplanowymi obsadami. Jednak dzisiejsze Hollywood ma lewicowy pogląd na Aikido. Nie jest też zbyt popularne jako film akcji.

Podczas lat spędzonych w Japonii, Steven Seagal zaczął zarabiać pieniądze jako instruktor Aikido. Otworzył dojo w Los Angeles. Na początku lat 90. jego kariera osiągnęła szczyt. Jest też najbardziej znanym praktykiem Aikido na naszej planecie.

Aikido jest często opanowywane przez bohaterów komiksów Marvela. Batman jest znany z tego, że jest ekspertem w tej sztuce. Inne postacie, takie jak Black Widow, Robin i D.C.’s Robin również używają Aikido.

Aikido pojawiło się w serialu The Man in the High Castle. Ten serial rozgrywa się w 1962 roku i skupia się na alternatywnej historii II wojny światowej. Jest oparty na powieści autorstwa Philipa Dicka. Występuje w nim również postać o imieniu Julianna Crane (Alexa Davalos), która przeszła szkolenie w Aikido. Demonstruje ona swoją sprawność w pierwszym odcinku pierwszego sezonu.

Inny dynamo sztuk walki, Steven Segal, twierdził, że nauczył się Aikido od Morihei Ueshiby. Był członkiem listy dyskusyjnej Aikido-L. Twierdził również, że jest zaangażowany w działalność Mob. Jednak skłamał na temat swojego zaangażowania w CIA.

Aikido jest również praktykowane w The Walking Dead. W tym serialu pojawił się również odcinek o filozofii Aikido. Ten odcinek bada filozofię tej sztuki walki i to, jak może ona przekształcić brutalnego zabójcę w pokojowca.

Podobne tematy